Vitamarket.pl
Blog - Żal po śmierci bliskiej osoby Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Żal po śmierci bliskiej osoby
Żal po śmierci bliskiej osoby

Każdy przeżywa na swój sposób stratę bliskiej osoby. Zależy to od wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest osobowość człowieka, który ponosi tę stratę. Musimy także brać pod uwagę to, jak silny związek istniał pomiędzy osobą pogrążoną w żałobie a osobą, która odeszła. Nie bez znaczenia jest wiek człowieka, który zmarł i czy stało się to nagle, czy też było to okoliczność spodziewana od dłuższego czasu. Ponadto bardzo istotny jest stopień aktywności życiowej i zawodowej osoby, która spotyka taki cios. Śmierć niesie za sobą niejednokrotnie wiele problemów praktycznych, z którymi pogrążony w smutku, apatyczny człowiek nie potrafi sobie poradzić.

Masaż przywraca spokój i relaksuje.

Objawy

Chociaż reakcja na śmierć bliskiej osoby są różnorodne, ogólnie zauważyć można pewne stałe etapy, przez które przechodzi większość ludzi, zanim pogodzi się ze stratą ukochanego człowieka. Pierwszy etap, trwający od kilku dni do kilku miesięcy jest okresem, w którym nie można uwierzyć w to co się stało, nie akceptuje się zupełnie zaistniałego faktu. Czasem dochodzi do halucynacji postaci zmarłej osoby. W następnym etapie człowiek zapada w głęboka depresję,
której może towarzyszyć uczucie niepokoju, lęku, gniewu i rozpaczy. Niejednokrotnie występują objawy świadczące o zaburzeniach pracy poszczególnych układów, takich jak: zaburzenie trawienia, nudności, choroba wrzodowa, bóle różnego rodzaju, których konkretnej przyczyny nie udaje się ustalić, bezsenność, ogólne zmęczenie i apatia. Powrót do równowagi psychicznej następuje po mniej więcej dwóch latach.

Przyczyny

Zespół objawów opisanych powyżej może być wywołany nie tylko śmiercią bliskiej osoby. Czasami jego powodem może być rozpad małżeństwa lub długotrwałego związku, a także utrata pracy i brak efektów szukania nowej oraz opuszczenie domu rodzinnego lub emigracja do odległego kraju i brak możliwości utrzymywania kontaktów z najbliższymi.

Leczenie naturalne

Aromaterapia

Przy smutku i depresji polecany jest olejek różany olejek z geranium i bergamoty. Można je rozpylać w pomieszczeniach, w których przybywa pogrążona w smutku osoba lub dodawać do kąpiel. Masaże mogą złagodzić żal, dzięki poczuciu komfortu i opieki.

Dietetyka

Dla zmniejszenia depresji można jeść słodycze, ale zdrowiej jest jeść cukry złożone zawarte w fasoli, makaronie, przetworach zbożowych, warzywach i krakersach. Małe dawki kofeiny także poprawiają nastrój i samopoczucie. Udowodniono także istotny wpływ kwasu foliowego na nastrój, Jego niedobór powoduje, że mamy gorszy humor i patrzymy na świat pesymistycznie. Najlepszym źródłem kwasu foliowego jest szpinak. Inne zalecane w depresji produkty to: ryby faszerowane, czosnek, chili.

Ziołolecznictwo

W depresji polecane są następujące zioła; kola błyszcząca, owies, tarczyca, bylica piołunu, melisa lekarska, rumianek i inne.

Homeopatia

Stosowane są następujące preparaty:

  • Arnica - w przypadku gdy chory dysymuluje, mówi że czuje się dobrze, chociaż jego zachowanie na to nie wskazuje
  • Aconitum - kiedy pacjent jest bliski załamaniu nerwowego
  • Nux vomica - gdy dominuje zachowanie agresywne
  • Pulsatilla - przy bezsenności i wybuchach płaczu
  • Ignatia - gdy pacjent jest bardzo rozchwiany emocjonalnie, śmieje się lub płacze w niewskazanych momentach

Filiżanka kawy i niewielka ilość słodyczy powodują poprawę nastroju.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium