Vitamarket.pl
Blog - Lubczyk ogrodowy Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Lubczyk ogrodowy
Lubczyk ogrodowy

Roślina ta pochodzi prawdopodobnie z Azji Południowej, uprawiana jest na dużą skalę przede wszystkim w Europie, Chinach i Ameryce Północnej. Zdziczałe okazy spotyka się w Pirenejach i Alpach do wysokości 2000 m n.p.m. Lubczyk jest wieloletnią byliną o grubym, krótkim kłączu. Ma bardzo wysoką łodygę, kanciastą i rozgałęzioną, która wyrasta z kępy pierzastych liści odziomkowych. Są ciemnozielone i mają błyszczącą górną powierzchnię. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu, wtedy na szczycie pędów pojawiają się wielkie, płaskie baldachy złożone z wielu drobnych, żółtych kwiatów. Są prawdziwym przysmakiem dla pszczół, ponieważ zawierają duże ilości wartościowego nektaru. Owoce stanowi brunatną rozłupka, którego po dojrzeniu w sierpniu rozpada się na dwie niełupki. Cała roślina wydziela bardzo intensywny zapach przypominający seler i między innymi dlatego jest od wieków używana jako przyprawa kuchenna. Zarówno kiedyś, jak i dzisiaj lubczyk cieszy się ogromną sławą skutecznego afrodyzjaka, choć tak naprawdę nie potwierdziły tego badania naukowe.

Dzięki walorom smakowym i dobremu wpływowi na układ pokarmowy, zioło to znajduje zastosowanie jako przyprawa.

Medycyna wykorzystuje kłącza, korzenie, owoce oraz ziele lubczyku. Zawierają olejek lotny, kwasy organiczne, kumarynę, cukry, żywice, gorycze, prowitaminę A, witaminę C oraz sole mineralne. Należy pamiętać, że nie należy nadużywać tej rośliny, ponieważ jej silny aromat może spowodować złe samopoczucie oraz zawroty głowy. Nie powinny jej stosować osoby, które zamierzają dłużej przebywać na słońcu.

Stosowany wewnętrznie

Maceraty z korzenia lubczyku ogrodowego działają moczopędnie, rozkurczowo, oczyszczają organizm z mocznika i innych zbędnych substancji, leczą skazę moczanową, kamicę moczową, zapalenie nerek, pęcherza, miedniczek nerkowych i cewek nerkowych, likwiduje obrzęki i leczą puchlinę wodną, pobudzają krwawienie miesiączkowe, pozytywnie wpływają na pracę wątroby i żołądka, powodują lepszy przepływ żółci do dwunastnicy, regulują procesy trawienne, działają wiatropędnie, bakteriobójczo, odtruwając, pomagają w niestrawności, zatruciu alkoholowym, zaparciach, nerwicy żołądka, nadmiernej potliwości; przetwory z liści lubczyku oraz świeże liście jedzone jako warzywo mają działanie antynowotworowe, pomagają w walce z miażdżycą, opróżniają efekty starzenia, regenerują organizm po ciężkich chorobach; nalewka alkoholowa zalecana jest osobom słabym, zmęczonym nerwowym.

Stosowany zewnętrznie

Liście lubczyku działają ochronnie na skórę, regenerują ją i odmładzają, działają również korzystnie na oczy; lubczyk stosowany jest w łuszczycy, wrzodach i świądzie skóry; wdychanie par z odwaru z korzenia lubczyku jest doskonała inhalacją.

Napar z lubczyku działa moczopędnie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium