
Trądzik pospolity występuje najczęściej w wieku pokwitania jako trądzik młodzieńczy, u obu płci, zazwyczaj na twarzy i na skórze pleców, niekiedy na klatce piersiowej i w górnej części ramion.
Objawy
Dla trądziku charakterystyczne jest występowanie zaskórniaków, które powstają z łoju i zrogowaciałych komórek naskórka tworząc czop wypełniający rozszeszny lejek mieszka włosowatego. Zaskórniki dają początek tworzeniu się grudek, krost, trądziku ropowiczego, a wskutek zatkania przewodów gruczołów łojowych mogą tworzyć się torbiele zastoinowe w postaci prosaków lub kaszaków. Stąd objawy trądziku mogą być różnorodne, a jego przebieg zmienny. Pierwsze zmiany mogą pojawiać się wcześnie, zazwyczaj między 10, a 13 rokiem życia, ale czasem początek jest znacznie późniejszy. Chodź trądzik pospolity jest chorobą łagodną, jest jednak przewlekły i szpecący, wpływa więc niekorzystnie ma psychikę chorego.
Przyczyny trądziku
Należy brać pod uwagę zarówno nadmierne wydzielanie łoju, jak i udział bakterii. Na nadmierne wydzielanie łoju mają wpływ androgeny, czyli męskie hormony płciowe, ale także androgeny wydzielane przez jajniki u kobiet mają takie działanie. Na skutek nagromadzenia łoju łatwiej dochodzi do zakażenia, przy czym największą rolę przypisuje się Corynebacterium acnes, które stale stwierdza się w wykwitach grudkowych i krostkowych trądziku. Niektórzy autorzy kładą nacisk na rolę czynników genetycznych w powstaniu trądzika i lokalizacji zmian. Występowanie zaostrzenia trądziku w okresie przedmiesiączkowym nie ma dostatecznego występowania. Zapatrywanie na rolę czynników dietetycznych są rozbieżne. Nadmiar tłuszczów i węglowodanów, może wpływać na skład łoju, jednak wpływ na trądzik, nie jest ustalony. Czynniki psychogenne nie odgrywają bezpośredniej roli, ale zmęczenie i stresy mogą wpływać na zaostrzenie istniejących zmian. Czynniki zewnętrzne, zwłaszcza chemiczne mogą odgrywać dużą rolę. Należą do nich także niektóre leki stosowane wewnętrznie np. kortykosterydy, barbiturany, brom, jod i witamina B.
Leczenie naturalne - Dieta
W przeciwieństwie do konwencjonalnej medycyny, terapeuci sądzą, że trądzik łączy się z nadmiarem tłuszczu w diecie i nietolerancją niektórych pokarmów, np. serów lub czekolady. Zwykle stwierdza się też niedobory pierwiastków śladowych i witamin, zwłaszcza cynku i witaminy A, czemu może towarzyszyć zastój w krążeniu wątrobowym. Może to być spowodowane, np. zmianami hormonalnymi w cyklu miesiączkowym.
W leczeniu miejscowym stosuje się pocieranie krostek przeciętnym ząbkiem czosnku tuż przed oczyszczeniem skóry lub smarowanie zmian podgrzanym sokiem z cytryny. Zaleca się dietę pełnowartościową, z dużą ilością owoców i warzyw. Należy unikać tłustych przetworów mlecznych i jaj. Potrawy należy gotować raczej na parze lub piec na grilu, nie smażyć, co pozwoli na unikanie nadmiaru tłuszczu.
Ziołolecznictwo
Na rynku jest wiele preparatów pielęgnujących skórę. Przydatny jest
- nagietek - 1 łyżka nalewki na szklankę ciepłej wody
- napar z rumianku - 1 torba na szklankę ciepłej widy, do zmywania twarzy i oklepywania skóry wilgotną torebką.
Otwieranie porów ułatwiają kąpiele parowe skóry, ale trzeba uważać, aby się nie poparzyć. Do miski z parującą wodą dodaje się kwiat rumianku lub liście szałwii. Można też pić napary ziołowe z łopianu lekarskiego, koniczyny i mniszka lekarskiego.
Homeopatia
W przypadku zainfekowanych kostek zaleca się Kali Bichromicum lub Sulphur. Jako lek konstytucjonalny homeopaci stosują Lycopodium. Przy wypryskach szczególnie dokuczliwych w okresie dojrzewania i przed menstruacją stosować można Pulsatillę, a przy wypryskach bolesnych wypełnionych ropą, o których wiadomo, że związane są z dojrzewaniem, Hepar sulphuricum.
Codzienna dieta wymaga rezygnacji z produktów ciężkostrawnych i tłustych na rzecz warzyw i owoców.