Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Termoterapia

20-08-2013

Termoterapia, czyli leczenie ciepłem jest jedną z najstarszych terapii naturalnych. Nazwa pochodzi od greckiego słowa termos- ciepły, gorący i therapeia – leczenie, sama zaś technika polega na ogrzewaniu poszczególnych części  ciała, co warunkowane jest rodzajem dolegliwości. Głównym celem jest spowodowanie za pomocą wysokich temperatur rozszerzenie naczyń krwionośnych w bolącym miejscu. Na skutek tego zabiegu następuje lepsze ukrwienie miejscowe, a więc zostaje pobudzona regeneracja chorych tkanek oraz łatwiej mogą być usunięte produkty rozpadu i tzw. złogi, szybciej następują procesy metaboliczne i wzrasta odporność całego organizmu.

Zabiegi cieplne są niezwykle skuteczne przy takich dolegliwościach, jak:

 • bóle migrenowe,
 • wszelkie nerwobóle,
 • zapalenie zatok przynosowych,
 • kolki,
 • nerwice,
 • gościec stawowy i zwyrodnieniowy,
 • bóle mięśni,
 • zaniki tkanki mięśniowej.

Należy jednak pamiętać o schorzeniach, przy których występują ewidentne przeciwwskazania do stosowania termoterapii.
Do nich należą:

Nie wolno również nagrzewać miejsc, w których występują żylaki, jak również należy wstrzymać się od tej terapii w czasie ciąży, stanach poporodowych, w chorobach psychicznych i znacznym zniedołężnieniu starczym.

Przy termoterapii należy zachować wszelkie środki ostrożności, a pacjent powinien zdawać sobie sprawę z jej wpływu na organizm. Ciepło dostarczone do poszczególnych miejsc organizmu musi być umiejętnie dawkowane. Jeśli chory stwierdzi dyskomfort, należy natychmiast przerwać kurację i zastosować zmianę terapii. Zabiegi mogą być stosowane praktycznie o każdej porze dnia, ale najlepiej je wykonywać tuż przed snem, ponieważ godziny wypoczynku nocnego przedłużają przebywanie organizmu w ciepłym środowisku a sen wpływa regenerująco.

Do podstawowych metod termoterapii należą :

 • nagrzewanie gorącym powietrzem,
 • kąpiele słoneczne,
 • kąpiele piaskowe,
 • borowinowe kąpiele błotne,
 • gorące kąpiele,
 • sauna,
 • gorące suche okłady,
 • ogrzewanie kocem lub poduszka elektryczną,
 • nagrzewanie termoforami oraz woreczkami z gorącym piaskiem lub ziarnem,
 • okłady parafinowe.

Nagrzewanie gorącym powietrzem.

Najprostszym sposobem jest skierowanie na chore miejsce suchego, ciepłego powietrza z ręcznej suszarki elektrycznej. Zabieg nie powinien trwać dłużej niż 15-25 minut. Bezpiecznie można go powtórzyć po kilku godzinach.

Kąpiele piaskowe.

Na ogół stosowane są w krajach o gorącym klimacie, gdzie istnieje możliwość zasypania się gorącym piaskiem. Jeżeli jest to niemożliwe, to kąpiele takie przeprowadza się w specjalnych wannach, najlepiej plastikowych lub w drewnianych skrzyniach. Piasek należy podgrzać do temperatury 40 oC, zaś ten, który będzie stanowił następną warstwę o kilka stopni więcej, lecz nie może przekroczyć on 50 oC. Klatka piersiowa chorego powinna pozostać odkryta , zaś pozostałe nie obsypane części ciała należy przykryć kocem lub ciepłym ubraniem. Zabieg trwa około 1 godziny, a chory w jego trakcie bądź zaraz po jego zakończeniu uzupełnić poziom płynów w organizmie.

Borowinowe kąpiele błotne.

Borowina jest wyjątkowo bogatym środowiskiem organicznym, składającym się ze zbutwiałych roślin i żyjącej tam fauny. Proces butwienia dokonuje się przy ograniczonym dostępie powietrza i ogromniej wilgotności. Masa borowinowa posiada silne działanie bakteriobójcze i konserwujące. Kąpie borowinowe zaleca się szczególnie przy chorobach reumatycznych, zwyrodnieniach kości , stanach zapalnych kości, ścięgien, nerwów i obwodowych naczyń krwionośnych. Okłady borowinowe bywają niezwykle skuteczne, zwłaszcza w leczeniu schorzeń jajników i stanach zapalnych pęcherza żółciowego. Borowinę przygotowujemy ze świeżej masy lub z gotowych porcji, pakowanych hermetycznie. Należy zwrócić  uwagę, czy zachowuje ona swoją wilgotność, ponieważ wysuszona traci większość leczniczych właściwości. Aby przygotować masę, trzeba ją rozdrobnić i lekko rozcieńczyć ciepła wodą, a następnie podgrzać najlepiej nad parą do temperatury 40 C. tak przygotowany kompres należy cienką 3-5 cm warstwą nałożyć na chore miejsce i owinąć płótnem, a następnie folią i pozostawić pod kocem  na około 15-30 min. Kuracja powinna składać się z kilkunastu zabiegów wykonywanych codziennie lub z jednodniowymi przerwami. Raz użyta masę borowinową można wykorzystywać wielokrotnie, podgrzewając ją za każdym razem o 1-2 stopnie, jednak nie wolno przekroczyć końcowej temperatury 45-47  oC.

Gorące kąpiele.

Są szczególnie wskazane przy różnego rodzaju kolkach, bólach jajników i narządów rodnych, pęcherza moczowego oraz kamicy nerkowej. Nie wolno w żadnym wypadku stosować ich przy podejrzeniu krwawień wewnętrznych, zapaleniu wyrostka robaczkowego lub przy krwawieniach zewnętrznych. Gorące kąpiele mają wyjątkowe zastosowanie w przypadku konieczności rozgrzania całego ciała i uzyskania efektu rozkurczowego naczyń krwionośnych. Temperatura wody przygotowanej do kąpieli nie powinna przekraczać 40 oC. po dostosowaniu się organizmu do temperatury można dolewając coraz cieplejszej wody podnieść temperaturę o kilka stopni, jednak nie może być ona zbyt gorąca. Jeżeli chory zacznie odczuwać jakieś kłopoty z sercem lub układem krążenia, kąpiel należy natychmiast przerwać. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, kąpiel powinna trwać od 30 do 60 min. ilość zabiegów nie jest ograniczona i zależy w dużej mierze od chorego.

Sauna.

termoterapia - saunaTemperatura w saunie wynosi 35 do 55 oC. w trakcie zabiegu w pomieszczeni zachodzi jonizacja powietrza, niezwykle korzystna dla organizmu. Pobyt w saunie nie powinien przekraczać 30 minut, a w czasie zabiegu wskazane są zimne natryski. Bardzo korzystnie na krwiobieg w czasie pobytu w saunie działa biczowanie się brzozowymi gałązkami.

Ogrzewanie kocem lub poduszką elektryczną.

Koc lub poduszka powinny być położone bezpośrednio na chorej części ciała. Czas ogrzewania jednego miejsca nie powinien przekraczać 1 godziny, chyba że chory zdecydował się na utrzymanie minimalnej temperatury, wówczas terapia może trwać dłużej. Stosowanie koca lub poduszki elektrycznej szczególnie u dzieci i osób starszych lub niepełnosprawnych powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą opiekuna.

Nagrzewanie termoforami.

Ten sposób leczenia polega na napełnieniu specjalnych gumowych woreczków gorącą wodą, wyciśnięciu z nich powietrza i bardzo dokładnym zakręceniu. Jeżeli termofor jest zbyt gorący należy okręcić go ręcznikiem i tak przygotowane położyć na chore miejsce. Zabieg ten jest bezpieczny i można go stosować bez specjalnych ograniczeń, pamiętając o podstawowych zasadach leczenia ciepłem.

Okłady i kąpiele parafinowe.

Ten rodzaj termoterapii zalecany jest przede wszystkim w schorzeniach narządu ruchu. Jest dostępny i łatwy w użyciu. Długo utrzymuje ciepła i można go wielokrotnie stosować. Przeciwwskazaniem są choroby z odwapnieniem kości oraz świeże stany pourazowe. Do zabiegu wykorzystuje się parafinę białą, oczyszczoną, swoją konsystencją przypominającą wosk, dostępną w sprzedaży w dużych blokach lub kostkach. Parafinę należy stopić w dużym naczyniu, które będzie zanurzone w drugim wypełnionym wodą. Temperatura topnienia wynosi około 50 oC. w czasie podgrzewania do parafiny nie może dostać się woda, ponieważ może spowodować oparzenie skóry. Miejsce, na które będzie stosowany okład powinno być umyte i osuszone, a ewentualne owłosienie usunięte lub nasmarowane wazeliną. Najczęściej stosowanymi okładami parafinowymi są „ rękawiczki” lub „skarpetki” parafinowe.

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.