Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem ludzkiego ciała. Rozpoczyna się w dolnej części okolicy lędźwiowej, przebiega przez miednicę, udo i kończy się w obrębie mięśni łydki. W przypadku podrażnienia lub uszkodzenia włókien nerwowych pojawiają się dolegliwości bólowe na przebiegu tego nerwu, które zwane są rwą kulszową. Ból pojawia się w okolicy krzyżowej, skąd promieniuje w dół wzdłuż nogi. Może mieć charakter piekąco - palący lub przenikający, może też być łagodny lub bardzo silny, utrudniający poruszanie. Często zdarzają się również nieprzyjemne odczucia o charakterze mrowień, drętwień w obrębie uda, łydki czy stopy.
Objawy rwy kulszowej
Ból, ostry i przenikający lub mniej nasilony, zlokalizowany w okolicy krzyżowo - lędźwiowej, promieniujący do pośladka i wzdłuż kończyny dolnej, czyli wzdłuż linii przebiegu nerwu kulszowego. Bólom często towarzyszy uczucie drętwienia, cierpnięcia mięśni nogi oraz palców stopy. Osłabienie lub skurcz mięśni, którym towarzyszyć może zanik odruchów ścięgnistych, to kolejne charakterystyczne objawy rwy kulszowej.
Przyczyny rwy kulszowej
Nie zawsze udaje się zidentyfikować przyczynę choroby. Najczęściej dolegliwości pojawia się w wyniku przepukliny jądra miażdżystego, czyli centralnej części krążka międzykręgowego. Otoczony elastycznym pierścieniem włóknistym środek krążka może ulec przemieszczeniu, uciskając wówczas nerwy przebiegające w pobliżu kręgosłupa, a więc między innymi nerw kulszowy w jego górnym odcinku. Często bezpośrednim powodem przepukliny jądra miażdżycowego jest nagłe przeciążenie kręgosłupa, które przy gwałtownym głębokim skłonie lub podnoszeniu ciężarów może spowodować przerwanie pierścienia włóknistego, a w konsekwencji przesunięcie jądra i ucisk nerwów. W rzadkich przypadkach rwa kulszowa jest następstwem ciąży i porodu. Choroba może również być wynikiem urazu pleców i kręgosłupa, a także zwyrodnienia stawu krzyżowo-biodrowego. Nierzadko objawy choroby pojawiają się w następstwie przezywanego stresu, który osłabia organizm i zwiększa podatność na ból. Nie wolno zapominać, że rwa kulszowa może być oznaką rozwijającego się guza kręgosłupa lub wynikać z obecności bocznego skrzywienia kręgosłupa, czyli skoliozy.
Leczenie naturalne
Osteopatia
Zasada tej techniki leczenia opiera się na zastosowaniu specjalnej techniki masażu, w czasie którego terapeuta za pomocą szybkich ruchów o niewielkiej amplitudzie doprowadza do rozluźnienia nadmiernie napiętych mięśni i zablokowanych stawów. Masaż ma również na celu wzmocnienie osłabionych grup mięśniowych. W wyniku tej manualnej metody terapii powinno dojść do przywrócenia równowagi między mięśniami kręgosłupa.
Technika Alexandra
Specjaliści stosujący ten rodzaj terapii naturalnej obierają holistyczny punkt widzenia, traktując organizm jako całość, mimo że choroba dotyczy tylko jednego narządu. Dolegliwości układu kostno-stawowego zazwyczaj ustępują w wyniku stosowania techniki Alexandra, ponieważ wzmacnia ona stan ogólny organizmu, reguluje i poprawia kondycję psychofizyczną oraz równowagę i postawę ciała. W efekcie rozluźnienia nadmiernie napiętych mięśni i usztywnionych stawów dochodzi do wydłużenia kręgosłupa oraz zniesienia przewlekłego skurczu. Zmniejsza to dolegliwości bólowe, ponieważ redukcji ulega ucisk na krążki międzykręgowe, dzięki czemu łatwiejsze jest odprowadzenie przepukliny jądra miażdżystego.