Vitamarket.pl
Blog - Biegunka Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Biegunka
Biegunka

Jest to przypadłość polegająca na częstym oddawaniu wodnistych stolców. Biegunka może być ostra lub wynikać z przewlekłych schorzeń układu pokarmowego. Jako objaw nie jest zbyt groźna, jeśli trwa krótko. Ze względu jednak na znaczną utratę płynów i soli mineralnych może doprowadzić do odwodnienia. Ma to wielkie znaczenie przede wszystkim u niemowląt i młodszych dzieci, które bardzo szybko się odwadniają, zwłaszcza gdy nie przyjmują płynów lub gdy biegunce towarzyszą wymioty. Odwodnienie ma zaś daleko idące konsekwencję, ponieważ prowadzi do zaburzeń poziomu elektrolitów, a co za tym idzie do zaburzeń rytmu serca i szybko może spowodować niewydolność nerek.
W biegunce najważniejsze jest zapobieganie odwodnieniu organizmu.

Przyczyny biegunki

U niemowląt i małych dzieci luźne stolce mogą wystąpić niemal w każdej chorobie. Jeśli więc dziecko ma takie objawy, należy przede wszystkim sprawdzić, czy nie towarzyszy im coś jeszcze.
Ostra biegunka może być spowodowana infekcją wirusową lub bakteryjną dotyczącą nie tylko przewodu pokarmowego, ale także dróg oddechowych spożyciem pokarmu ciężkostrawnego lub zbyt bogatego w błonnik, może to być objawem alergii pokarmowej, towarzyszyć antybiotykoterapii lub też być wyrazem przeżywanych stresów.
Przewlekłe biegunki muszą być dokładnie zbadane, mogą towarzyszyć mukowiscydozie, celiakii, zespołowi jelita drażliwego.

Objawy odwodnienia

Suche śluzówki jamy ustnej, spieczone wargi, ciemny gęsty mocz, brak moczu przez 6 godzin, nienaturalna senność, apatia.

Leczenie naturalne

Jeżeli luźne stolce trwają powyżej 12 godzin, u dziecka, które nie ukończyło dwóch lat, lub ponad dwa dni u dziecka powyżej 2 lat, lub dziecko wskazuje objawy odwodnienia, bądź też w stolcu znajduje się krew, należy szybko skontaktować się z lekarzem.

Homeopatia

W ostrej biegunce zakaźnej można stosować Aresnicum album lub Carbo veget. Polecane są także:

  • Nux vomica - w zatruciu pokarmowym
  • Pulsatilla - w biegunkach spowodowanych błędem dietetycznym lub nietolerancją pokarmu.

Aromaterapia

Masaż brzucha z zastosowaniem olejów eterycznych działających antyseptycznie i odprężająco jak np. rumiankowego, lawendowego i neroli, łagodzi biegunkę. Olejku eukaliptusowego używa się w taki sam sposób, gdy mamy do czynienia z zatruciem pokarmowym. W biegunce, której towarzyszą bóle, dodaje się olejku z kopru włoskiego lub imbiru lekarskiego, Rozcieńcza się je w oleju bazowym o stężeniu 3%.

Dietetyka

Trzeba dopilnować, aby chory pił duże ilości płynów. Najlepszy jest roztwór przygotowany z 200 ml przegotowanej wody, trzech płaskich łyżeczek glukozy i pół łyżeczki soli kuchennej. W początkowej fazie choroby, gdy nie przebiega ona zbyt dramatycznie, nie należy stosować środków specjalnie zapierających, gdyż jelita powinny się naturalnie oczyścić. Wskazane jest przestrzeganie diety ryżowo-marchwiowej. W następnym etapie zaleca się sucharki i pieczone jabłko oraz banany.

Ziołolecznictwo

Najprostszymi środkami są herbatki ziołowe z mięty i czarnych jagód. Poza tym poleca się napary z wiązówki błotnej, geranium i przywrotnika. Można stosować, też wyciąg olejowy z czosnku w kapsułkach, trzy razy dziennie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium