Vitamarket.pl
Blog - Pokrzywa zwyczajna Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Pokrzywa zwyczajna
Pokrzywa zwyczajna

Na świecie istnieje około 110 gatunków pokrzyw, rośliny zielonej o parzących włoskach. W Polsce występują trzy gatunki - najbardziej rozpowszechniona jest pokrzywa zwyczajna z rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). Rośnie dziko w lasach zwłaszcza olszowych, zaroślach, ogrodach, na wyrębach, polach. Lubi miejsca wilgotne. Jest szczeciniasto owłosiona, ma czterokanciastą łodygą, lancetowate, ząbkowane liście i drobne, białawe kwiaty. Kwitnie od lipca do września. Liście zawierają m.in. witaminy B2, C, A, K i sole mineralne. Są składnikiem wielu mieszanek ziołowych. Świeże liście pokrzywy nadają smak niektórym potrawom, można je np. dodawać do zup, szpinaku i szczawiu

Uwaga

Pokrzywę należy zrywać w miejscach oddalonych od szosy oraz tam, gdzie nie biegają psy.

Pokrzywa jest nie tylko lekiem, ale także doskonałą przyprawą.

Świeży sok z młodych liści pokrzyw najlepiej przechowuje się zalane miodem 1 część soku i 9 części miodu w suchym chłodnym i ciemnym miejscu.

Stosowana zewnętrznie

Świeża pokrzywa stosowana jest do bicia części ciała zaatakowanych przez reumatyzm lecznicze chłostanie pokrzywą znane było już w czasach starożytnych.
Wata umoczona w świeżo wyciśniętym soku z pokrzyw wstrzymuje krwawienie z nosa. Może on być używany do mycia i płukania włosów - zapobiega ich wypadaniu i łupieżowi.

Stosowana wewnętrznie

Liście pokrzywy działają moczopędnie, przeciwcukrzycowo, hamują krwawienie i poprawiają przemianę materii. Napar lub sproszkowane liście stosuje się przy wszelkiego rodzaju krwawieniach, zbyt obfitym miesiączkowaniu oraz w schorzeniach nerek. Korzeń działa ściągająco i moczopędnie, odwar z korzenia może być stosowany przy kamicy nerkowej oraz nieżytach dróg moczowych. Młode liście i ich świeże sok stanowią dobry środek odżywczy - zapobiegają wiosennemu zmęczeniu. Pomagają w leczeniu krzywicy, niedokrwistości i białaczki. Regulują też ciśnienie i poprawiają pracę serca. Zaleca się je po kuracjach antybiotykowych. Nalewkę spirytusową ze świeżo zmielonego ziela dodajemy do herbaty przy przeziębieniach, zatruciach pokarmowych i biegunkach bakteryjnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium