Vitamarket.pl
Blog - Argilloterapia - właściwości glinek Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Argilloterapia - właściwości glinek
Argilloterapia - właściwości glinek

Lecznicze właściwości różnego rodzaju glinek znane są od wieków. Kąpiele błotne od dawna wykorzystywane były w leczeniu chronicznych i szczególnie uciążliwych dolegliwości takich jak neuralgia czy zapalenie skóry. Niezwykle właściwości gliny znane są również w świecie zwierzęcym. Wiele gatunków specjalnie dobiera swoje terytoria, aby zawierały jak najwięcej tej substancji.

Glinka rozmieszana z wodą źródlaną wykazuje naturalne właściwości terapeutyczne, odnawiając siły witalne całego ciała oraz wzmacniając odporność na różnego rodzaju schorzenia. Ta błotnista substancja ma również działanie oczyszczające, uwalniając skórę oraz całe ciało od nagromadzonych w nich toksyn.

Minerały zawarte w glinkach, takie jak wapń, żelazo czy magnez, poprawiają metabolizm oraz korygują gospodarkę wodną i żywnościową organizmu.
Lecznicze działanie glinek wiąże się z ich szczególną budową chemiczną. Ich cząsteczki mają niezwykle skomplikowaną strukturę. Wiele rodzajów glinek ma na powierzchni mikroskopijne pęcherzyki albo małe otworki. W ten sposób 1 g kaolinu ma łączną powierzchnię przekraczającą 3 m2. Nałożone na skórę absorbują nieczystości zgromadzone na powierzchni ciała i oczyszczają pory za pomocą tych pęcherzyków lub otworków. Niektóre minerały zawarte w glinkach są wchłaniane przez skórę, odnawiając ją. Inne oddziałują bezpośrednio, jednak przez promieniowanie, jakie wytwarzają, mogą na przykład poprawić krążenie krwi w organizmie. Szczególna budowa glinek sprawia, że mogą one również wywoływać efekt mikromasażu.

Argilloterapia może być efektywna w przypadku leczenie różnego rodzaju ran. Stosowana jest również w nadmiernej potliwości organizmu. Może również przynieść ulgę w rozmaitych stanach zapalnych, zredukować cystę i owrzodzenia. Glinki mają działanie odtruwające i tonizujące.

Jaką glinkę wybrać ?

O cechach glinki decyduje jej kolor oraz gęstość. glinki o różnych kolorach charakteryzują się odmiennym stopniem aktywności. Najbardziej aktywne są glinki zielone, następnie czerwone i różowe. Najłagodniejsze natomiast są białe.

Silna zielona glinka stosowana jest w przypadku tłustej skóry. Biała powinna być wykorzystywana do skóry suchej i wrażliwej. Czerwona glinka jest polecana do skór osób młodych. Różowa glinka jest najczęściej stosowana w celach kosmetycznych, ze względu na łagodność, a zarazem efektywność działania. W przypadku jakichkolwiek problemów i nieprawidłowości podczas leczenia należy wypróbować glinkę o mniejszej aktywności. Ponieważ aktywność glinki uzależniona jest od stopnia jej wilgotności, można ją zmieniać poprzez zmianę gęstości glinki. Glinka gęsta działa intensywniej, a im bardziej jest rozcieńczona, tym słabiej działa.

Argilloterapia jest całkowicie bezpieczna dla wszystkich. Glinki nie wywołują żadnych skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu glinki do rodzaju skóry.

U niektórych osób glinki mogą działać wysuszająco. Intensywnie działające glinki wielokrotnie zastosowane na wrażliwą skórę mogą wywoływać wysypkę i swędzenie. W terapii powinny być wykorzystywane produkty wysokiej jakości, specjalnie przygotowane do celów leczniczych.

Przepis na prosty okład z glinki

Potrzebne przybory i składniki:

  • miseczka (niemetalowa)
  • łyżka (niemetalowa)
  • woda destylowana lub mineralna (niegazowana)
  • zielona glinka do okładów

Przygotowanie:

  1. Odpowiednią ilość glinki wsypać do miseczki
  2. Dodać wodę, tak by całkowicie pokryć glinkę, następnie odstawić roztwór na 60 min.
  3. Mieszać, aż składniki dobrze się ze sobą połączą
  4. Powstałą substancję nałożyć na skórę, warstwa powinna być dość gruba(ok. 2,5 cm) – w innym wypadku wyschnie za wcześnie

Jeżeli glinka wykorzystywana jest w celach terapeutycznych, powinna działać na skórę przez ponad 4 godziny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium