Vitamarket.pl
Blog - Dna moczanowa Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Dna moczanowa
Dna moczanowa

Dna moczanowa jest to ostre zapalenie stawów, wywołane odkładaniem się w stawach i ścięgnach kryształów kwasu moczowego. Charakteryzuje się ostrymi bólami dotkniętego procesem stawu zazwyczaj kilka dni. Następnym etapem choroby jest przewlekłe zapalenie wielostawowe. Choroba najczęściej dotyczy mężczyzn. Pierwsze objawy występują w wieku 35-45 lat.

Objawy

Najczęściej pierwszym objawem dny moczanowej jest ostry napad bólu dotkniętego chorobą stawu.

Może go wywołać spożycie niektórych, zwłaszcza tłustych pokarmów, dużej ilości wina, niektórych leków. Przed napadem mogą wystąpić bóle brzucha, wymioty, nudności. Ból występuje zazwyczaj w czasie spoczynku nocnego i w przeważającej części dotyczy podstawy palucha (podagra). Jest na tyle dotkliwy, że chory nie może stanąć na tej nodze, ani nawet włożyć obuwia.

Bólowi może towarzyszyć gorączka, uczucie ogólnego rozbicia. Napad ustępuje po kilku dniach, bez pozostawiania śladów. Potem ataki ponawiają się z różna częstotliwością i są coraz bardziej dotkliwe. Po kilku latach dochodzi do przewlekłego zapalenia stawów rąk, stóp, kolan, które przebieg z okresami zaostrzenia.

Przyczyny

Dwa główne czynniki odpowiadające za powstanie dny, to zaburzenia do podwyższenia poziomu kwasu moczowego w surowicy krwi (hiperurikemii) oraz skłonność organizmu do reakcji odczynem zapalnym stawów. Jeśli kwasu moczowego jest zbyt dużo, to nerki mogą nie radzić sobie z jego usuwaniem z organizmu. Hiperurikemia może towarzyszyć niektórym chorobom - niekiedy nadciśnieniu tętniczemu, kwasicy cukrzycowej, ostrej i przewlekłej niewydolności nerek. Bardzo dużo kwasu moczowego powstaje z rozpadu komórek nowotworowych.

Nie u wszystkich osób z hiperurikemią dochodzi do dny moczanowej. Jednak jeśli poziom kwasu moczowego przez długi okres jest podwyższony, to zagrożenie tą chorobą znacząco wzrasta.
Kwas moczowy krystalizuje się w postaci cienkich igiełek. Jeśli gromadzi się pod skórą, może prowadzić do jej przebicia i wtórnego zakażenia. Ze względu na to, że dna moczanowa często występuje rodzinnie, możliwe, że na jej powstanie mają wpływ również czynniki genetyczne.
Przewlekłe zapalenie stawów może prowadzić do ich trwałej deformacji i ograniczenia zakresu ruchów w wielu stawach.

Leczenie naturalne

Należy wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie, gdyż prowadzi to do usunięcia nadmiaru kwasu moczowego z krwi.

Ulgę przynoszą zimne kompresy przykładane na bolący staw. W przypadku procesu przewlekłego stosuje się naprzemiennie okłady zimne z gorącymi, po to by pobudzić miejscowo krążenie.

Zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna i gimnastyka, aby utrzymać odpowiednią ruchomość stawów. W okresie ataku dny moczanowej konieczne jest ograniczenie obciążania stawów dotkniętych zapaleniem.

Dietetyka

Zalecana jest dieta ubogopurynowa, gdyż właśnie z puryn powstaje kwas moczowy ( przeciwwskazane są podroby, czekolada, orzechy, sardynki, groch, mięsne wywary). Konieczne jest wyłączenie z diety alkoholu, gdyż może on prowokować wystąpienie ataków dny. Wskazana jest redukcja masy ciała.

Ziołolecznictwo

Zielarze często zalecają przetwory z zimowitu jesiennego, gdyż jego bulwy i nasiona zawierają kolchicynę, która ma silne działanie przeciwzapalne. Jednak ze względu na wiele skutków obocznych, kolchicyna powinna być stosowana z dużą ostrożnością.

Ziołem często zalecanym są nasiona selera, dostępne w postaci tabletek lub herbatki, którą się przygotowuje z 1 łyżeczki do herbaty lekko rozgniecionych nasion zalanych 300 ml wrzącej wody. Przy ostrym ataku podagry należy pić 3 filiżanki dziennie tego płynu. Herbata pobudza wydalanie kwasu moczowego. Inne stosowane zioła to wiązówka błotna, kora wierzby białej, które mogą być przyjmowane równocześnie z nasionami selera. Mają one głównie działanie przeciwzapalne. Doskonałym środkiem jest też pokrzywa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium