Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Migrena. Migrenowe bóle głowy

01-05-2010
Migrenowe bóle głowy stanowią problem epidemiologiczny, diagnostyczny i terapeutyczny. Powszechnie występuje niedostateczna znajomość istoty migreny. Głównym jej objawem jest ból głowy, często jednostronny, o charakterze pulsującym z towarzyszącymi nudnościami, światłowstrętem, nadwrażliwością na dźwięki i zapachy. Blisko 25% kobiet i 9% mężczyzn doświadcza migreny. Jednak mimo tak znacznego rozpowszechnienia, migrena bardzo rzadko jest rozpoznawana i leczona. Brak właściwego postępowania z migreną znacznie pogarsza jakość życia pacjentów. Migrenowe bóle głowy mogą ograniczać sprawność fizyczną i psychiczną. » Dane liczbowe. Migrenowe bóle głowy stanowią poważny problem zdrowia publicznego. Choroba ta znacznie pogarsza jakość życia pacjenta, wpływa również w dużym stopniu na jego rodzinę. W Polsce nie ma danych dotyczących liczby chorych na migrenę. W USA problem ten dotyczy około 30 milionów osób. W Stanach Zjednoczonych osoby z bólami migrenowymi opuszczają średnio 4 – 6 dni roboczych, co w skali roku daje ok. 65 – 150 milionów dni roboczych. Szacowane koszty pośrednie i bezpośrednie migreny to ok. 17 miliardów dolarów rocznie. Migrena występuje najczęściej u ludzi w okresie ich największej aktywności zawodowej, która zwykle potęguje ból migrenowy. Konieczne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie skutecznych metod leczenia bólów głowy, zgodne z nowoczesnymi poglądami. » Migrena jako przyczyna niepełnosprawności. Niepełnosprawność jest zjawiskiem trudnym do zdefiniowania, dotyczy zarówno biologicznych jak i psychospołecznych stanów dysfunkcji. Różnorodność przyczyn niepełnosprawności związana jest z mnogością dysfunkcji organizmu, dlatego też definicje niepełnosprawności są niedoskonałe. Według funkcjonującej w krajach Unii Europejskiej definicji, osoba niepełnosprawna „na skutek urazu, choroby lub wady wrodzonej ma poważne trudności albo nie jest zdolna wykonywać czynności, które osoba w tym samym wieku jest zdolna wykonywać”. Powodem ograniczenia sprawności pacjenta może być migrena - choroba mająca stały negatywny wpływ na jego funkcjonowanie w rodzinie, pracy, społeczeństwie. Migrena cechuje się napadowym bólem głowy, najczęściej jednostronnym, z towarzyszącymi mu nudnościami oraz wymiotami. Wpływ tego rodzaju bólów na pacjentów i ich rodziny jest ogromny.
Migrena
znacznie zaburza jakość życia pacjenta, poprzez dokuczliwość napadów oraz lęk przed ich powtórzeniem się. Wielu pacjentów zgłasza znaczne upośledzenie sprawności.
•W przypadku lekkich napadów migreny pacjent może pracować lub wykonywać inne zajęcia, jednak jego aktywność jest obniżona.
•W średniociężkim napadzie pacjent nie jest w stanie pracować.
•W napadzie ciężkim pacjent przez ból jest zmuszony do położenia się w łóżku (zwykle w odizolowanym, ciemnym i cichym pomieszczeniu), wymaga opieki.

» Przyczyny migreny. Aura. Klasyfikacja migren opiera się na cechach klinicznych, głównie obecności lub braku charakterystycznej aury przed początkiem bólu (klasyfikacja wg. International Headache Society). Aura zwykle obejmuje zaburzenia widzenia. Inne objawy prodromalne (czyli poprzedzające) to nudności, podwyższona percepcja (wrażliwość na bodźce otoczenia), napad chęci jedzenia, zmiany nastroju. Skłonność do migreny zdaje się być dyspozycją dziedziczną. Wielu dotkniętych nią może podać czynniki wyzwa1ające: środki spożywcze obciążające wątrobę, jak czekolada, niektóre rodzaje sera, tłuste pożywienie i alkohol, u kobiet zmiany hormonalne, ciąża, obciążenia fizyczne i psychiczne, wpływy środowiska naturalnego, jak silny wiatr i jaskrawe światło albo też stres. Niemało pacjentów migrenowych cierpi na rodzaj stresu ciągłego. Gdy ten zanika i następuje względne odprężenie, dochodzi do napadu migrenowego, np. podczas weekendu, na urlopie lub po podjęciu decyzji. Migrenowe bóle głowy stanowią problem epidemiologiczny, diagnostyczny i terapeutyczny. Powszechnie występuje niedostateczna znajomość istoty migreny. Głównym jej objawem jest ból głowy, często jednostronny, o charakterze pulsującym z towarzyszącymi nudnościami, światłowstrętem, nadwrażliwością na dźwięki i zapachy. Blisko 25% kobiet i 9% mężczyzn doświadcza migren. Jednak mimo tak znacznego rozpowszechnienia, migrena bardzo rzadko jest rozpoznawana i leczona. Brak właściwego postępowania z migreną znacznie pogarsza jakość życia pacjentów. Migrenowe bóle głowy mogą ograniczać sprawność fizyczną i psychiczną. Migrenowe bóle głowy mogą stanowić problem epidemiologiczny, diagnostyczny i terapeutyczny. Głównym objawem migreny jest ból głowy, często jednostronny, o charakterze pulsującym z towarzyszącymi nudnościami, światłowstrętem, nadwrażliwością na dźwięki i zapachy. Blisko 25% kobiet i 9% mężczyzn doświadcza migren. Jednak mimo tak znacznego rozpowszechnienia, migrena bardzo rzadko jest rozpoznawana i leczona. Brak właściwego postępowania z migreną znacznie pogarsza jakość życia pacjentów. Wpływ bólów migrenowych na pacjentów i ich rodziny jest ogromny.

Migrena znacznie zaburza jakość życia pacjenta, poprzez dokuczliwość napadów oraz lęk przed ich powtórzeniem się. Wielu pacjentów zgłasza znaczne upośledzenie sprawności. Właściwa diagnostyka ma niebagatelne znaczenie dla właściwego leczenia migreny. Skuteczne leczenie pozwala doraźnie na przywrócenie zdolności pacjenta do funkcjonowania, a długofalowo na ograniczenie częstotliwości i nasilenia migreny, ograniczenie niesprawności i poprawę jakości życia.

 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.