Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Aromaterapia - olejki eteryczne i ich właściwości

09-06-2013

Aromaterapia jest terapią polegającą na leczeniu za pomocą zapachów. Wykorzystuje ona czyste, pachnące olejki eteryczne roślin o właściwościach terapeutycznych. Służy poprawie stanu zdrowia i samopoczucia, zapobieganiu chorobom i przywróceniu równowagi energetycznej ciała.

Udowodniono jej szczególne znaczenie w przypadkach:

 • stresu,
 • bólów mięśniowych i reumatycznych,
 • zaburzeń trawienia,
 • dolegliwości związanych z miesiączką czy menopauzą,
 • bezsenności,
 • depresji.

aromaterapiaCzyste olejki eteryczne wydobywane są za pomocą destylacji parą wodną. Aby miały jak najlepsze walory lecznicze, esencje zapachowe są otrzymywane tylko z naturalnych surowców i muszą pozostać czyste. Uzyskuje się je z liści, kwiatów, owoców, drewna, kory i korzeni roślin. Wszystkie olejki są substancjami antyseptycznymi, mogą mieć również właściwości przeciwzapalne, uśmierzające ból, a nawet antydepresyjne.
Chemiczne składniki olejków eterycznych przenoszone są wraz z krwią do wszystkich części ciała, gdzie biorą udział w reakcjach chemicznych, podobnie jak lekarstwa. Niektóre mogą mieć działanie miejscowe i oddziaływać na poszczególne narządy, dając tym samym efekt regulujący, uspokajający lub pobudzający, w zależności od rodzaju schorzenia. Przy wdychaniu (inhalacji) sygnały zapachowe przesyłane są do układu limbicznego mózgu gdzie wywierają bezpośredni wpływ na umysł i uczucia chorego. Wchłanianie olejków może trwać od 20 minut do kilku godzin, średni czas działania to około 90 minut. Po kilku godzinach olejki są wydalane i usuwane z moczem, kałem lub potem.aromaterapia z masażem

Historia aromaterapii

Historia aromaterapii sięga wielu wieków p.n.e. , a zapiski dotyczące tej terapii można odnaleźć w pismach starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Święte księgi Hindusów i stare chińskie teksty medyczne dokumentują znaczenie olejków pachnących. Do świata zachodu aromaterapia dotarła w czasie wypraw krzyżowych. Najbardziej popularna stała się w XVI i XVII wieku. W latach dwudziestych XX wieku, francuski chemik, Rene Maurice Gattefosse zainteresował leczniczymi właściwościami olejków aromatycznych. Francuski chirurg wojskowy dr Jean Valnet, rozszerzył badania i używał olejków do leczenia żołnierzy rannych w czasie wojny. W latach 50, Marguerite Maury, kosmetyczka , utworzyła klinikę aromaterapii i stosowała olejki aromatyczne w czasie masaży.

Jak używać olejków eterycznych?

Istnieje wiele możliwości wykorzystywania olejków aromatycznych w warunkach domowych. Należy jednak stosować następujące zasady:
• używać tylko jednego lub dwóch olejków w jednorazowym połączeniu – jednej lub dwóch kropli do kąpieli
• nie korzystać z żadnego olejku codziennie dłużej niż jeden, najwięcej dwa tygodnie
• w przypadku wystąpienia podrażnienia skóry lub reakcji alergicznej należy natychmiast wstrzymać kurację.

Sposoby stosowania olejków eterycznych

 • Wdychanie
  Olejki można wdychać bezpośrednio lub w raz z parą wodną. Nasączamy chusteczkę jedną dwiema kroplami wybranego olejku i wdychamy. Można stosować inhalacje parowe. W miejsce gotującej się wody rozpuszczamy 4 – 4 krople olejku, pochylamy się nad miską, nakrywamy głowę ręcznikiem i oddychamy głęboko przez kilka minut.
 • Rozpylanie i nawilżanie
  Ten sposób zapewnia wdychanie naturalnego zapachu wraz z jego leczniczymi właściwościami przez dłuższy czas. Można stosować zwykłe rozpylacze, nawilżacze elektryczne, kominki ogrzewane świeczką lub krążki ceramiczne rozgrzewane światłem żarówki.
 • Masaż
  Forma stosowana najczęściej. Połączenie dotyku i leczniczych właściwości olejków eterycznych poprawia krążenie krwi i limfy, a także uwalnia uwięzioną w spiętych mięśniach energię. Olejek aromatyczny rozcieńcza się w oleju roślinnym i stosując różne techniki masażu, powoli rozprowadza po ciele pacjenta. Do podstawowych technik masażu należy głaskanie , ugniatanie i rozcieranie.
 • Kąpiel
  Łatwa w użyciu i relaksująca technika aromaterapii. Do wanny pełnej wody dodaje się kilka kropel wybranego olejku i miesza reką.
 • Kompresy
  Pomagają w gojeniu się wybroczyn i sińców, w schorzeniach skórnych oraz bólach mięśniowych i miesiączkowych. Kilka kropel olejku dodajemy do miski z gorącą lub zimną wodą. Moczymy w niej kawałek tkaniny bawełnianej, wykręcamy i przykładamy do chorego miejsca. Gdy stosujemy gorący kompres, przykrywamy go ciepłym ręcznikiem i pozostawiamy na około dwie godziny. Gorące kompresy stosujemy w bólach mięsni, zapaleniu stawów, reumatyzmie, bólu zęba, ucha, czyrakach, ropniakach, a zimne przy bólu głowy, skręceniach i opuchliźnie.
 • Kremy, płyny do ciała i szampony
  Kuracja dość wygodna, możliwa do codziennego stosowania. Do kremu, płynu do ciała lub szamponu, które nie są perfumowane i zawierają naturalne składniki, dodaje się 1-2 krople olejku aromatycznego i wmasowuje w ciało lub owłosioną skórę głowy.

Domowa apteczka aromaterapii

 • Szałwia królewska
  Działanie: ocieplające, łagodzące, pobudzające seksualnie
  Zastosowanie: zaburzenia menstruacyjne, depresja, niepokój, wysokie ciśnienie krwi.
 • Eukaliptus :
  Działanie : antyseptyczne, udrażniające układ oddechowy, antywirusowe.
  Zastosowanie: przeziębienia, infekcje klatki piersiowej, bóle.
 • Geranium
  Działanie: kojące, odświeżające, reklamujące, przeciwdepresyjne, ściągające.
  Zastosowanie: zespół napięcia przedmiesiączkowego, menopauza, apatia, niepokój, dolegliwości skórne
 • Lawenda-
  Działanie : łagodzące, antyseptyczne, ogólnie regenerujące.
  Zastosowanie: schorzenia skórne bezsenność, stres, niestrawność, zapalenie pęcherza, bóle głowy, oparzenia.
 • Cytryna -
  Działanie : odświeżające, antyseptyczne, stymulujące.
  Zastosowanie: brodawki, depresja, trądzik i niestrawność.
 • Mięta pieprzowa
  Działanie: pobudzające trawienie, pobudzajże umysłowo, odświeżające, powoduje tzw. efekt chłodzący
  Zastosowanie: zmęczenie mięśniowe, nieświeży oddech, bóle zębów, zapalenie oskrzeli, niestrawność, choroba lokomcyjna
 • Petigrain
  Działanie: łagodzące, uspokajające, przeciwdepresyjne.
  Zastosowanie: schorzenia skórne, apatia, skłonność do irytacji i depresji.
 • Rozmaryn
  Działanie pobudzające, odświeżające.
  Zastosowanie: zmęczenie mięśniowe, przeziębienia, problemy krążeniowe, dolegliwości bólowe, wyczerpanie umysłowe.
 • Krzew herbaciany
  Działanie: przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne.
  Zastosowanie: łupież, przecięcia skóry, ukąszenia owadów i grzybica. Również stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej.
 • Ylang Ylang -
  Działanie: euforyczne, pobudzające ( afrodyzjak), relaksujące.
  Zastosowanie: depresja, stres, wysokie ciśnienie krwi i zaburzenia trawienne.

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.