Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Owrzodzenie jamy ustnej

21-03-2014

W jamie ustnej może powstawać wiele rodzajów zmian chorobowych. Zdarzają się uszkodzenia śluzówki spowodowane urazem, czynnikami infekcyjnymi, niedoborami żywieniowymi lub świadczące o patologii ogólnoustrojowej.

Objawy

Zmiany patologiczne mogą mieć charakter nadżerek, tj. ubytków w błonie śluzowej, które są zwykle bardzo bolesne, zwłaszcza pod wpływem spożywania niektórych pokarmów (gorących, kwaśnych, ostro przyprawionych). Mogą być pokryte nalotem o różnym zabarwieniu, w przypadku infekcji grzybiczej, jest to nalot białowy, który bardzo łatwo, daje się usunąć za pomocą szpatułki lub wacika. Niektóre zmiany nie dają dolegliwości bojowych , ale mogą powiększać się lub zmieniać swoje kształty. Wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Przyczyny
Jest wiele czynników, które mogą powodować choroby błony śluzowej jamy ustnej. Do najczęściej występujących przyczyn, tych dolegliwości należą:
• Bakterie i wirusy, np. wirus opryszki, grzyby, najczęściej Candida albicans
• Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, w tym przede wszystkim w zakresie stomatologicznym
• .Niedobory witamin i mikroelementów , przede wszystkim witamin A i E, witaminy z grupy B, w tym witaminy B12 (najczęściej występujący niedobór w chorobie zwanej anemią Addisona-Biermera)
• Nowotwory jamy ustnej lub stany określane jako przednowotworowe np. leukoplakia
• Czynniki drażniące np. dym papierosowy, owrzodzenia spowodowane radioterapią stosowaną w celu leczenia innych zmian nowotworowych usytuowanych w pobliżu jamy ustnej.

Leczenie naturalne
Aromaterapia
Jednym z najbardziej odpowiednich leków jest balsamowiec mirra. Miejscowo można stosować olejek z tej rośliny. Działa on przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie, a także wykazuje dość silne właściwości grzybobójcze, co jest szczególnie przydatne w wypadku zakażenia Candida albicans. Podobne działanie wykazują olejki: anyżowy, miętowy i eukaliptusowy.

Homeopatia
Można stosować następujące środki Borax- przy małych, bolesnych owrzodzeniach, które mogą krwawić , np.. podczas jedzenia; Mercurius solubilis- przy nieprzyjemnym metalicznym smaku w jamie ustnej, a także przy pleśniawkach; Natri sulphurici- przy owrzodzeniach sprawiających dolegliwy ból.

Dietetyka
Ponieważ jedną z przyczyn nawracających owrzodzeń w jamie ustnej są niedobory pokarmowe, należy szczególną uwagę zwrócić na jakość diety. Składniki pokarmowe, których najprawdopodobniej brakuje osobom z tymi problemami to: witamina C, witamina B2 i cynk. Należy spożywać więc odpowiednią ilość zielonych warzyw liściastych, świeżych owoców, pieczywa pełnoziarnistego, a także mięsa i ryb. Do leczenia miejscowego stosowany jest także olej z kiełków pszenicy, preparat z wosku pszczelego (propolis) lub witaminy A i D w postaci kropli.

Ziołolecznictwo
Do leczenia miejscowego stosowane są nalewki, które przyspieszają gojenie się ran, mają działanie przeciwzapalne i odkażające. Najskuteczniej działa nalewka z balsamowca mirry, ale również popularne są w leczeniu: nagietek i szałwia lekarska oraz tymianek pospolity. Zażywanie nalewki lub tabletek z jeżówki purpurowej jest także jak najbardziej wskazane, gdyż wiele owrzodzeń powstaje na tle zaburzeń odporności.

Dieta bogata w warzywa i owoce zapewnia organizmowi witaminy i składniki mineralne niezbędne do zwalczania choroby.
 

Bestsellery

Kategorie

Wyszukaj produkty
od do

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.