Darmowa dostawa już od 250 zł

Bóle miednicze
Bóle miednicze

Bóle w obrębie miednicy nie są w zasadzie chorobą, a jedynie objawem patologicznych stanów znajdujących się w niej narządów. Dolegliwości zlokalizowane w tej części ciała nękają zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Nie wolno lekceważyć zwłaszcza długo utrzymujących się tępych bólów, szczególnie gdy towarzyszą im objawy takie jak zaparcia czy krew w stolcu, ponieważ mogą to być symptom nowotworu.

Czytaj dalej
Choroby piersi

Każdą zmianę w obrębie gruczołu sutkowego należy skonsultować z lekarzem. Ostrożność w tym wypadku może uratować życie, gdyż wczesne wykrycie raka sutka, zanim osiągnie on wielkość powyżej 1 cm, daje niemal całkowitą gwarancję wyleczenia. Z tego powodu każda kobieta powinna przynajmniej raz w miesiącu wykonywać samobadanie piersi.

Czytaj dalej
Choroby przenoszone drogą płciową
Choroby przenoszone drogą płciową

To pojęcie jest dużo szersze, obejmuje bowiem, obok chorób, takich jak kiła i rzeżączka, wiele innych, wywoływanych przez wirusy, bakterie, grzyby lub pasożyty, których wspólną cechą jest przenoszenie poprzez kontakty seksualne oraz umiejscowienie zmian przede wszystkim w okolicy narządów płciowych.

Czytaj dalej
Ciąża - zalecenia ogólne
Ciąża - zalecenia ogólne

Około 14 dnia cyklu miesiączkowego z jednego z jajników zostaje uwolniona komórka jajowa - proces ten nazywany owulacją. Strzępki jajowodu przechwytują komórkę jajową i gdy w jajowodzie spotka się ona z plemnikami, dochodzi do zapłodnienia. Większość zmian w organizmie kobiety w ciąży związana jest ze wzrostem poziomu żeńskich hormonów płciowych, do którego przystosowuje się ona najczęściej dopiero ok. 12 tygodnia ciąży.

Czytaj dalej
Menopauza
Menopauza

Termin menopauza oznacza ostatnia miesiączkę w życiu kobiety, a klimakterium to okres obejmujący kilka lat przed menopauzą i po niej. Za menopauzę należy uważać to ostatecznie krwawienie, po którym występuje co najmniej 6 miesięczna przerwa w krwawieniu. Lista możliwych objawów występujących w tym okresie jest bardzo długa, jednak u większości kobiet występuje tylko w krótkim czasie jeden lub dwa wymienione symptomy.

Czytaj dalej
Nowotwory żeńskiego układu rodnego
Nowotwory żeńskiego układu rodnego

Dysplazja szyjki macicyrogowacenie przerostowe i brodawczak płaskonabłokowy są to tzw. stany przedrakowe, które prawie zawsze poprzedzają rozwój nowotworu złośliwego szyjki macicy. Zastosowanie leczenia w tym stadium daje niemal całkowitą gwarancję do zdrowia.

Czytaj dalej
Pleśniawki narządów rodnych
Pleśniawki narządów rodnych

Jest to potocznie określenie infekcji wywoływanej przez grzyby drożdżopodobne, najczęściej rodzaju Candida albicoans. Powodują one zwykłe grzybicze zapalenie pochwy i sromu. rzadziej infekcja dotyczy organów płciowych mężczyzn, a ponieważ przebiega ona u nich praktycznie bezobjawowo, trudno ją rozpoznać. Jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju drożdżycy pochwy jest antybiotykoterapia.

Czytaj dalej
Poronienie
Poronienie

Poronieniem nazywamy zakończenie ciąży przed 16 tygodniem jej trwania. W wyniku poronienia dochodzi do wydalenia z jamy macicy jaja płodowego lub jego fragmentów. Wyróżnia się poronienia samoistne i sztuczne. W przebiegu poronienia zawsze występuje krwawienie, przy czym jego rodzaj może być różny, od minimalnego plamienia do obfitego krwotoku. Ponadto, w zależności od rodzaju i etapu poronienia, mogą występować pobolewania w podbrzuszu lub skurcze macicy.

Czytaj dalej
Poród - zalecenia ogólne
Poród - zalecenia ogólne

Poród to kulminacyjny moment, który fizjologicznie występuje po 38-42 tygodniach ciąży. W organizmie kobiety ciężarnej dokonuje się wiele przemian ułatwiających osiągnięcie właściwego stopnia dojrzałości płodu i rozpoczęcia życia poza organizmem matki oraz przygotowujących kobietę do procesu porodu. Od dwóch do trzech tygodni przed porodem zwykle zauważa się obniżenie dna macicy, co jest to związane ze zastępowanie główki płodu w dół miednicy oraz pochylenie się macicy ku przodowi.

Czytaj dalej
Usunięcie macicy
Usunięcie macicy

Usuniecie macicy to zabieg chirurgiczny, w którym w zależności od wskazań do operacji wieku pacjentki dokonuje się usuniecie macicy wraz z przydatkami tj. jajowodami i jajnikami, bądź samej macicy bez przydatków. Usunięta może być macica wraz z jej szyjką lub tylko trzon macicy. Istnieją dwa dostępy operacyjne: przez powłoki brzuszne i przez pochwę.

Czytaj dalej
Zaburzenia poporodowe
Zaburzenia poporodowe

Okres poporodowy, w którym u kobiety cofają się ciążowe i porodowe zmiany ogólnoustrojowe w obrębie narządów rodnych i całego organizmu, nazywamy połogiem. Trwa on zwykle ok. 6-8 tygodni i mogą mu towarzyszyć takie dolegliwości, jak: bóle pleców, bóle głowy, hemoroidy, zły nastrój, dolegliwości bólowe w okolicach gdzie zostało założone szwy. Niektóre zmiany ciążowe oraz porodowe, np. rozstępy skórne, pozostają jako trwałe znamiona przebytej ciąży i porodu.

Czytaj dalej
Zaburzenia menstruacyjne
Zaburzenia menstruacyjna

Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć różny charakter, najczęściej jednak zdarzają się: bolesne miesiączkowanie, nadmierne krwawienie miesięczne i brak lub nieregularne miesiączki. Kiedy przyczyna zaburzenia nie jest znana, określa się je nazwą bolesne miesiączkowanie pierwotne, gdy zaś przyczynę można ustalić - bolesne miesiączkowanie wtórne.

Czytaj dalej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium