Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Chromoterapia - leczenie kolorami

15-06-2013

Jest to terapia polegająca na wykorzystaniu barw do leczenia zaburzeń psychicznych, emocjonalnych i fizycznych oraz przywracania równowagi i harmonii między tymi sferami. Szczególnie polecana jest przy bezsenności, astmie, bólach, stanach lękowych i innych dolegliwościach powstałych na tle stresu. Może przyspieszać procesu powrotu do zdrowia, także po operacji. Niektórzy terapeuci stosują tę metodę, równolegle z leczeniem podstawowym, u chorych na AIDS i nowotwory.

Barwy są rodzajem radiacji, podobnie jak promieniowanie Roentgena czy ultrafioletowe, których rola i znaczenie w medycynie są powszechnie znane. Dlatego można je z dużym powodzeniem wykorzystywać w profilaktyce i leczeniu chorób, łącząc chromoterapię z innymi technikami, takimi jak refleksoterapia, aromaterapia i akupunktura.

Każda barwa emituje określoną częstotliwość drgań. Wszystko na świecie drga z właściwą sobie częstotliwością, również komórki ciała ludzkiego. U zdrowego człowieka częstotliwość drgań komórek jest stała, pod wpływem choroby ulega zakłóceniu, burząc równowagę w organizmie. Zastosowanie w leczeniu barwy o odpowiedniej częstotliwości drgań przywraca komórkom prawidłową częstotliwość wibracji, co zapoczątkowuje proces powrotu do zdrowia. Ważną rolę obu koloru odgrywa światło. Przypuszcza się, że przenikająca moc światła oddziałuje bezpośrednio na protoplazmę komórek, a więc szybkość i energię reakcji chemicznych zachodzących w organizmie. Powszechnie wiadomo, że pod wpływem słonecznej pogody człowiek ma lepsze samopoczucie niż podczas zachmurzonego deszczowego dnia. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę jak ogromne znaczenie ma odbieranie pełnego widma słonecznego. W przyrodzie wyróżniamy siedem podstawowych kolorów: żółty, czerwony, niebieski, zielony, pomarańczowy, fioletowy i indygo. Jest to pełna gama siedmiobarwnej tęczy.

Każdy człowiek ma swoją odrębną składająca się z wymienionych kolorów aurę, która wielobarwnym kręgiem otacza ciało. Jest ona jego polem energetycznym. Niektórzy ludzie, posiadający specjalne zdolności, widzą ją w postaci kolorowej, świetlistej mgiełki spowijającej ciało. Barwy tworzące ciało człowieka mają określone znaczenie. Ich analiza pozwala wyodrębnić kolor dominujący i ocenić na jego podstawie stan zdrowia i jakość wytwarzanej przez człowieka energii. Terapeuci widzący aurę chorego mogą stwierdzić, której barwy brakuje w widmie energetycznym i przez dotyk ustalić barwę potrzebną do przywrócenia równowagi w danym obszarze ciała. Wielu terapeutów w leczeniu wykorzystuje barwne światło. Pacjent ubrany w długą, białą koszulę siada lub kładzie się pod urządzeniem do naświetlania. Światło przechodzące przez zabarwione , szklane filtry zostaje skupione na chorych częściach ciała. Urządzenie umożliwia terapeucie ustawianie odpowiedniej intensywności barwy podstawowej i dopełniającej. Ciało pacjenta wystawione jest na działanie wiązki światła dokładnie 19 minut i 45 sekund. Inny sposób polega na ułożeniu na ciele chorego barwnych kawałków jedwabiu lub naświetlaniu pokoju przez 20 minut lampą emitującą potrzebną pacjentowi barwę światła. Zabieg kończy się kilkuminutowym odpoczynkiem w strumieniu światła dopełniającego. Stosując naświetlania trzeba pamiętać, iż czas ich trwania w początkowej fazie powinien wynosić 15 minut. Po kilku seansach można zwiększyć do 30, a po kilku następnych do 60 minut. Zabiegi wolno powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia. Najczęściej naświetla się poszczególne partie ciała, kładąc w tym celu filtr celofanowy arkusz bezpośrednio na chorym miejscu. Do naświetleń całego ciała należy dochodzić stopniowo.
Poza tym wskazane jest picie wody naświetlonej lub napromieniowanej danym kolorem, kąpiel w wodzie z odpowiednim kolorem, patrzenie przez filtr o określonej barwie. Zalecana jest także lekka dieta oraz wdychanie właściwego koloru.

Aby uzyskać wodę napromieniowaną danym kolorem, należy szklankę z zimną wodą trzymać w lewej ręce a prawą skierowaną palcami w dół trzymać nad szklanką. Gdy jesteśmy już w takiej pozycji, należy skoncentrować się nad danym kolorem, którym chcemy nasycić wodę. Po pięciu minutach takiego zabiegu wodę można pić małymi łyczkami.
Alkohol, nikotyna, kawa, tłuste mięso lub większe ilości mięsa znacznie ograniczają lub całkowicie niwelują efekty lecznicze. Przy niektórych poważnych schorzeniach poprawa jest widoczna dopiero po wielu miesiącach stosowania kuracji. Terapia prowadzona przez wykwalifikowanego terapeutę jest bezpieczna. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża intensywność barwy może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, ponieważ oddziaływanie kolorami może wywołać zmiany w komórkach płodu. U pacjentów należących do grupy podwyższonego ryzyka terapeuci zamiast bezpośredniej ekspozycji stosują przykładanie do ciała kawałków kolorowego jedwabiu.

Kilka porad brytyjskiego psychologa dr Roberta Edelmana, dotyczących wykorzystania barw w codziennym życiu ich wpływ na zdrowie:

  • Jeśli pragniesz schudnąć , jadaj jak najczęściej na niebieskiej zastawie (dotyczy to także obrusa)- błękit zmniejsza apetyt
  • Jeśli przeżywasz kłopoty i zmartwienia, staraj się mieć w swoim otoczeniu jak najwięcej zieleni, z roślinami włącznie. Zieleń nie tylko uspokaja, ale także obniża ciśnienie krwi.
  • Jeśli masz kłopot z przebudzeniem się lub czujesz się nieswojo, zjedz pomarańczę. Jeśli zamierzasz wziąć kąpiel w wannie, dosyp do wody soli kąpielowej w kolorze pomarańczowymi koniecznie wytrzyj się pomarańczowym ręcznikiem. Poczujesz się rześko i lekko.
  • Jeśli cierpisz na niedokrwistość, spożywaj jak najwięcej pokarmów w kolorze czerwonym, np.: buraków, wiśni, krwistych befsztyków, wiśniowych galaretek itp. Czerwień powoduje zwiększenie hemoglobiny w organizmie.
  • Jeśli przeżywasz stan depresji, włóż coś żółtego, jedz też potrawy o żółtym zabarwieniu. W swoim otoczeniu umieść żółte przedmioty , np.: zasłony, lampę, obrus itp. Kolor żółty wpływa korzystnie na wzmocnienie energii i pomaga w przezwyciężaniu depresji.
  • Jeśli cierpisz na bezsenność , napij się zwykłej wody o zabarwieniu fioletowym (np. wywar z czerwonej kapusty). Przy nadmiernej pobudliwości wskazany jest pokój z niebieskim wnętrze, a jeśli nie jest to możliwe, to przynajmniej niebieska żarówka w lampce, która paliłaby się również podczas snu.
     

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.