Vitamarket.pl
Blog - Oparzenia słoneczne Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Oparzenia słoneczne
Oparzenia słoneczne

Oparzenie powstaje w wyniku urazu termicznego, w tym wypadku z powodu zbyt długiego przebywania na słońcu. Podobnie jak inne oparzenia, dotyczyć może jedynie danego obszaru skóry, bądź też wywiera skutki ogólnoustrojowe.

Objawy oparzeń słonecznych

Oparzenia słoneczne to najczęściej oparzenia I stopnia, charakteryzują się zaczerwienieniem i silnym pieczeniem nadmiernie nasłonecznionej okolicy ciała. Zdarzają się jednak, także oparzenia II stopnia, w których dochodzi do powstania na skórze pęcherzy wypełnionych surowiczym płynem z towarzyszącym obrzękiem tej okolicy. W przypadkach najcięższych występują zmiany ogólnoustrojowe i dołączają się takie objawy jak nudności (związane z podrażnieniem opon mózgowych), dreszcze, gorączka niekiedy nawet omdlenia. Wtedy konieczna jest fachowa pomoc lekarska.

Przyczyny

Podstawową przyczyną oparzeń słonecznych jest zbyt długi czas przebywania w ostrym słońcu. Przypomnieć należy, że w pewnych okresach, miejscach i porach roku powinniśmy unikać nadmiernego nasłonecznienia. Najbardziej niebezpieczne jest opalenie się wczesną wiosną, zwłaszcza na terenach wysokogórskich w godzinach od 11 do 14, gdy wieje silny wiatr, pozornie chłodzący, ale jednocześnie dający nam wrażenie niższej temperatury niż panuje w rzeczywistości. Beztroskie jest również zapominanie o nakryciu głowy, a wręcz karygodne w przypadku dzieci, które a znaczniej bardziej wrażliwe na nasłonecznienie. Duże znaczenie ma także karnacja. Osoby o jasnej skórze powinny bardzo umiarkowanie korzystać z kąpieli słonecznych i zawsze stosować kremy ochronne z filtrem.

Leczenie naturalne - Naturoterapia

Najważniejsze jest zapobieganie oparzeniom słonecznym, a więc unikanie wszystkich wymienionych wcześniej sytuacji, w których występuje zwiększone ryzyko powstania zmian skórnych. Najwięcej uwagi powinno się poświęcić dzieciom i osobom o jasnej karnacji. Dla nich używanie kremów o wysokich numerach filtrów, jest niezbędne, a dłuższe przebywanie na słońcu niewskazane. Jeśli dojdzie już do oparzeń należy starać się ochłodzić obszary, które uległy nadmiernemu nasłonecznieniu. W tym celu stosuje się kompresy z gazy zwilżonej zimną wodą lub zimnym naparem z ziół. Dużą ulgę przynoszą także kompresy z zimnego zsiadłego mleka. Białko mleka ma bowiem działanie doskonale łagodzące stan zapalny skóry powstały w wyniku oparzenia. Osoby, które uległy oparzeniom, powinny dużo pić i stosować dietę bogatą w składniki mineralne (owoce, warzywa, soki). Powinny też pozostawać w łóżku i odpoczywać.

Homeopatia

Przy oparzeniach słonecznych, które dają silne pieczenie, zarówno tych I jak i II stopnia, należy stosować Cantharis lub Uritica urens. W przypadku łagodniejszych lub nieco wygojonych zmian nakłada się krem Hypericum lub Calendula, lub oba równocześnie.

Aromaterapia

Na łagodne, lecz rozległe oparzenia należy stosować olejek z rumianku w kąpieli albo dodać 5 kropli olejku do małej miseczki wody i polewać nią zmienione miejsca. Jeśli stopień oparzenia jest cięższy, poleca się w podobny sposób stosować olejek lawendowy, do pielęgnacji zaś suchej, szorstkiej skóry należy w migdałowym olejku bazowym rozpuścić do stężenia 2% olejek rumiankowy, lawendowy, różany lub sandałowy i tak przygotowanym preparat wmasować w zmienioną skórę dwa razy dziennie. Doskonały do nawilżania jest też olej z kiełków pszenicy, rozpuszczony we 10% oleju bazowym.

Ziołolecznictwo

Należy przygotować napary z rumianku, wiązu góralskiego, kwiatu czarnego bzu lub z kwiatów lawendy i stosować je do okładów, oparzoną skórę można posmarować krem rumiankowym, który nawilża uszkodzony naskórek. Bardzo pomocne są również okłady z namoczonych w zimnej wodzie płatków owsianych. Warto wykorzystać przeciwzapalne i łagodzące działanie aloesu, najlepiej w postaci świeżego soku, wyciśniętego z przekrojonych liści tej rośliny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium