Vitamarket.pl
Blog - Wrzody żołądka Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Wrzody żołądka
Wrzody żołądka

Choroba wrzodowa żołądka (wrzody żołądka)

Wrzodami nazywa się ranki znajdujące się w ścianie żołądka lub na dwunastnicy. Sprawiają one bardzo dużo bólu, a w niektórych, skrajnych przypadkach wrzody żołądka mogą być niebezpieczne dla życia chorego. Zwykle jednak da się je bez większych problemów leczyć przy pomocy konwencjonalnych lekarstw, a ponadto na rynku funkcjonuje bardzo wiele preparatów, które skutecznie wspomagają tego typu terapie.

Czym są wrzody żołądka?

Wrzód jest, przypominającą wyglądem krater, ranką, znajdującą się w ścianie żołądka, bądź w pierwszym odcinku jelita cienkiego, nazywanym dwunastnicą. W normalnej sytuacji wnętrze żołądka oraz dwunastnicy zabezpieczone jest specjalnym śluzem, chroniącym przed uszkodzeniem przez soki trawienne, zawierające między innymi kwas solny, czy enzym zwany pepsyną. Wrzody powstają, kiedy ta równowaga zostaje zaburzona, a kwasy trawienne zaczynają niszczyć poszycie żołądka i dwunastnicy.

Objawy choroby wrzodowej:

  • bóle brzucha występujące na czczo bądź w określonym czasie po spożyciu posiłku. 
  • wymioty
  • nudności
  • chudnięcie

Bóle często przypominają zgagę Ból jednak da się łagodzić za pomocą substancji, które zobojętniają kwas żołądkowy, takich jak mleko albo słodkie pokarmy.

Objawy wrzodów żołądka zagrażające życiu:

  • przybranie przez kał czarnego koloru, występowanie w nim krwi
  • krew i substancja przypominająca fusy po kawie, pojawiające się w wymiocinach, są to symptomy wewnętrznego krwawienia
  • występowanie nagłego, ostrego bólu brzucha może być objawem perforacji ściany jelita, które może mieć skutek śmiertelny.

UWAGA! Niezwłocznie zgłoś się do lekarza, jeśli:

  • zaobserwowałeś u siebie którykolwiek z wyszczególnionych objawów wskazujących na pojawienie się wrzodów żołądka
  • zauważyłeś symptomy wewnętrznego krwawienia, takie jak występowanie czarnego, smołowatego kału, ostrego bólu brzucha, czy wymiotowanie krwią – wymagają one natychmiastowej pomocy lekarza!

Najczęstsze przyczyny wrzodów żołądka:

Jeszcze niedawno sądzono, że przyczyną pojawiania się wrzodów żołądka jest prowadzenie stresującego życia, jak też spożywania znacznych ilości ostrego jedzenia i tłuszczy. Jednakże według najnowszych badań w znacznej większości przypadków wrzody żołądka łączą się z występowaniem w organizmie bakterii o nazwie Helicobacter Pylori. Przewód pokarmowy, który zostaje nią zarażony osłabia zabezpieczenie żołądka i dwunastnicy, zmniejszając ilość produkowanego ochronnego śluzu. W takiej sytuacji nawet niewielka ilość soków trawiennych jest w stanie uszkodzić ścianę żołądka, powodując powstanie wrzodów. Po tym, jak wrzody żołądka się już pojawią, czynniki takie, jak palenie tytoniu, stres, kofeina, niewłaściwa dieta, znacząco pogłębiają tą chorobę.
Skłonność do tej przykrej przypadłości, częściowo jest dziedziczna, jednak do jej wystąpienia przyczyniają się również takie czynniki, jak spożywanie kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu, a także wielu innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Pomocne preparaty

W momencie wystąpienia u pacjenta podejrzenia u pacjenta wrzodów żołądka, lekarz na pewno zleci przeprowadzenie testów krwi na obecność bakterii Helicobacter Pylori, a jeśli po tym badaniu diagnoza zostanie potwierdzona, przepisze on odpowiednie antybiotyki i inne leki.

Proces gojenia wrzodów żołądka może zostać przyśpieszony przez przyjmowanie różnego typu preparatów wspomagających. Ich stosowanie jest bezpieczne w dowolnych połączeniach, przy jednoczesnym używaniu leków konwencjonalnych. Zazwyczaj ból mija po około tygodniu, jednak cała kuracja i gojenie wrzodów zwykle przeciągają się nawet do 8 tygodni. Przyjmowanie preparatów wspomagających, powoduje, że organizm przetwarza beta-karoten, znajdujący się w tych lekach w witaminę A, stanowiącą ochronę dla ścianek żołądka oraz dwunastnicy, dzięki której gojenie wrzodów przebiega szybciej. Natomiast witamina C pozwala na zahamowanie rozwoju zakażenia bakterią.

Do innych substancji, skutecznie wspomagających leczenie wrzodów żołądka zaliczyć można także cynk (stosowany z miedzią), a także pigułki zawierające deglicyryzowany wyciąg z lukrecji. Inaczej niż inne tabletki na bazie korzenia z lukrecji, te nie powodują wzrostu ciśnienia krwi. Leki te powinny być przyjmowane przez 12 tygodni, aż do całkowitego wyleczenia. Aminokwas glutaminy powoduje odżywienie komórek wyścielających przewód pokarmowy, przyśpieszając w ten sposób proces gojenia. Zalecane jest również przyjmowanie gamma-oryzanolu, substancji występującej w oleju z otrąb ryżowych, stymulującej wydzielanie odpowiedniej ilości enzymów trawiennych.

Zielarze aby leczyć wrzody żołądka zalecają często sok z miąższu aloesu, zmniejszający wydzielanie kwasu w żołądku i łagodzący u niektórych chorych objawy wrzodów. W aloesie występują również składniki, które bywają pomocne w zapobieganiu krwotokom wewnętrznym.

Zalecane jest także spożywanie herbatek z rumianku, wiązu tawuły, prawoślazu i nagietka, skutecznie łagodzących podrażnienia błony śluzowej.

Co jeszcze można zrobić?

  • dbać o dietę, by zawierała dużą ilość błonnika, unikać substancji, które nasilają dolegliwości
  • nie pić kawy, alkoholu, kwaśnych soków, a także takich napojów, jak np. cola, ponieważ powodują one podrażnienie błony śluzowej
  • nie palić tytoniu, ponieważ powoduje to wydłużenie leczenia

Zalecane dawkowanie preparatów, pomocnych w walce z chorobą wrzodową:

  Dawkowanie Porada
Cynk 30 mg dziennie Jeśli przyjmowanie preparatu z cynkiem ma trwać dłużej niż jeden miesiąc, warto wybrać taki, który zawiera również 2 mg miedzi
Gamma-oryzanol 150 mg 2 razy dziennie przez miesiąc Przyjmować na pusty żołądek
Glutamina 500 mg 3 razy dziennie przez miesiąc Przyjmować na pusty żołądek
Karotenoidy 15 mg 2 razy dziennie Warto stosować naturalny beta-karoten, a nie syntetyczny
Lukrecja 1-2 tabletki po 380 mg deglicyryzowanej lukrecji 3 razy dziennie Należy pogryźć na 30 min przed posiłkiem
Sok z miąższu aloesu 300 ml soku 3 razy dziennie przez miesiąc Sok nie powinien zawierać aloiny ani aloemodyny
Witamina C 500 mg 2 razy dziennie W okresie nie przekraczającym 7 dni dawka przyjmowanej witaminy C może być zwiększona do 1 g. W przypadku wystąpienia biegunki dawkę należy zmniejszyć

Ciekawostki

Według badań deglicyryzowana lukrecja stanowi skuteczniejszy środek w leczeniu wrzodów żołądka niż wiele środków zobojętniających kwasy. Ponadto bardzo często można ją nabyć w niższej cenie niż te preparaty.

Inne badania przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych, a także testy przeprowadzane na zwierzętach pokazały, że witamina C nie tylko skutecznie zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka, ale także je leczy. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że znacząco przyczynia się ona do hamowania rozwoju bakterii Helicobacter Pylori (jest to bakteria odpowiedzialna za powstawanie wrzodów żołądka).

Niedawno w Wielkiej Brytanii odkryto, że żywica śródziemnomorskiego drzewa o nazwie pistacja lentyszek (łac. Pistacis lentiscus), która była stosowana już przez lekarzy w starożytnej Grecji, niszczy bakterie H.Pylon i być może w przyszłości będzie stosowana jako lek na wrzody żołądka.

W medycynie ludowej lekiem mającym przeciwdziałać wrzodom żołądka był sok z kapusty. Z medycznego punktu widzenia jest to całkowicie uzasadnione z powodu występowania w kapuście znacznych ilości glutaminy. Naturalnie Helicobacter Pyroli najskuteczniej niszczona jest przez antybiotyki, jednak stosowanie naturalnych substancji wspomagających nie powoduje żadnych efektów ubocznych, przez co jest znacznie bezpieczniejsze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium