Vitamarket.pl
Blog - Ból zębów Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Ból zębów
Ból zębów

Wydawałoby się, że w obecnych czasach, gdy reklamy w telewizji nieustannie przypominają nam o konieczności codziennego mycia zębów oraz o korzystnym wpływie gumy do żucia, ból zębów będzie coraz rzadszym problemem. Jednak tak nie jest. Mimo, że coraz powszechniejsza jest świadomość zdrowego odżywiania się, to jednak utrwalają się złe nawyki żywieniowe, w tym zwłaszcza spożywanie pokarmów z dużą zawartością węglowodanów. Normą szczególnie wśród dzieci szkolnych staje się batonik czekoladowy zamiast pełnowartościowego posiłku. Złe nawyki żywieniowe i higieniczne prowadzą do próchnicy, a w konsekwencji do bólu zębów.

Objawy

Ból pochodzi od jednego lub kilku zębów jest stały lub przemijający. Często ma charakter pulsujący. Może promieniować do czoła lub do żuchwy. W przypadku, gdy towarzyszy mu gorączka, prawdopodobnie doszło do powstania ropnia. Zwykle na początku próchnicy chory cierpi na przejmujące pobolewania, które z czasem mogą się nasilać. Jeśli ból występuje po spożyciu słodyczy lub po ekspozycji na zimno, to zwykle jest spowodowany próchnicą, która jeszcze nie objęła miazgi zęba i nie dotknęła nerwu. Ten rodzaj bólu ma zwykle charakter przemijający.
Zlokalizowany ból, który nasila się pod wpływem ciepła, sugeruje próchnicę, która dotarła już do miazgi zęba.

Przyczyny

Niewłaściwa dieta bogata w cukry oraz niedostateczna higiena jamy ustnej to główne przyczyny próchnicy. Próchnica dotyka nawet niemowlęta. Szczególnie niekorzystne jest podawanie dzieciom mleka z butelki przed snem. Zawarte w napojach cukry (laktoza - w mleku i fruktoza - w sokach) są rozkładane przez bakterie (szczególnie Streptococcus mutans) obecne w jamie ustnej. Dochodzi do powstania kwasu, który niszczy szkliwo i prowadzi do psucia się zębów. U małych dzieci próchnica ma zwykle związek ze zbyt wczesnym wprowadzeniem słodyczy. U niektórych ludzi ból zębów występuje mimo braku próchnicy i jest wywołany przez takie czynniki, jak zimne, gorące lub kwaśne potrawy. Taki stan określamy mianem nadwrażliwości.

Leczenie naturalne

Ból zębów jest zwykle objawem próchnicy i wymaga leczenia w gabinecie dentystycznym.

Homeopatia

Wśród najczęściej stosowanych środków leczniczych znajdujących się:

  • Aconitum D6 - przy bólu o charakterze ostrym i przebiegającym z gorączką
  • Belladonna - przy rwącym bólu, z towarzyszącą opuchlizną dziąseł lub policzków
  • Coffea - przy ostrym, przenikliwym bólu
  • Chamomilla - stosowana przy bólu, który trudno wytrzymać

Ziołolecznictwo

Skuteczne jest płukanie jamy ustnej naparami z nagietka, miryy i baptista tinktoria. Do 1 litra wrzącej wody należy wrzucić po dwie szczypty każdego z tych ziół. Tak przygotowanym płynem po wystudzeniu płuczemy jamę ustną 4-5 razy dziennie. Można również stosować żel z aloesu do wcierania w dziąsła w okolicę bolącego zęba.

Akupresura

Spośród licznych metod przedstawiamy swoje skuteczne sposoby. Uciska się punkt, który jest położony ok. 3 cm przed uszami, w zagłębieniu Pod kośćmi policzkowymi. Nacisk skierowany do wewnątrz i do góry powinien trwać co najmniej 2 minuty. Można również stosować kilkusekundowy ucisk przestrzeni między kciukiem a palcem wskazującym.

Medycyna ludowa

Skutecznym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest żucie goździków lub wcieranie w dziąsła olejku goździkowego. Zaleca się także nalewki z jeżówki lub mirry, gdyż mają działanie przeciwbakteryjne i sprzyjają procesowi zdrowienia. Za środek miejscowo znieczulający uznawany jest pieprz Cayenne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium