Vitamarket.pl
Blog - Krwawienie z nosa Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Krwawienie z nosa
Krwawienie z nosa

Nos jest strukturą anatomiczną, która ze względu na swoje położenie łatwo ulega urazom. Ponadto, ze względu na ciągły przepływ powietrza przez ten narząd narażony jest on na podrażnienia, wysychanie i zakażenia. Specyfika budowy naczyń krwionośnych znajdujących się w nosie powoduje zaś, że jest on słabo przygotowany do sprostania wszystkim tym obciążeniom. Dlatego też krwawienia z nosa zdarzają się dość często, a powodowane są zarówno czynnikami miejscowymi, jak i czynnikami wynikającymi z ogólnego stanu zdrowia osoby, u której występują takie problemy.

Objawy

Krwawienia może pochodzić z jednego lub obu otworów nosa. Może towarzyszyć mu niepokój, bladnięcie powłok ciała, a czasem omdlenia. W przypadku krwawienia z powodu urazu należy upewnić się, czy krew nie wypływa z ucha lub czy nie pochodzi z jamy ustnej.

Przyczyny krwawienia z nosa

Przyczyny krwawień z nosa można podzielić na miejscowe i ogólne:

  • Przyczyny miejscowe to przede wszystkim urazy, ale także dość często występujące zmiany o charakterze guzów, do których należą: polipy, ziarniaki, włókniaki młodzieńcze oraz nowotwory złośliwe nosa i zatok. Jeśli chodzi o urazy to, krwawienia z nosa mogą być spowodowane wszelkimi złamaniami kości czaszki, urazami chirurgicznymi, zdarzającymi się podczas wielu zabiegów w obrębie głowy i szyi, nagłą zmianą ciśnienia, np. podczas nurkowania, włożenia do nosa ciała obcego oraz czynnikami chemicznymi, takimi jak: mocne kwasy lub zasady, fosfor, związki chromu i manganu, farby drukarskie.
  • Przyczyny ogólne to zaburzenia krzepnięcia krwi, które mogą być wynikiem zażywania leków przeciwzakrzepowych w tym popularnej aspiryny bądź też wynikiem chorób hematologicznych (skazy naczyniowe, płytkowe, hemofilia). Do przyczyn ogólnych zaliczamy także stany zapalne błony śluzowej nosa, spowodowane infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, oraz choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca naczyń czy nadciśnienie tętnicze.

Leczenie naturalne

W większości przypadków, gdy krwawienie nie jest zbyt intensywne, można je zatrzymać bezpośrednim uciśnięciem nosa po stronie krwawienia. Należy stosować taki ucisk przez 10 do 15 minut, pozostając w tym czasie nieruchomo. Dodatkowo można przyłożyć okład z lodu, także po stronie krwawienia lub na tylną powierzchnię szyi. Nagromadzoną w tym czasie krew wypluwa się przez usta i również przez usta trzeba starać się powoli i głęboko oddychać.
Jeśli krwawienia są silne, nawracające lub częste, należy zgłosić się do lekarza, gdyż musi ona znaleźć, przyczynę krwawienia i ustalić dokładnie miejsce z którego ono pochodzi.

Ziołolecznictwo

Najczęściej polecanym ziołem jest krwawnik pospolity, z którego sporządza się napar i schładza go lodem. Następnie nasącza się nim tampon, wykonany z waty lub gazy, i przykłada się go do nosa po stronie krwawienia. Można także użyć w tym celu nalewki, wtedy 1 łyżkę stołową rozpuszcza się w 300 ml zimnej wody.

Aromaterapia

Olejkiem używanym w celu zahamowania krwawienia jest olejek cytrynowy, kilkoma jego kroplami nasącza się tampon namoczony wcześniej w lodowatej wodzie. Tampon przykłada się na grzbiet nosa lub, jeśli wykonuje to lekarz, można założyć go do jamy nosowej, uciskając bezpośrednio krwawiące naczynie. Olejek aromatyczny pomaga przyspieszyć krzepnięcie krwi.
Położenie zimnego okładu na kark także zmniejsza krwawienie poprzez zmniejszenie miejscowego przepływu krwi.

Homeopatia

Stosuje się następujące środki homeopatyczne:

  • Ferrum phos - polecany jest w krwawieniach spowodowanych niewielkim urazom lub zbyt energicznym oczyszczaniem nosa podczas kataru.
  • Hamamelis - można stosować w obfitych krwawieniach połączonych z uczuciem ucisku w nosie.
  • Phosphorus - może być stosowany również w cięższych krwawieniach, związanych z gwałtownymi zmianami ciśnienia, np. przy wydmuchiwaniu nosa lub kichaniu lub kaszlu.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium