Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Brzoza - sok z brzozy naturalna medycyna

23-04-2010

Brzoza brodawkowataBrzoza brodawkowata swym zasięgiem obejmuje prawie całą Europę, z wyjątkiem Hiszpanii, Grecji i południowego cypla Włoch. Ponadto występuje w części Azji Mniejszej, na Kaukazie i w zachodniej Syberii. W górach brzoza nie dochodzi wysoko, na ogół do 700—800 m; pojedyncze okazy w Tatrach sięgają jednak 1480 m n.p.m., a w Alpach znacznie wyżej, bo do 2000 m n.p.m.
Medyczne zalety brzozy znane były od tysiącleci. Już na początku naszej ery stosowali ją Rzymianie. Wymieniana jest także w średniowiecznych zielnikach. Pisała o niej miedzy innymi święta Hildegarda. Jako surowiec farmakopealny pozyskuje się sok i liście.


Jak pozyskiwany jest sok z brzozy ?

Szczególne znaczenie dla człowieka ma sok z brzozy (oskoła, bzowina). Pozyskuje się go właśnie teraz, kiedy nabrzmiewają pączki, ale zanim urosną liście. W tym celu nawierca się pień lub gruby konar drzewa na głębokość około 10-15 cm, wkłada w otwór rurkę i podstawia naczynie. W ciągu doby uzyskuje się mniej więcej litr soku z brzozy, który można przechowywać w lodówce nawet kilka dni. Aby nie uszkodzić drzewa powstały otwór zasklepia się specjalną pastą lub drewnianym klinem i środkiem grzybobójczym. Preparaty takie są dostępne w sklepach ogrodniczych. Niekiedy udaje się pozyskać sok ucinając ukośnie gałązkę średnicy około 1 cm i umieszczając jej końcówkę w podwieszonej butelce.
Sok z brzozy ma lekko słomkowy kolor i cierpko gorzki smak. Przed wypiciem można do niego dodać trochę miodu z pasieki. Zawiera niewielką ilość cukrów (glukozy i fruktozy), kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy), garbniki, oraz mikroelementy takie jak potas, wapń, żelazo, miedź, fosfor i inne. Dorośli powinni wypić przynajmniej dwie szklanki dziennie, a dzieci odpowiednio mniej. Kuracja powinna trać około dwóch tygodni.


Woda z brzozy jako naturalna odżywka wzmacniająca włosy.


100 g wysuszonych liści brzozy włożyć do ciemnego słoja i zalać 100 ml 80% alkoholem i 100 ml wody. Pozostawić na 8-10 dni w temperaturze pokojowej. Od czasu do czasu macerat należy wstrząsnąć. Po tym czasie trzeba go przecedzić przez gęstą gazę lub filtr do kawy.
Wodę brzozową wlać do ciemnej butelki. Stosować po każdym myciu głowy. Wzmacnia włosy, nadaje im puszystość, miękkość oraz elastyczność. Można dodać do nalewki kilka kropli naturalnego olejku lawendowego, szałwiowego lub geraniowego.Najczęściej sprzedawane soki z brzozy :

sok z brzozy naturalny oskołaSok z brzozy naturalny 0,75 l.
- usuwa produkty przemiany materii
- pomaga w zaburzeniach wątroby
- w dolegliwościach płuc
- w dolegliwościach tarczycy
- na drogi moczowe
- wspomaga odchudzanie

sok z brzozy z żurawiną oskołaSok z brzozy z żurawiną 0,75 l.
- oczyszcza organizm
- polecany w odchudzaniu
- żurawina ma właściwości przeciwgorączkowe
- wspomagająco w anginie i przeziębieniach
- bogaty w witaminy A,C oraz z grupy B
- zawiera pektyny i garbnikiBestsellery

Kategorie

Wyszukaj produkty
od do

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.