Vitamarket.pl
Blog - Jaskra Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Jaskra
Jaskra

Jaskra związana jest z nadmiernym wzrostem ciśnienia w gałce ocznej. W normalnych warunkach poziom ciśnienia utrzymuje kształt gałki ocznej. Jeśli ciśnienie wzrasta wywołuje kompresję i zator drobnych naczyń krwionośnych, które odżywiają nerw wzrokowy. Istnieją dwie główne postacie jaskry: jaskra ostra i jaskra podostra.
Jaskra podostra może zapowiadać występowanie stanu ostrego. Najczęściej jaskra przybiera formę chroniczną, charakteryzującą się stopniowym pogorszeniem wzroku obwodowego (peryferycznego), które postępuje tak wolno, że pozostaje nie zauważone, dopóki nie okaże się, że uszkodzenia mogą być mniejsze.

Objawy jaskry

Jaskra podostra sygnalizowana jest przez tępy ból oczu, lekkie zamglenie wzroku i postrzeganie charakterystycznej koncentrycznej obwódki w kolorze tęczy wokół źródła światła, co jest wynikiem refrakcji światła przez krople wody, przedostające się do rogówki w wyniku podwyższonego ciśnienia. Wymienione objawy występują najczęściej w nocy lub przy rozszerzaniu źrenic. Ostra jaskra objawia się bardzo silnym bólem oka powiązanym z zamgleniem wzroku. Mogą temu towarzyszyć nudności i wymioty oraz powiększone źrenice.

Przyczyny jaskry

Często jest schorzenie dziedziczne, a więc nie należy często sprawdzać ciśnienie w gałkach ocznych, najlepiej po ukończeniu 40 lat raz do roku. Prawdopodobieństwo występowania jaskry wzrasta wraz z wiekiem. Choroba ta może być spowodowana np. zranieniem lub poważną chorobą oczu. Przy ostrym zapaleniu np. przy zapaleniu tęczówki istnieje prawdopodobieństwo czasowego podniesienia poziomu ciśnienia śródgałkowego. Istnieją również w tej chorobie przyczyny wrodzone takie jak nieprawidłowości przewodów osuszających oko, mogących w konsekwencji również prowadzić do jaskry.

Leczenie naturalne

W przypadku rozpoznanej jaskry przewlekłej leczenie polega na stosowaniu odpowiednich kropli do oczu i/lub tabletek. Można leczenie jaskry wspomóc również metodami naturalnymi.

Dietetyka

Oparta jest na skomponowaniu przez terapeutę dla chorego na jaskrę indywidualnego programu dietetycznego w celu zrównoważenia jadłospisu. Według badań medycznych, czynnikiem podnoszącym ryzyko występowania jaskry jest nadmierne spożycie białka i nasyconych kwasów tłuszczowych oraz niedobory witaminy B1, witaminy A i witaminy C, a także chromu, cynku. Specjalnie przygotowana dieta, indywidualna dla każdego pacjenta, powoduje wyrównanie występujących w organizmie i prowadzących do choroby niedoborów.

Refleksoterapia

Terapia polega na złagodzeniu objawów choroby i dotarciu dzięki technice masażu do odpowiednich punktów refleksorycznych. Technika ta pozwala również określić prawdziwą przyczynę tego schorzenia. Leczenie powinno obejmować receptory odpowiedzialne za pracę oczu, nerek i szyi.

Joga

Techniki stosowane w tej terapii są uzależnione od objawów i typu jaskry. Instruktor prowadzący chorego może zalecić delikatne asany, relaksację, pranajamę i medytację.

Homeopatia

Przy występujących objawach stosuje się Belladonnę - poprawia zamglony wzrok i może zlikwidować ból w jednym oku, który narasta przy ostrym oświetleniu. Poddaje się w dawkach co 15 minut, jednak nie należy przekroczyć 10 dawek. Lek ten zalecany jest tylko w przypadku jaskry przewlekłej, nie wolno go stosować w ostrej postaci jaskry.

Ból oczu, zamglenie wzroku i tęczowa obwódka wokół źródła światła są sygnałem do zrobienia badań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium