Vitamarket.pl
Blog - Nietrzymanie moczu Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu

Bezwiednie wyciekanie moczu pojawia się w momentach nagłego wzrostu ciśnienia śródbrzusznego, tzn. przy kaszlu, kichaniu, śmiechu, przy gwałtownym wstawaniu. Aby potwierdzić rozpoznanie, lekarz wykonuje próbę kaszlową. Poleca pacjentowi, który ma wypełniony pęcherz, zakaszleć. Jeżeli dochodzi do bezwiednego wypływu moczu, diagnoza jest ustalona.

Przyczyną choroby mogą być wrodzone lub nabyte zaburzenia neurologiczne.

Przyczyny nietrzymanie moczu

Zaburzenie to występuje w przypadkach niedowładu mięśnia zwieracza cewki moczowej. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia tego mięśnia w czasie porodu lub w czasie operacji wyłuszczenia gruczołu krokowego u mężczyzn. Patologia ta może występować także z powodu wrodzonych lub nabytych zaburzeń neurologicznych, w których dochodzi do porażenia mięśnia zwieracza cewki moczowej. Choroba dotyczy najczęściej kobiet, ponieważ to one są narażone na poporodowe osłabienie mięśni dna miednicy.

Leczenie naturalne

Dopóki nie występują zaburzenia organiczne, nawet gdy nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabienie mięśni dna miednicy, samego zwieracza lub układu nerwowego, można stosować różne metody naturalne.

Homeopatia

Jeżeli nietrzymanie moczu spowodowane jest między innymi czynnikami stresowymi, wskazany jest środek homeopatyczny o nazwie Sepia. Ponadto homeopatia dysponuje lekami o nazwie Phosphoric acid. Staphysagria to preparat, który można zastosować, gdy okolica sromu jest bolesna lub występują wylewy krwawe po urazie.

Ziołolecznictwo

Wskazane jest picie następującej mieszanki: skrzypu polnego, rzepiku pospolitego, sumaka wonnego w postaci herbatki trzy razy dziennie. Rzepik pospolity wykazuje działanie tonizujące i ściągające na obrzęknięte tkanki.

Dietetyka

Dzieci mające problemy z moczeniem nocnym powinny jeść kukurydzę w różnych postaciach oraz pić napar z nasion cynamonu.

Kukurydza posiada właściwości pomocne w leczeniu tego schorzenia u dzieci.

Ćwiczenie fizyczne

Bardzo istotne jest profilaktyczne stosowanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy przez kobiety w ciąży i w okresie poporodowym. Najważniejsze są dwa ćwiczenia. Pierwsze polega na napinaniu mięśni pochwy. Można wykonywać je w każdej pozycji, ale na początki najlepiej robić je w pozycji leżącej na plecach, opierając stopy na podłodze, naprzemiennie wciągać i rozluźnić mięśnie pochwy. Powtarzać tę czynność 10 razy, wykonując kilka takich serii w ciągu dnia. Drugie ćwiczenie to tzw. oddychanie miednicy. Ćwiczenie Kegla są bardzo skuteczne w leczeniu nietrzymania moczu spowodowanego stresem. W celu rozróżnienia grupy mięśni dna miednicy, należy w czasie oddawania moczu wstrzymać jego strumień i powoli regulować jego przepływ. Należy codziennie dziesięć razy wykonywać zestaw ćwiczeń Kegla.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium