Vitamarket.pl
Blog - Choroba Alzhaimera Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Choroba Alzhaimera
Choroba Alzhaimera

Jest to nieuleczalna choroba degeneracyjna mózg, która prowadzi do postępujących zmian zwyrodnieniowych w komórkach nerwowych. Średni czas życia człowieka uległ wydłużeniu w krajach rozwiniętych żyje coraz więcej ludzi starszych i dlatego choroba Alzhaimera stanowi bardzo poważny problem społeczny. Cierpi na nią co 20 osoba po 65 roku życia. Powyżej 80 roku życia dotkniętych tą chorobą jest już 20% ludzi. Po raz pierwszy została opisana w 1907 r. przez niemieckiego lekarza Aloisa Alzhaimera. Najczęściej dotyczy ludzi starszych, po 65 roku życia, chociaż może zaatakować również osoby w średnim wieku. Trwa przeciętnie około 10 lat.

Objawy choroby Alzheimera

Objawy początkowe mogą być bardzo dyskretne. Otoczenie chorej osoby często wiąże je z naturalnym procesem starzenia, są to: zaburzenia pamięci, zmiany w zachowaniu, problemy z wykonywaniem codziennych czynności.
Objawy późne to:

  • częste gwałtowne zmiany nastroju
  • niechęć do kontaktów z ludźmi
  • wzrastająca podejrzliwość
  • obniżenie aktywności życiowej
  • narastające kłopoty z pamięcią
  • zaburzenia orientacji w przestrzeni i czasie
  • utrata kontaktu z otoczeniem
  • spadek zdolności intelektualnych
  • odwrócenie rytmu dobowego (chory śpi w dzień, a w nocy czuwa)
  • niemożność rozpoznania najbliższych osób
  • utrata kontroli nad podstawowymi czynnościami fizjologicznymi

Przed postawieniem diagnozy należy wykluczyć inne przyczyny otępienia.

Przyczyny

Jak dotychczas przyczyna choroby Alzhaimera nie jest znana. W mózgu osób zmarłych stwierdzono zmiany zwyrodnieniowe w komórkach nerwowych w płatach czołowych i skroniowych mózgu oraz w hipokampie. Druga charakterystyczna cecha to złogi amyloidu - substancji, która odpowiedzialna jest za zwężanie naczyń krwionośnych mózgu. Prowadzi do niedokrwienia komórek nerwowych, a w konsekwencji do ich obumarcia. Przypuszcza się, że występowanie choroby Alzhaimera może mieć podłoże genetyczne, bądź też jest związane z zakażeniem pewnymi drobnoustrojami (wirusami lub chlamydiami). Według innych naukowców decydujące znaczenia ma ekspozycja z glin (aluminium).

Leczenie

Nie ma dotychczas skutecznego sposobu leczenia choroby Alzhaimera. Znane są preparaty farmaceutyczne, które u niektórych pacjentów przynoszą pewną poprawę funkcji umysłowych. Jednak mogą wywołać wiele skutków ubocznych, dlatego mogą być stosowane tylko pod ścisłą kontrolą lekarską. Alternatywne metody leczenia mają na celu poprawę jakości życia pacjenta.

Postępowanie z pacjentem

W warunkach polskich osoba cierpiąca na chorobę Alzhaimera pozostaje stale pod opieką rodziny. Dlatego przestawiamy poniżej zlecania dotyczące postępowania z chorym:

  • Pacjent powinien, jeśli to tylko możliwe, brać czynny udział w czynnościach domowych, ponieważ bezczynność przyspiesza postęp choroby.
  • Mówić powinniśmy prostymi, krótkimi zdaniami
  • Rozkład dnia powinien być stały- te same czynności należy wykonywać o podobnej porze.
  • Bardzo pomocne w przypadku zagubienia poza domem, są bransoletki zawierające dane osobiste chorego (imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu do rodziny).

Hydroterapia

Stwierdzono, że ciepłe kąpiele mają działanie kojące. Wykorzystuje się ją w przypadku pacjentów pobudzonych.

Muzykoterapia

W przypadku tego rodzaju terapii wykorzystano fakt, że osoby chore bardzo chętnie słuchają muzyki. Ma ona korzystny wpływ przede wszystkim na ich nastrój.

Dietetyka

Należy unikać gotowania kwaśnych potraw w naczyniach aluminiowych. Zalecane jest spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, ponieważ zawierają witaminy C i E, o działaniu przeciwutleniającym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium