Zapalenie skóry to bardzo ogólny termin oznaczający, że wystąpiła reakcja skórna na jakiś środek chemiczny. Jest to jedna z najczęstszych postaci chorób skórnych, obserwowana we wszystkich grupach wiekowych, a przede wszystkim u niemowląt i dzieci. Może przebiegać w różnych postaciach i stadiach. Określana jest często jak wyprysk. Wyróżnia się kilka postaci wyprysku najczęściej występują: wyprysk kontaktowy, atopowy, łojotokowy.
- Dietetyka naturalna
- Terapie naturalne
- Niemowlęta i dzieci
- Choroby skóry i włosów
- Choroby uszu, nosa, gardła i ust
- Układ rozrodczy żeński
- Układ pokarmowy
- Układ limfatyczny
- Choroby oczu
- Układ moczowy
- Układ rozrodczy męski
- Układ hormonalny
- Środek spożywczy
- Zdrowa żywność
- Układ nerwowy
- środek spożywczy
- Układ oddechowy
- Układ ruchu
- Ziołolecznictwo
- układ krążenia
- Choroby
Nasze ciało wydziela wiele zapachów. Niektóre z nich mogą być odbierane jako nieprzyjemne. Zazwyczaj zapach świeżego potu jest łagodny. Jednak, gdy bakterie bytujące na skórze ciała spowodują jego rozkład, dochodzi do powstania cuchnących substancji.
Na zapach naszego potu ma wpływ także stan naszego zdrowia oraz to, co jemy i co pijemy. Jeśli spożyliśmy dużo czosnku lub cebuli, możemy odstraszyć nawet bliskie osoby. Podobnie ma się rzecz z napojami alkoholowymi lub paleniem papierosów.
Afty są to bolesne owrzodzenia, występujące na błonie śluzowej. Zmiany te są najczęściej pojedyncze, chociaż mogą pojawiać się równocześnie w kilku miejscach. Jeśli mają średnicę mniejszą niż 1 cm i trwają krócej niż 2 tygodnie, wtedy ustępują bez tworzenia blizn. Jeśli mają większą średnicę i trwają dłużej, wtedy goją się z pozostawieniem blizny.
Wydawałoby się, że w obecnych czasach, gdy reklamy w telewizji nieustannie przypominają nam o konieczności codziennego mycia zębów oraz o korzystnym wpływie gumy do żucia, ból zębów będzie coraz rzadszym problemem. Jednak tak nie jest. Mimo, że coraz powszechniejsza jest świadomość zdrowego odżywiania się, to jednak utrwalają się złe nawyki żywieniowe, w tym zwłaszcza spożywanie pokarmów z dużą zawartością węglowodanów.
Nazwa choroby przyzębia określa się patologie w obrębie wszystkich tkanek otaczających i wspierających zęby. Dotyczą one dziąseł, ozębnej i samych zębodołów, mogą przebiegać pod postacią zapalenia lub procesu ropnego. Przewlekłe choroby tego typu prowadzą do uszkodzenia korzeni zębowych, a także do cofania się i oddzielania od zębów tkanek przyzębia.
Nieprzyjemny zapach z ust może być objawem różnych zaburzeń począwszy od lekkich i krótkotrwałych, skończywszy na bardziej poważnych. Często osoba z tym problem sama nie zauważa dolegliwości. Niezwykłego taktu wymaga więc poinformowanie jej o tym.
Zakażenie wirusem opryszczki to jedno z najczęstszych zakażeń człowieka. W przeważającej większości przypadków przebiega, ono bezobjawowo. W sprzyjających chorobie warunkach dochodzi jednak do rozwoju objawów, z których najbardziej znamienne jest występowanie zmian pęcherzykowatych, zlokalizowanych na granicy skóry i błony śluzowej.
W jamie ustnej może powstawać wiele rodzajów zmian chorobowych. Zdarzają się uszkodzenia śluzówki spowodowane urazem, czynnikami infekcyjnymi, niedoborami żywieniowymi lub świadczące o patologii ogólnoustrojowej. Zmiany patologiczne mogą mieć charakter nadżerek, tj. ubytków w błonie śluzowej, które są zwykle bardzo bolesne, zwłaszcza pod wpływem spożywania niektórych pokarmów
Woskowina to wydzielina wytwarzana przez gruczoły przewodu słuchowego. Jej zadaniem jest ochrona ucha przede wszystkim przed wodą, kurzem i ciałami obcymi. Normalnie jest usuwana z ucha w sposób samoczynny. Nadmierne nagromadzenie woskowiny powoduje niedosłuch, swędzenie, łagodny ból i niekiedy szum w uchu.
Zakażenie ucha może dotyczyć każdej z jego anatomicznych części czyli ucha zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego. We wszystkich tych chorobach spotykamy nieco różne dolegliwości i symptomy. Objawem wysuwającym się na plan pierwszy w zapaleniu ucha jest intensywny ostry ból. Często pojawia się surowiczy wyciek z przewodu słuchowego.
Żeński układ rozrodczy wytwarza komórki jajowe, służy do przyjęcia nasienia, umożliwia rozwój płodu i jego poród, produkuje hormony płciowe – estrogeny i progesteron oraz hormony wydzielane przez łożysko w czasie ciąży. Utworzony jest z narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych.
Niepłodność w sensie medycznym nie jest chorobą, a jedynie objawem nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu rozrodczego kobiety lub mężczyzny. Za niepłodność uważa się stan, w którym nie dochodzi do poczęcia dziecka mino regularnego współżycia bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych w ciągu jednego roku.