Vitamarket.pl
Blog - Nieprzyjemny zapach ciała Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Nieprzyjemny zapach ciała
Nieprzyjemny zapach ciała

Nasze ciało wydziela wiele zapachów. Niektóre z nich mogą być odbierane jako nieprzyjemne. Zazwyczaj zapach świeżego potu jest łagodny. Jednak, gdy bakterie bytujące na skórze ciała spowodują jego rozkład, dochodzi do powstania cuchnących substancji.
Na zapach naszego potu ma wpływ także stan naszego zdrowia oraz to, co jemy i co pijemy. Jeśli spożyliśmy dużo czosnku lub cebuli, możemy odstraszyć nawet bliskie osoby. Podobnie ma się rzecz z napojami alkoholowymi lub paleniem papierosów.
Nieprzyjemny zapach z ust związany jest najczęściej z próchnicą zębów lub niektórymi chorobami metabolicznymi. Zapach krwi miesiączkowej po kontakcie z powietrzem wydziela nieprzyjemny zapach. W zamierzchłej przeszłości wydzielanie przez ludzkie ciało zapachy miały różne znaczenie: były jednym ze sposobów informacji, odstraszały wrogów.

Objawy

Zapach pochodzi głównie z okolicy pach, okolicy narządów płciowych.

Przyczyny

Jest bardzo wiele przyczyn nieprzyjemnego zapachu ciała. Najczęstsze z nich to: zaniedbanie higieniczne, zaburzenia hormonalne, w tym okres pokwitania, cukrzyca, choroby nowotworowe, nadczynność tarczycy, która sprzyja nadmiernemu poceniu się, niektóre leki stosowane w terapii trądziku, pokarmy bogate w cholinę (jaja, wątroba, rośliny strączkowe).

Leczenie naturalne

Niesłuszny jest pogląd że w gorące dni należy ograniczać picie płynów, by się mniej pocić. W upalne dni ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiednio większych ilości napojów (najlepiej wody niegazowanej), by nie dopuścić do odwodnienia organizmu i jego osłabienia.
Niezmiernie ważna jest staranna codzienna higiena. Kobiety do mycia okolicy narządów płciowych powinny używać delikatnych płynów, żeli do higieny intymnej, które nie powodują podrażnienia skóry tej okolicy. Należy nosić bieliznę bawełnianą przewiewne, luźne ubrania.
Bardzo pomocne są codzienne prysznice, kąpiele z dodatkiem ziół, dokładnie osuszanie ręcznikiem, w tym również przestrzeni między palcami.
Należy często zmieniać obuwie, w lecie najlepsze jest przewiewne, wykonane z naturalnych materiałów. Skarpetki nigdy nie powinny być syntetyczne. Do butów zamkniętych można wsypywać specjalny dezodorant w proszku.

Dietetyka

Zaleca się unikanie potraw z dużą zawartością silnie pachnących olejów (cebula, czosnek). Korzystne działanie wykazują cynk i magnez, które usuwają nieprzyjemny zapach ciała.

Homeopatia

Spośród wielu preparatów homeopatycznych można szczególnie polecić:

  • Sulphur - przy nieprzyjemnym zapachu potu lub przy pocących się stopach
  • Hepar sulp. - gdy pot jest lepki i obfity ma kwaśny zapach, a skóra jest wrażliwa w dotyku
  • Sepia - przy nadmiernym poceniu się w nocy.


Ziołolecznictwo

Zielarze zalecają ekstrakty z ziół - szałwii, leszczyny, stosowane bezpośrednio na skórę, które mają działanie przeciwpotowe.
Naturalnym dezodorantem może być kilka kropli olejku miętowego dodanego do wieczornej kąpieli.

Aromaterapia

Stosuje się olejki o działaniu ściągającym - cyprysowatym i geranium. Roztwory tych olejków, wciera się we wrażliwe miejsca dwa razy dziennie rano i wieczorem. Korzystny jest trening autogenny, gdyż podwyższone napięcie nerwowe - powoduje nadmierne pocenie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium