Vitamarket.pl
Blog - Neuralgia Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Neuralgia
Neuralgia

Neuralgią, czyli nerwobólem, nazywamy ból, spowodowany uszkodzeniem lub podrażnieniem nerwu. Lokalizacja dolegliwości zależeć będzie od zajętego nerwu - neuralgia dotyczyć może wszystkich nerwów obwodowych. Do najczęstszych postaci neuralgii zaliczamy te, które zajmują splot barkowy, nerw trójdzielny, nerw kulszowy czy też korzenie piersiowe i lędźwiowe wychodzące z rdzenia kręgowego. Stan zapalny nerwu powoduje silne dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchomości i czynności tych części organizmu, które zaopatrywane są przez dany nerw. Mechanizm powstawania nerwobólu nie jest zupełnie jasny. Uważa się że dużą rolą odgrywa ucisk, np. neuralgia zespołu kanału nadgarstka, kiedy nerwy przechodzące przez kanał nadgarstka z przedramienia a dłoń mają zbyt mało miejsca i następuje ich uciśnięcie przez otaczające mięśnie, więzadła i powiezie.

Objawy nerwobólu

Dominującym objawem jest ból, zlokalizowany i odczuwany zależnie od drogi przebiegu zajętego nerwu. Dołączają się mrowienia, drętwienia, uczucie palenia lub ziębnięcia. Następuje ograniczenie ruchomości danej kończyny. Ból odczuwany jest po jednej stronie ciała, np. neuralgia nerwu trójdzielnego objawia się niezwykle silnym bólem jednej połowy twarzy. Atak jest krótki, ale tak intensywny, że upośledza czynności pacjenta (np. żucie) na kilkanaście minut.
Bóle korzonkowe objawiają się w okolicy lędźwiowej, wokół kręgosłupa, często obustronnie, a zginanie i prostowanie pleców powoduje silny ostry ból. Jeśli ból pojawił się po gwałtownym dźwignięciu ciężaru, należy skontaktować się z lekarzem neurologiem w celu wykluczenia wypadania dysku. rzadkim zespołem jest nerwoból nerwu językowo-gardłowego, które charakteryzuje się napadami silnego bólu w tylnej części gardła, w tylnej części języka i w uchu. Rwa kulszowa to
zespół bólowy dotyczący nerwu kulszowego. Ból promieniuje do pośladków, tylno-bocznej części uda, w nawet do podudzia i stopy. Dolegliwości nasila ruch kończyną, co tłumaczy się wzmożonym pociąganiem zajętego nerwu. Neuralgia międzyżebrowa natomiast objawia się silnym, ostrym bólem w klatce piersiowej, którego nie można lekceważyć bez ostatecznego zróżnicowania z dusznicą bolesną.

Przyczyny

Przyczynami nerwobóli mogą być przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe stawów, w tym stawów kręgosłupa. Często do neuralgii prowadzą urazy, wypadki i zranienia z uszkodzeniami gałązek nerwów. Inną przyczyną może być stan zapalny wywołany ekspozycją na zimno. Niektóre choroby zakaźne atakują układ nerwowy, przykładem typowego nerwobólu jest półpasiec, wywołany infekcją wirusową. Do niektórych postaci neuralgii prowadzić mogą przewlekłe choroby uszkadzające nerwy, takie jak cukrzyca, gdzie wysoki poziom cukru we krwi powoduje zmiany w strukturze gałązki nerwowe.

Homeopatia

Homeopaci przepisują witaminę E w bólach półpaścowych oraz witaminy z grupy B dla wzmocnienie układu nerwowego. Z leków stosowanych w ataku neuralgii można wymienić:

  • Acontium - gdy ból nasila się pod wpływem zimna lub gdy dana część ciała jest przekrwiona i zdrętwiała.
  • Arsenicuum - gdy ataki występują przy suchej i zimnej pogodzie.
  • Colocynthis - kiedy ataki występują przy wilgotnej i zimnej pogodzie oraz ustępują pod wpływem ciepła, najczęściej przy neuralgiach w obrębie twarzy.
  • Lachesis - kiedy ból nasila się po przebudzeniu.
  • Magnesium phos. - gdy ból ustępuje pod wpływem ciepła lub ucisku.
  • Ranunculus - w bólach w obrębie żeber lub powyżej prawego oka
  • Spigelia - w bólu powyżej lewego oka, nasilającym się ruchu.

Naturopatia

Naturopatia zaleca naprzemienne kąpiele w ciepłej i zimnej wodzie oraz witaminę B i preparaty wapnia, potasu i magnezu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium