Vitamarket.pl
Blog - Brzoza brodawkowata Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Brzoza brodawkowata
Brzoza brodawkowata

Jest to najpospolitszy gatunek brzozy, który występuje niemal w całej Europie ( z wyjątkiem Hiszpani i Półwyspu Bałkańskiego), w umiarkowanych strefach Azji Mniejszej, na Syberii i Kaukazie. W Polsce rośnie na niżu i w niższych partiach gór, na utrwalonych wydmach, często sadzony jest w parkach, między innymi dlatego, że dobrze znosi duże zanieczyszczenie powietrza. Drzewo to osiąga 30 m wysokości, ma szeroką koronę i białą, błyszczącą korę. Młode gałązki początkowo są nagie, potem pokrywają się gruczołkami żywicznymi w postaci brodawek. Liście mają kształt jajowaty lub romboidalny i za młodu są lepkie. Kwiaty, zarówno męskie, jak i żeńskie, są niepozorne i zebrane w walcowate, kotkowate kwiatostany. Pojawiają się w maju, a w końcu czerwca rozpoczyna się owocowanie. Owoce brzozy to oskrzydlone orzeszki. W medycynie wykorzystuje się młode liście brzozy oraz coraz rzadziej używane są pączki, które zawierają garbniki, żywicę, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne i witaminę C. Działanie lecznicze wykazuje również huba brzozowa.

Brzoza przed wiekami czczona była jako drzewo życia, mądrości i płodności, może dlatego że dożywa nawet 140 lat. Jej gałęzie, według dawnych podań, służyły do wyrobu mioteł czarownic. Dzisiaj drewno brzozy jest cenny materiałem w meblarstwie, wytwarza się z niego wiele przedmiotów gospodarstwa domowego, służy do produkcji oleju, węgla, smoły, dziegciu. Wiosną ze skaleczonych pni drzewa wycieka słodki sok, który po sfermentowaniu daje smaczny napój o pewnej zawartości alkoholu.

Liście używa się do leczenia zapaleń pęcherza moczowego i dróg moczowych.

Świeża kora brzozy przykładana do skóry łagodzi bóle mięśni.

Stosowana wewnętrznie.

Napary z liści brzozy brodawkowatej mają działanie moczopędne, odkażające, przeciwgorączkowe, antyreumatyczne, leczą obrzęki, przewlekłe choroby dróg moczowych, kamicę moczową i skazę moczanową; brzoza jest składnikiem wielu mieszanek ziołowych stosowanych przy schorzeniach pęcherza i kamicy nerkowej; pączki brzozowe działają lekko żółciopędnie; odwary i maceraty z huby stosowane są w przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego, regenerują wątrobę i mają działanie przeciwnowotworowe, zapobiegają również przerzutom; sok z liści brzozy reguluje czynności wątroby, jest środkiem wzmacniającym i odtruwającym organizm.

Stosowana zewnętrznie

Liście i pączki dodaje się do kąpieli pomocnych w reumatyzmie, stanach zapalnych skóry, egzemy; odwary z liści pomagają w trądziku i łuszczycy; pączki działają przeciwzapalnie na skórę.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium