
Grzybica stóp jest najczęściej występującą grzybicą. Zakażenie następuje przez kontakt z przedmiotami zainfekowanymi drobnoustrojami.
Objawy grzybicy stóp
Zmiany dotyczą najczęściej szpar międzypalcowych między IV a V oraz między III a IV palcem. Polegają na zaczerwienieniu i złuszczaniu się skóry. Niekiedy mogą zajmować całą stopę, powodując tworzenie się pęcherzyków, złuszczania lub zgrubienia naskórka, często dochodzi do pęknięć skóry i powikłań bakteryjnych. Chorobie towarzyszy zwykle świąd. W zakażeniach Trichophyton rubrum może dochodzić do występowania alergicznych odczynów na dłoniach. Przebieg choroby jest przewlekły i nawrotowy. Aby potwierdzić rozpoznanie choroby czasami dermatolodzy pobierają elementy tkankowe ze zmienionych miejsc i oceniają je pod mikroskopem.
Przyczyny
Choroba jest wywołana przez Trichophyton rubrum lub Trichophyton mentagrophytes. Najczęściej występuje u osób korzystających z basenów, wspólnych umywalni, u sportowców lub ludzi żyjących w większych skupiskach np. mieszkających w internatach, koszarach wojskowych. Rozwojowi choroby sprzyja nadmierna potliwość stóp oraz noszenie źle dopasowanego zbyt ciasnego lub wykonanego z nieprzewiewnych materiałów obuwia.
Leczenie naturalne - naturoterapia
Stopy, które dotknęła grzybica wymagają starannej pielęgnacji. Powinny w miarę możliwości być stale odkryte. Chłodne kompresy zmniejszają świąd i powodują wysychanie zmian. W ½ litra zimnej wody rozpuszcza się 2 łyżki stołowe płynu Burowa, tak przygotowanym roztworem nasącza się gaziki i przykłada na 20 min. 4 razy dziennie. Można też moczyć stopy w roztworze zawierającym 2 łyżki soli na ½ litra ciepłej wody, przez około 15 min. zabieg ten powtarzać do czasu, aż zmniejszą się dolegliwości.
Zmiany międzypalcowe reagują też bardzo dobrze na roztwór chlorku glinku. Nie tylko zabija on grzyby, ale ma także działanie wysuszające i przeciwdziała nawrotom infekcji. O przygotowanie takiego roztworu w stężeniu 25% należy poprosić w aptece.
Innym sposobem jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej. Łyżeczkę stołową sody miesza się z niewielką ilością ciepłej wody i otrzymaną w ten sposób pastę wciera się w zmienione miejsca, aż do zupełnego wchłonięcia.
Skutecznie działają też maść z propolisu puder zawierający witaminę C. Owinięcie chorych miejsc gazikiem nasączonym miodem lub octem jabłkowym także łagodzi dolegliwości. Według niektórych źródeł picie napoju składającego się z soku truskawkowego zmieszanego z miazgą świeżych daktyli przyspiesza leczenie.
Homeopatia
Preparaty homeopatyczne łagodzą towarzyszące chorobie dolegliwości. W przypadku świądu lub pękania naskórek można zastosować. Antimonium crudum, Arsenicum album, Graphites, Silicea lub Sulphur. Pomocne są także preparaty podnoszące odporność, stosowane w nawracających infekcjach.
Aromaterapia
Bardzo silne właściwości antygrzybiczne ma olejek z drzewa herbacianego. Leczenie polega na wcieraniu w zmienione miejsca nie rozcieńczonego olejku, od 2 do 5 kropli, 3 razy dziennie. Aż do ustąpienia zmian. Można też zastosować kompres z tego olejku. Innym pomocniczym środkiem stosowanym w podobny sposób, jest olejek lawendowy.
Ziołolecznictwo
Polecane są ziołowe kąpiele stóp w gorzkniku kanadyjskim lub mieszance octu jabłkowego z naparami kończyny łąkowej, szałwii, nagietka i rzepiku. Kąpiel taka powinna trwać co najmniej ½ godziny, a po zabiegu stopy muszą być dokładnie osuszone i natarte pudrem z gorzknika lub pudrem zawierającym inne substancje antygrzybiczne. Zmiany wysuszone dobrze jest smarować kremem z nagietka