Vitamarket.pl
Blog - Termoterapia Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Termoterapia
Termoterapia

Termoterapia, czyli leczenie ciepłem jest jedną z najstarszych terapii naturalnych. Nazwa pochodzi od greckiego słowa termos - ciepły, gorący i therapeia – leczenie, sama zaś technika polega na ogrzewaniu poszczególnych części ciała, co warunkowane jest rodzajem dolegliwości. Głównym celem jest spowodowanie za pomocą wysokich temperatur rozszerzenie naczyń krwionośnych w bolącym miejscu. Na skutek tego zabiegu następuje lepsze ukrwienie miejscowe, a więc zostaje pobudzona regeneracja chorych tkanek oraz łatwiej mogą być usunięte produkty rozpadu i tzw. złogi, szybciej następują procesy metaboliczne i wzrasta odporność całego organizmu.

Zabiegi cieplne są niezwykle skuteczne przy takich dolegliwościach, jak:

  • bóle migrenowe,
  • wszelkie nerwobóle,
  • zapalenie zatok przynosowych,
  • kolki,
  • nerwice,
  • gościec stawowy i zwyrodnieniowy,
  • bóle mięśni,
  • zaniki tkanki mięśniowej.

Należy jednak pamiętać o schorzeniach, przy których występują ewidentne przeciwwskazania do stosowania termoterapii.
Do nich należą:

  • choroba wrzodowa żołądka,
  • hemofilia,
  • nadczynność tarczycy,
  • wszelkie krwawienia wewnętrzne,
  • niewydolność krążenia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • nowotwory,
  • zapalenie otrzewnej lub wyrostka robaczkowego,
  • stan pozawałowy.

Nie wolno również nagrzewać miejsc, w których występują żylaki, jak również należy wstrzymać się od tej terapii w czasie ciąży, stanach poporodowych, w chorobach psychicznych i znacznym zniedołężnieniu starczym.

Przy termoterapii należy zachować wszelkie środki ostrożności, a pacjent powinien zdawać sobie sprawę z jej wpływu na organizm. Ciepło dostarczone do poszczególnych miejsc organizmu musi być umiejętnie dawkowane. Jeśli chory stwierdzi dyskomfort, należy natychmiast przerwać kurację i zastosować zmianę terapii. Zabiegi mogą być stosowane praktycznie o każdej porze dnia, ale najlepiej je wykonywać tuż przed snem, ponieważ godziny wypoczynku nocnego przedłużają przebywanie organizmu w ciepłym środowisku a sen wpływa regenerująco.

Do podstawowych metod termoterapii należą:

  • nagrzewanie gorącym powietrzem,
  • kąpiele słoneczne,
  • kąpiele piaskowe,
  • borowinowe kąpiele błotne,
  • gorące kąpiele,
  • sauna,
  • gorące suche okłady,
  • ogrzewanie kocem lub poduszka elektryczną,
  • nagrzewanie termoforami oraz woreczkami z gorącym piaskiem lub ziarnem,
  • okłady parafinowe.

Nagrzewanie gorącym powietrzem.

Najprostszym sposobem jest skierowanie na chore miejsce suchego, ciepłego powietrza z ręcznej suszarki elektrycznej. Zabieg nie powinien trwać dłużej niż 15-25 minut. Bezpiecznie można go powtórzyć po kilku godzinach.

Kąpiele piaskowe

Na ogół stosowane są w krajach o gorącym klimacie, gdzie istnieje możliwość zasypania się gorącym piaskiem. Jeżeli jest to niemożliwe, to kąpiele takie przeprowadza się w specjalnych wannach, najlepiej plastikowych lub w drewnianych skrzyniach. Piasek należy podgrzać do temperatury 40oC, zaś ten, który będzie stanowił następną warstwę o kilka stopni więcej, lecz nie może przekroczyć on 50oC. Klatka piersiowa chorego powinna pozostać odkryta , zaś pozostałe nie obsypane części ciała należy przykryć kocem lub ciepłym ubraniem. Zabieg trwa około 1 godziny, a chory w jego trakcie bądź zaraz po jego zakończeniu uzupełnić poziom płynów w organizmie.

Borowinowe kąpiele błotne

Borowina jest wyjątkowo bogatym środowiskiem organicznym, składającym się ze zbutwiałych roślin i żyjącej tam fauny. Proces butwienia dokonuje się przy ograniczonym dostępie powietrza i ogromniej wilgotności. Masa borowinowa posiada silne działanie bakteriobójcze i konserwujące. Kąpie borowinowe zaleca się szczególnie przy chorobach reumatycznych, zwyrodnieniach kości, stanach zapalnych kości, ścięgien, nerwów i obwodowych naczyń krwionośnych. Okłady borowinowe bywają niezwykle skuteczne, zwłaszcza w leczeniu schorzeń jajników i stanach zapalnych pęcherza żółciowego. Borowinę przygotowujemy ze świeżej masy lub z gotowych porcji, pakowanych hermetycznie. Należy zwrócić uwagę, czy zachowuje ona swoją wilgotność, ponieważ wysuszona traci większość leczniczych właściwości. Aby przygotować masę, trzeba ją rozdrobnić i lekko rozcieńczyć ciepła wodą, a następnie podgrzać najlepiej nad parą do temperatury 40oC. tak przygotowany kompres należy cienką 3-5 cm warstwą nałożyć na chore miejsce i owinąć płótnem, a następnie folią i pozostawić pod kocem na około 15-30 min. Kuracja powinna składać się z kilkunastu zabiegów wykonywanych codziennie lub z jednodniowymi przerwami. Raz użyta masę borowinową można wykorzystywać wielokrotnie, podgrzewając ją za każdym razem o 1-2 stopnie, jednak nie wolno przekroczyć końcowej temperatury 45-47oC.

Gorące kąpiele

Są szczególnie wskazane przy różnego rodzaju kolkach, bólach jajników i narządów rodnych, pęcherza moczowego oraz kamicy nerkowej. Nie wolno w żadnym wypadku stosować ich przy podejrzeniu krwawień wewnętrznych, zapaleniu wyrostka robaczkowego lub przy krwawieniach zewnętrznych. Gorące kąpiele mają wyjątkowe zastosowanie w przypadku konieczności rozgrzania całego ciała i uzyskania efektu rozkurczowego naczyń krwionośnych. Temperatura wody przygotowanej do kąpieli nie powinna przekraczać 40oC. Po dostosowaniu się organizmu do temperatury można dolewając coraz cieplejszej wody podnieść temperaturę o kilka stopni, jednak nie może być ona zbyt gorąca. Jeżeli chory zacznie odczuwać jakieś kłopoty z sercem lub układem krążenia, kąpiel należy natychmiast przerwać. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, kąpiel powinna trwać od 30 do 60 min. Ilość zabiegów nie jest ograniczona i zależy w dużej mierze od chorego.

Sauna

Temperatura w saunie wynosi 35 do 55oC. w trakcie zabiegu w pomieszczeni zachodzi jonizacja powietrza, niezwykle korzystna dla organizmu. Pobyt w saunie nie powinien przekraczać 30 minut, a w czasie zabiegu wskazane są zimne natryski. Bardzo korzystnie na krwiobieg w czasie pobytu w saunie działa biczowanie się brzozowymi gałązkami.

Ogrzewanie kocem lub poduszką elektryczną

Koc lub poduszka powinny być położone bezpośrednio na chorej części ciała. Czas ogrzewania jednego miejsca nie powinien przekraczać 1 godziny, chyba że chory zdecydował się na utrzymanie minimalnej temperatury, wówczas terapia może trwać dłużej. Stosowanie koca lub poduszki elektrycznej szczególnie u dzieci i osób starszych lub niepełnosprawnych powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą opiekuna.

Nagrzewanie termoforami

Ten sposób leczenia polega na napełnieniu specjalnych gumowych woreczków gorącą wodą, wyciśnięciu z nich powietrza i bardzo dokładnym zakręceniu. Jeżeli termofor jest zbyt gorący należy okręcić go ręcznikiem i tak przygotowane położyć na chore miejsce. Zabieg ten jest bezpieczny i można go stosować bez specjalnych ograniczeń, pamiętając o podstawowych zasadach leczenia ciepłem.

Okłady i kąpiele parafinowe

Ten rodzaj termoterapii zalecany jest przede wszystkim w schorzeniach narządu ruchu. Jest dostępny i łatwy w użyciu. Długo utrzymuje ciepła i można go wielokrotnie stosować. Przeciwwskazaniem są choroby z odwapnieniem kości oraz świeże stany pourazowe. Do zabiegu wykorzystuje się parafinę białą, oczyszczoną, swoją konsystencją przypominającą wosk, dostępną w sprzedaży w dużych blokach lub kostkach. Parafinę należy stopić w dużym naczyniu, które będzie zanurzone w drugim wypełnionym wodą. Temperatura topnienia wynosi około 50oC. w czasie podgrzewania do parafiny nie może dostać się woda, ponieważ może spowodować oparzenie skóry. Miejsce, na które będzie stosowany okład powinno być umyte i osuszone, a ewentualne owłosienie usunięte lub nasmarowane wazeliną. Najczęściej stosowanymi okładami parafinowymi są  „rękawiczki” lub „skarpetki” parafinowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium