Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Katar sienny

21-10-2013

Katar sienny jest objawem zapalenia śluzówki nosa, wywołanego reakcją alergiczną na obecne w powietrzu substancje, np. pyłki kwiatów, drzew lub traw. Najbardziej powszechny jest wiosną i latem i może w konsekwencji prowadzić do astmy oskrzelowej. Chorobę może również wywołać kurz domowy, pióra ptaków, sierść kota lub psa. Katar może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej spotyka się go u dorosłych, młodych ludzi. Wielu chorych dziedziczy skłonności do tej choroby.


Objawy

Wyciek z nosa, przekrwienie śluzówki, kichanie, zaczerwienienie i swędzenie oczu, zapalenie spojówek i ból gardła. Podrażnienie śluzówki oskrzeli może wywołać duszności, a czasem prowadzić do rozwoju astmy. Objawy mogą zaostrzać się w określonej porze dnia lub przy określonej pogodzie. Ich natężenie zależy od ilości pyłków w powietrzu.


Przyczyny

Katar sienny jest wynikiem reakcji na pyłki traw, drzew i rośli unoszących się w powietrzu. Pyłki zostają zatrzymane przez włoski w nosie , przedostają się do zatok i powodują uwalnianie się histaminy oraz innych związków chemicznych przez błony wyścielające drogi oddechowe. Prowadzi to do charakterystycznych objawów. Jeżeli jet to możliwe, należy chronić się przed działaniem szkodliwych pyłków. W czasie ich intensywnego pylenia należy nie wychodzić z domu, zamykać okna, unikać wąchania kwiatów, nie chodzić po świeżej trawie, nosić okulary przeciwsłoneczne, okrywać twarz i oczy wilgotnym ręcznikiem. W mieszkaniu mogą być pomocne odświeżacze powietrza ijonizatory.


Leczenie naturalne


Aromaterpia

Gdy najbardziej dokuczliwym objawem jest zatkany nos i niedrożne zatoki, zalecany jest olejek paczuli. W okresie ciąży należy go jednak unikać, chyba że będzie stosowany w nawilżaczu powietrza. Nie jest on także zalecany niemowląt i małym dzieciom.


Dietetyka

W przypadku zatkanego nosa i zatok niekiedy ulgę przynosić picie octu z jabłek i miodu. Zalecane jest również spożywanie wczesną wiosną miodu ( przed okresem pylenia). Zawiera on ślady pyłków, które mogą obniżyć wrażliwość organizmu na alergeny występujące w danym jonie.


Akupresura

Terapeuci przede wszystkim badają sposób odżywiania i styl życia pacjenta, a także szukają obszarów, w których został osłabiony lub zablokowany przepływ energii. Na ogół są to punkty akupunkturowe płuc, nerek, pęcherza moczowego i moczowodów.


Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.