Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Mandarynka

04-05-2015

Mandarynka należy do rodziny rutowatych (rutaceae). Jest to krzew lub drzewko wysokości do 4 metrów. Ma owoce kuliste o łupinach cienkich, łatwo odchodzących od miąższu, osiągające średnicę 5-9 cm w zależności od odmiany. Cytrus ten może pozostawać na drzewie od 12 do 14 miesięcy. Za ojczyznę mandarynki należy uznać Chiny, chociaż niektórzy amerykańscy badacze uważają, że mandarynka pochodzi z Filipin. Do Europy dotarła w XIX w. Pierwsi jej smak poznali mieszkańcy Wysp Brytyjskich. W tym też wieku zaczęto jej uprawę w krajach śródziemnomorskich. Obecni znanych jest kilka odmian mandarynki. W USA uprawiana jest TANGARYNKA, odmawia o skórce silnie czerwonej. Mieszkaniec pomarańczy gorzkiej i mandarynki, wyhodowany bez brata Klemensa, to KLEMENTYNKA. Znana jest też odmiana o nazwie ORTANIKA, czyli mandarynka o największej ilości soku. Jeszcze inne gatunki mandarynek to SATSUME (basen Morza Śródziemnego) i TAGALA (USA). Mandarynka podobnie jak inne cytrusy zawdzięcza swą popularność aromatycznemu i orzeźwiającemu smakowi. Jest doskonałym składnikiem wszelkiego rodzaju diet (bardzo mała wartość kaloryczna), dodaj się ją także do orientalnych potraw. Owoce mandarynki charakteryzuje się wyjątkową lekkostrawnością, zwiera wiele drogocennych witamin i składników mineralnych, np. potas, magnez, fosfor, witaminy A, B, C.
Stosowanie tych owoców pomaga zwalczać objawy bezsenności i nadpobudliwości i stres. Mandarynka łagodzi bóle, także reumatyczne, dlatego polecana jest osobom starszym i osłabionym. Świeże mandarynki stanowią bogate źródło witaminy C.


Stosowana wewnętrznie


Owoc mandarynki przyspiesza procesy trawienia, wykazuje działanie uspokajające i relaksujące (zawiera brom), zwiększa odporność organizmu, w niewielkim stopniu wpływa na obniżenie gorączki.

Stosowana zewnętrznie


Mandarynka ze względu na aromatyczne olejki eteryczne ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Jest ważnym składnikiem wielu preparatów służących do pielęgnacji cery , stosowanie kosmetyków z wyciągiem z mandarynki odświeża i odżywia skórę. W balsamach, żelach i wodzie toaletowej wyciągi z mandarynki często towarzyszą wyciągi z drzewa herbacianego, melisy i żeń- szenia.
 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.