Vitamarket.pl
Blog - Choroby prostaty Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Choroby prostaty
Choroby prostaty

Gruczoł krokowy, zwany też prostatą lub sterczem, jest nieparzystym narządem, leżącym w okolicy dna miednic. Należy on do męskiego układu rozrodczego, a jego główne zadanie polega na produkcji płynnej części nasienia, w którym znajdują się powstałe w jądrach plemniki. Najczęstszym schorzeniem jest łagodny przyrost prostaty, pojawiający się przede wszystkim u mężczyzn po 50 roku życia. Częstość zachorowań wzrasta wraz z wiekiem. U młodszych pojawia się głównie ostre zapalenie gruczołu krokowego. Zapalenie może mieć także charakter przewlekły. Najniebezpieczniejszą chorobą prostaty jest rak, w wypadku którego niezwykle istotną rolę pełni wczesne rozpoznania.

Objawy chorób prostaty

W wyniku powiększenia się rozmiarów gruczołu dochodzi do ucisku na okoliczne struktury, przede wszystkim na biegnącą w pobliżu cewkę moczową. Wyróżnia się następujące etapy choroby:

  • okres początkowy - (tzw. okres podrażnienia) charakteryzuje się częstym oddawaniem moczu w dzień i kilkakrotnym w nocy, strumień moczu płynie leniwie, wolno, jest cienki; kłopoty możne nasilać lub wywoływać spożycie alkoholu, kawy albo długie siedzenie;
  • okres częściowego zatrzymania moczu - wyżej podane objawy nasilają się: pęcherz nie opróżnia się całkowicie, może wystąpić krótkotrwałe zatrzymanie moczu, pojawia się pogorszenie samopoczucia, zmniejszenia się apetytu
  • okres przewlekłego zastoju moczu i zaburzenia pracy nerek - często występuje bolesne zatrzymanie moczu, który w wyniku przepełnienia pęcherza może odpływać kroplami, dochodzi do uszkodzenia nerek, pojawić się mogą nudności, wymioty i spadek masy ciała.


Powikłaniem przyrostu prostaty może być przewlekłe zapalenie oraz krwawienie w czasie oddawania moczu, które zawsze należy odróżnić od krwawienia z powodu raka nerki.

Przyczyny

Przyrost prostaty pojawia się u prawie wszystkich mężczyzn po przekroczeniu wieku średniego, a jako że objawy raka w początkowym okresie mogą być identyczne jak objawy przerostu, niezbędna jest regulacja kontrolna przeprowadzana przez urologa. Przyczyna przerostu gruczołu krokowego są miedzy innymi zmiany w układzie hormonalnym które są u mężczyzn zupełnie normalnym zjawiskiem, występującym wraz z wiekiem. Dochodzi przede wszystkim do zaburzenia promocji pomiędzy męskimi hormonami płciowymi a żeńskimi, które w małych ilościach są obecne u wszystkich zdrowych mężczyzn. Przyrost prostaty jest więc głównie problemem wtedy, gdy wywołuje dokuczliwe objawy oraz gdy zachodzi podejrzenie raka gruczołu. W przypadku ostrego zapalenia prostaty źródłem są infekcje, na przykład wywołane przez Chlamydia urogenitalis lub inne bakterie.

Leczenie naturalne

Akupunktura

Terapeuta wykonuje nakłucia w południkach; głównym, układu moczowo-płciowego i pęcherza moczowego. Za pomocą tej metody dąży się do usuniecia blokady i osłabień istniejących w systemie odpornościowym chorego.

Homeopatia

Niezbędna jest dokładna analiza objawów oraz ustalenie przyczyn choroby. Jako środki wspomagające zaleca się między innymi:

  • Sabal - jeśli przyrost powoduje bolesne oddawanie moczu;
  • Baryta - gdy strumień moczu jest wolny i wąski, a także przy potrzebie częstego oddawania moczu.


W przypadku zapalenia prostaty leczenie homeopatyczne ma również działanie pomocnicze, dlatego przy bolesnym obrzęku gruczołu i innych objawach choroby może rozważyć zastosowanie Sabal.

Naturopatia

Wśród licznych propozycji naturopaci zalecają szczególnie delikatny masaż prostaty wykonywany przez specjalistę. Proponuje się również naprzemienne zimne
i gorące kompresy oraz nasiadówki. Leczenie dietą poleca się łączyć z terapią ziołami oraz odpowiednią ilością cynku w pożywieniu.

Ziołolecznictwo

Wykorzystuje się zioła ułatwiające oddawanie moczu, na przykład: perz, skrzyp polny, Seronea repens.

Aromaterapia

Aromarterapeuci polecają masaże całego ciała, z wykorzystaniem olejków z szałwii lub geranium.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium