Roślinę tę często spotyka się na polach, przy drogach, rośnie na nasłonecznionych wzgórzach i suchych murawach. Jest byliną, która kwitnie od maja do czerwca. Wtedy na jej szczeciniasto owłosionych łodygach pojawiają się purpurowo-fioletowe, a czasem czerwone lub niebieskie kwiaty. Jak wskazuje nazwa, z rośliny tej pozyskiwano barwniki. Kwiatów używano do farbowania na kolor żółty, natomiast z korzenia uzyskiwano intensywnie czerwony barwnik do tkanin. Co ciekawe, roślina ta jest miododajna, skąd zapewne mylnie nazywa się ją czasem miodunką lekarską (na prawdę miodunka lekarska to Pulmonaria officinalis).
- Dietetyka naturalna
- Terapie naturalne
- Niemowlęta i dzieci
- Choroby skóry i włosów
- Choroby uszu, nosa, gardła i ust
- Układ rozrodczy żeński
- Układ pokarmowy
- Układ limfatyczny
- Choroby oczu
- Układ moczowy
- Układ rozrodczy męski
- Układ hormonalny
- Środek spożywczy
- Zdrowa żywność
- Układ nerwowy
- środek spożywczy
- Układ oddechowy
- Układ ruchu
- Ziołolecznictwo
- układ krążenia
- Choroby
Roślina ta pochodzi z bardzo licznej rodziny fiołkowatych (Violaceae) i w Polsce występuje pospolicie. Spotyka się również inne jej nazwy: bratek zwyczajny lub trójbarwny, kwiat św. Trójcy, macoszka czy sierotka.
Gatunek ten tworzy wiele typów i form przejściowych. Ze skrzyżowaniem Viola tricolor, Viola lutea i Viola altacina pochodzą znane wszystkie bratki.
Fiołek jest byliną rosnącą do 10 cm wysokości. Ma okrągłe liści w kształcie serca i pojedyncze, osadzone na długich szypułkach kwiaty w kolorze ciemnofioletowym. Kwitnie krótko, bo tylko w marcu i kwietniu. Z Europy Południowej fiołek rozprzestrzenił się na cały kontynent, występuje także w nizinnych lasach i zaroślach stref umiarkowanych Azji. Ta niezwykła roślina od wieków jest symbolem płodności; poświęcona była Wenus i Afrodycie. Napoleon uczynił fiołek wonny godłem cesarskiej partii. Jego wspaniałe właściwości artyści opierali już wieki temu. Syrop z kwiatów fiołka wonnego jest delikatnym środkiem przeczyszczającym.
Gaulteria jest wiecznie zieloną krzewinką, odporna na mróz, należącą do rodziny wrzosowatych. Pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej. Lubi zacienione miejsca i kwaśne podłoże. Jest piękną rośliną ozdobną i leczniczą. Zachwyca białymi, zwisającymi kwiatkami w kształcie dzwonków oraz czerwonymi lub różowymi jagodami.
Glistnik występuję powszechnie w całej Europie, w Azji oraz Afryce Północnej. Rośnie na terenie całej Polski z wyjątkiem wysokich gór. Najczęściej spotykany jest w ogrodach, lasach liściastych, w przydrożnych rowach, preferuje przede wszystkim miejsca wilgotne i zacienione. jest byliną z rodziny makowatych i rośnie do 80 cm wysokości.
Głowienka niepozorna bylina z rodziny wargowatych pochodzi z umiarkowanych stref klimatycznych Europy. W Polsce występują na całym obszarze niżu i w niższych partiach gór. Przeważnie rośnie na łąkach, pastwiskach, leśnych polanach, w zaroślach i przydrożnych rowach.
Łacińska nazwa głogu pochodzi od greckiego słowa krataigos - mocny. Jest to ciernista drzewo osiągające czasem 10 m wysokości. Liście rosną tylko na szczycie rośliny. Ich górna strona ma ciemnozieloną barwę, natomiast na spodzie są jaśniejsze. Kwiaty składają się z pięciu różowych lub białych płatków i tworzą baldachogrona pojawiające się w maju.
Głóg jednoszyjkowy występuje prawie w całej Europie, spotyka się go w północnej Afryce, Azji i północnej Ameryce. Upodobał sobie przede wszystkim słoneczne wzgórza, często sadzony jest dla ozdoby w parkach, ogrodach, na skwerkach. Jest bardzo bliskim krewnym głogu dwuszyjkowego, różnią się tylko
liczbą zeschniętych szyjek słupka.
Goryczka żółta to roślina zielna z rodziny goryczkowatych, należąca do klasy dwuliściowych. Pochodzi z Alp, występuje też na łąkach wysokogórskich w Karpatach Wschodnich. Mimo pięknych kwiatów goryczka rzadko jest uprawiana jako roślina ozdobna. Znajdują się pod ochroną. Zawarte w niej substancje goryczkowe pobudzają wydzielanie soków trawiennych, a tym samym regulują procesy przemiany materii, co sprzyja ogólnemu wzmocnieniu organizmu. Kłącza goryczki żółtej są używane do wyrobu koniaku i wódek gatunkowych.
Gorzknik kanadyjski to ziele z rodziny jaskrowatych. Występuje w Kanadzie i północno-wschodniej części USA. W Polsce uprawiany jest bardzo rzadko. To mrozoodporna bylina z ząbkowanymi, klapowanymi liśćmi i grubym, węzłowatym, żółtym kłączem. Ma zielonkawobiałe, bezpłatkowe kwiaty. Kwitnie od późnej wiosny do wczesnego lata.
Gorzkodrzew wyniosły to roślina zielona z rodziny biegunecznikowatych (Simarubaceae). Pobudza wytwarzanie śliny i soków trawiennych, a tym samym zwiększa apetyt, stosowana jest z powodzeniem w anoreksji. Surowcem medycznym są drewniane wiórki z pnia drzewa, wolne od kory.
Goździkowiec korzenny to drzewo tropikalne z rodziny mirtowatych. Rośnie w strefie międzyzwrotnikowej. Jest ona najcenniejszą i szeroko uprawianą odmianą z całej rodziny mirtowianą odmianą z całej rodziny mirtowatych. Pochodzi z dżungli Moluków, obecnie uprawiany na obszarach Gujany, Madagaskaru i Archipelagu malajskiego. Dostarcza znanej i cenionej przyprawy - goździków. Ma działanie rozgrzewające, antyseptyczne, dezynfekujące i przeciwbólowe.