Vitmarket - ponad 10 lat doświadczenia

Produkty dla Twojego zdrowia

ponad 10 lat doświadczenia

Zadzwoń:785 254 947 / 667 460 011

Opatrzenia

15-05-2014

Do opatrzenia dochodzi wskutek działania wysokiej temperatury na cały organizm lub miejscowo na tkanki, najczęściej na skórę i błony śluzowe.

Objawy


Oparzenie, w zależności od temperatury, jaka je spowodowała oraz od czasu jej działania, powoduje skutki miejscowe oraz w cięższych przypadkach wpływa także na czynności całego organizmu. W celach praktycznych przyjęto podział oparzeń na trzy stopnie. Stopień I to pojawiający się na skórze piekący rumień;
Stopień II występują pęcherze wypełnione płynem surowiczym, a tkanki, w okolicy oparzenia są obrzęknięte.
Stopień III występuje martwica tkanek. Większe znaczenie ma jednak rozległość okolicy objętej oparzeniem.
U dzieci za ciężkie oparzenie uważa się także, które obejmuje powyżej 10% powierzchni ciała, u dorosłych odsetek ten wynosi ok. 20%.


Przyczyny


Oprócz działającej bezpośrednio wysokiej temperatury do oparzenia może dojść pod wpływem działania substancji chemicznych (mocnych kwasów i zasad), energii elektrycznej oraz pod wpływem różnych rodzajów promieniom jonizującego, w tym słonecznego. Uwzględniając przyczynę, oparzenia można podzielić, więc na termiczne, chemiczne, elektryczne i popromienne.

Leczenie naturalne


Ciężkie oparzenia wymagają natychmiastowej pomocy medycznej, zwłaszcza, gdy dotyczą dzieci, Pierwsza pomoc polega na polewaniu miejsca oparzonego zimną, bieżącą wodą. Jeśli przyczyną oparzenia jest substancja chemiczna lub gdy oparzone miejsce znajduje się pod odzieżą, należy ją natychmiast zdjąć, z zastrzeżeniem, że nie należy usuwać z ran tkwiących w nich ciał obcych. Takie chirurgiczne opracowanie rany musi być wykonane przez specjalistę. Ciężkie oparzenia wymagają hospitalizacji.

Ziołolecznictwo


Najczęściej stosowanym lekiem jest olejek lawendowy, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także przyspiesza proces gojenia się ran, przy czym może też zapobiec tworzeniu się blizn. Tę ostatnią właściwość ma także wyciąg z cebuli stosowany na lekko wygojonych ranach.
W przypadku dużych powierzchni oparzeń nanosi się olejek lawendowy na jałowy opatrunek przykładany następnie na ranę, gdy zaś oparzenie nie jest zbyt rozległe, kilka jego kropel można zastosować bezpośrednio na ranę. Podobne właściwości ma olejek z drzewa herbacianego. Idealnym środkiem jeśli tylko jest dostępny byłby świeży sok z aloesu. Uzyskuje się go rozłamując liść tej rośliny i wyciskając wydobywający się z niego sok bezpośrednio na ranę. Innym sposobem jest nasączenie opatrunków naparem z rumianku lub nagietka lekarskiego. W późniejszym okresie dobrze działa też krem z nagietka. Na oparzenia słoneczne szczególnie polecany jest krwistoczerwony olejek z dziurawca zwyczajnego , który bardzo szybko likwiduje silnie piekący ból.

Aromaterapia


Na łagodne, lecz dość rozległe oparzenia słoneczne polecane, są kąpiele z dodatkiem olejku rumiankowego, w cięższych stronach używa się olejku lawendowego. Do pielęgnacji suchej szorstkiej skóry używa się także wyżej wymienionych preparatów oraz olejków różanego lub sandałowego, rozpuszczonych w 2% w olejku bazowym.

Homeopatia


Najbardziej popularnym preparatem homeopatycznym stosowanym w pierwszej pomocy jest Arnica, a następnie Cantharis. Oba te leki mają działanie przeciwbólowe. W łagodnych stanach można używać preparatu Uritica urens. Jest on dostępny także w postaci maści i kremu, a działa bardzo skutecznie w powierzchniowych oparzeniach.

 

Bestsellery

Kategorie

Obsługiwane płatności
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.