Vitamarket.pl
Blog - Nieświeży oddech Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Nieświeży oddech
Nieświeży oddech

Nieprzyjemny zapach z ust może być objawem różnych zaburzeń począwszy od lekkich i krótkotrwałych, skończywszy na bardziej poważnych. Często osoba z tym problem sama nie zauważa dolegliwości. Niezwykłego taktu wymaga więc poinformowanie jej o tym.

Objawy

Poza nieprzyjemnym zapachem o różnym charakterze, dolegliwości tej mogą towarzyszyć różne objawy, zależne od choroby podstawowej. Musimy zawsze starać się znaleźć przyczynę tego objawu i w miarę możliwości usunąć ją jak najszybciej, zwłaszcza gdy są to problemy stomatologiczne.

W dolegliwości tej zaleca się picie co najmniej 2 litrów napojów dziennie.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust są problemy natury stomatologicznej nie odpowiednia higiena jamy ustnej. Nie wyleczone zęby , choroby dziąseł lub po prostu niedokładne mycie zębów powodują tę przykrą dolegliwość. Także protezy zębowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, gdyż pokarm ma szczególną tendencję do zalegania między nimi. Inną prozaiczna przyczyną nieświeżego oddechu jest palenie tytoniu lub spożywanie pokarmów o ostrej woni, np. czosnku, cebuli, wędzonych ryb. Ponadto, objaw nieprzyjemnego oddechu pojawia się w takich wypadkach, jak: grzybica w obrębie jamy ustnej, zapalenie migdałków podniebiennych lub zatok, choroby nowotworowe obejmujące gardło, krtań przełyk, żołądek lub płuca oraz choroby wątroby, nerek (zapach amoniaku) i cukrzyca (zapach acetonu). Z nieprzyjemnym zapachem z ust można spotkać się też wtedy, gdy dochodzi do zmniejszenia wydzielania śliny. Stały przepływ śliny zmniejsza bowiem rozwój flory bakteryjnej, a w przypadku, gdy występuje zmniejszenie jej ilości, np. podczas snu, bakterie rozwijają się bardziej intensywnie i stają się przyczyną przykrego zapachu z jamy ustnej. Podobnie działają niektóre leki.

Leczenie naturalne

Naturopatia

Pomocne może być płukanie jamy ustnej słoną wodą. Metoda ta ułatwia kontrolę nad florą bakteryjną jamy ustnej i poprzez to usuwa nieprzyjemny zapach. Swój udział w powstaniu niemiłej woni może mieć także obłożony język. Należy go czyścić miękką szczoteczką zwilżoną w ciepłej wodzie z solą, roztworze sody oczyszczonej lub wody utlenionej. Aby zapobiegać suchości jamy ustnej, trzeba wypijać co najmniej 8 szklanek płynów dziennie, np. wody lub soków. Soki owocowe pobudzają wytwarzanie śliny

Dietetyka

Niektórzy dietetycy doradzają 3-dniową głodówkę, która ich zdaniem oczyszcza organizm z toksyn i usuwa w ten sposób przyczynę nieświeżego oddechu. Poza tym zalecane jest unikanie pokarmów ciężko strawnych, jedzenie produktów bogatych w błonnik, aby pokarmy nie zalegały w jelitach oraz wzbogacenie diety w produkty o wysokiej zawartości witamin B i C oraz pieprz.

Ziołolecznictwo

Popularnym środkiem odświeżającym oddech jest bogata w chlorofil natka pietruszki. Spożycie gałązki świeżej natki pietruszki po zjedzeniu czosnku lub cebuli doskonale niweluje nieprzyjemny zapach tych warzyw. Podobnie poprzez żucie pietruszki lub wypicie herbaty miętowej neutralizują się inne nieprzyjemne wonie. Również bogata w chlorofil lucerna jest skutecznym środkiem przeciwko nieświeżemu zapachowi z ust. Zaleca się 1 łyżkę stołową soku z lucerny (jest dostępny w sklepach ze zdrową żywnością) 2 razy dziennie. Istnieją też tabletki zawierające wyciąg z lucerny. Można próbować także innych ziół, czy to rozcieńczając ich ekstrakty wodą, w stosunku 1:3, i tak przyrządzonym płynem płukać usta, czy to żując ich liście. W tym celu stosowane są następujące zioła:

  • goździki
  • imbir
  • koper
  • nasiona anyżu
  • szałwia
  • rozmaryn
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium