Vitamarket.pl
Blog - Aromaterapia - olejki eteryczne i ich właściwości Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Aromaterapia - olejki eteryczne i ich właściwości
Aromaterapia - olejki eteryczne i ich właściwości

Aromaterapia jest terapią polegającą na leczeniu za pomocą zapachów. Wykorzystuje ona czyste, pachnące olejki eteryczne roślin o właściwościach terapeutycznych. Służy poprawie stanu zdrowia i samopoczucia, zapobieganiu chorobom i przywróceniu równowagi energetycznej ciała.

Udowodniono jej szczególne znaczenie w przypadkach:

  • stresu,
  • bólów mięśniowych i reumatycznych,
  • zaburzeń trawienia,
  • dolegliwości związanych z miesiączką czy menopauzą,
  • bezsenności,
  • depresji.

Czyste olejki eteryczne wydobywane są za pomocą destylacji parą wodną. Aby miały jak najlepsze walory lecznicze, esencje zapachowe są otrzymywane tylko z naturalnych surowców i muszą pozostać czyste. Uzyskuje się je z liści, kwiatów, owoców, drewna, kory i korzeni roślin. Wszystkie olejki są substancjami antyseptycznymi, mogą mieć również właściwości przeciwzapalne, uśmierzające ból, a nawet antydepresyjne.
Chemiczne składniki olejków eterycznych przenoszone są wraz z krwią do wszystkich części ciała, gdzie biorą udział w reakcjach chemicznych, podobnie jak lekarstwa. Niektóre mogą mieć działanie miejscowe i oddziaływać na poszczególne narządy, dając tym samym efekt regulujący, uspokajający lub pobudzający, w zależności od rodzaju schorzenia. Przy wdychaniu (inhalacji) sygnały zapachowe przesyłane są do układu limbicznego mózgu gdzie wywierają bezpośredni wpływ na umysł i uczucia chorego. Wchłanianie olejków może trwać od 20 minut do kilku godzin, średni czas działania to około 90 minut. Po kilku godzinach olejki są wydalane i usuwane z moczem, kałem lub potem.

Historia aromaterapii

Historia aromaterapii sięga wielu wieków p.n.e., a zapiski dotyczące tej terapii można odnaleźć w pismach starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Święte księgi Hindusów i stare chińskie teksty medyczne dokumentują znaczenie olejków pachnących. Do świata zachodu aromaterapia dotarła w czasie wypraw krzyżowych. Najbardziej popularna stała się w XVI i XVII wieku. W latach dwudziestych XX wieku, francuski chemik, Rene Maurice Gattefosse zainteresował leczniczymi właściwościami olejków aromatycznych. Francuski chirurg wojskowy dr Jean Valnet, rozszerzył badania i używał olejków do leczenia żołnierzy rannych w czasie wojny. W latach 50', Marguerite Maury, kosmetyczka, utworzyła klinikę aromaterapii i stosowała olejki aromatyczne w czasie masaży.

Jak używać olejków eterycznych?

Istnieje wiele możliwości wykorzystywania olejków aromatycznych w warunkach domowych. Należy jednak stosować następujące zasady:

  • używać tylko jednego lub dwóch olejków w jednorazowym połączeniu – jednej lub dwóch kropli do kąpieli
  • nie korzystać z żadnego olejku codziennie dłużej niż jeden, najwięcej dwa tygodnie
  • w przypadku wystąpienia podrażnienia skóry lub reakcji alergicznej należy natychmiast wstrzymać kurację.

Sposoby stosowania olejków eterycznych

  • Wdychanie

Olejki można wdychać bezpośrednio lub w raz z parą wodną. Nasączamy chusteczkę jedną dwiema kroplami wybranego olejku i wdychamy. Można stosować inhalacje parowe. W miejsce gotującej się wody rozpuszczamy 4 krople olejku, pochylamy się nad miską, nakrywamy głowę ręcznikiem i oddychamy głęboko przez kilka minut.

  • Rozpylanie i nawilżanie

Ten sposób zapewnia wdychanie naturalnego zapachu wraz z jego leczniczymi właściwościami przez dłuższy czas. Można stosować zwykłe rozpylacze, nawilżacze elektryczne, kominki ogrzewane świeczką lub krążki ceramiczne rozgrzewane światłem żarówki.

  • Masaż

Forma stosowana najczęściej. Połączenie dotyku i leczniczych właściwości olejków eterycznych poprawia krążenie krwi i limfy, a także uwalnia uwięzioną w spiętych mięśniach energię. Olejek aromatyczny rozcieńcza się w oleju roślinnym i stosując różne techniki masażu, powoli rozprowadza po ciele pacjenta. Do podstawowych technik masażu należy głaskanie, ugniatanie i rozcieranie.

  • Kąpiel

Łatwa w użyciu i relaksująca technika aromaterapii. Do wanny pełnej wody dodaje się kilka kropel wybranego olejku i miesza ręką.

  • Kompresy

Pomagają w gojeniu się wybroczyn i sińców, w schorzeniach skórnych oraz bólach mięśniowych i miesiączkowych. Kilka kropel olejku dodajemy do miski z gorącą lub zimną wodą. Moczymy w niej kawałek tkaniny bawełnianej, wykręcamy i przykładamy do chorego miejsca. Gdy stosujemy gorący kompres, przykrywamy go ciepłym ręcznikiem i pozostawiamy na około dwie godziny. Gorące kompresy stosujemy w bólach mięśni, zapaleniu stawów, reumatyzmie, bólu zęba, ucha, czyrakach, ropniakach, a zimne przy bólu głowy, skręceniach i opuchliźnie.

  • Kremy, płyny do ciała i szampony

Kuracja dość wygodna, możliwa do codziennego stosowania. Do kremu, płynu do ciała lub szamponu, które nie są perfumowane i zawierają naturalne składniki, dodaje się 1-2 krople olejku aromatycznego i wmasowuje w ciało lub owłosioną skórę głowy.

Domowa apteczka aromaterapii

  Działanie Zastosowanie
Szałwia królewska ocieplające, łagodzące, pobudzające seksualnie zaburzenia menstruacyjne, depresja, niepokój, wysokie ciśnienie krwi
Eukaliptus antyseptyczne, udrażniające układ oddechowy, antywirusowe przeziębienia, infekcje klatki piersiowej, bóle
Geranium kojące, odświeżające, reklamujące, przeciwdepresyjne, ściągające zespół napięcia przedmiesiączkowego, menopauza, apatia, niepokój, dolegliwości skórne
Lawenda łagodzące, antyseptyczne, ogólnie regenerujące schorzenia skórne bezsenność, stres, niestrawność, zapalenie pęcherza, bóle głowy, oparzenia
Cytryna odświeżające, antyseptyczne, stymulujące brodawki, depresja, trądzik i niestrawność
Mięta pieprzowa pobudzające trawienie, pobudzajże umysłowo, odświeżające, powoduje tzw. efekt chłodzący zmęczenie mięśniowe, nieświeży oddech, bóle zębów, zapalenie oskrzeli, niestrawność, choroba lokomcyjna
Petigrain łagodzące, uspokajające, przeciwdepresyjne schorzenia skórne, apatia, skłonność do irytacji i depresji
Rozmaryn pobudzające, odświeżające zmęczenie mięśniowe, przeziębienia, problemy krążeniowe, dolegliwości bólowe, wyczerpanie umysłowe
Krzew herbaciany przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne łupież, przecięcia skóry, ukąszenia owadów i grzybica. Również stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej
Ylang Ylang euforyczne, pobudzające (afrodyzjak), relaksujące depresja, stres, wysokie ciśnienie krwi i zaburzenia trawienne
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium