Vitamarket.pl
Blog - Ospa wietrzna Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Ospa wietrzna
Ospa wietrzna

Jest to choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywołana przez infekcje wirusową, która potrzebuje ok. 14-16 dni inkubacji. Po tym okresie może wystąpić nagły wzrost gorączki, a następnie wysypka, pojawiająca się zwykle najpierw na tułowiu, potem na kończynach. Chory zaraża przez okres 5-7 dni po wystąpieniu ostatniego wykwitu. U dzieci ospa na ogół ma dość łagodny przebieg, u dorosłych zaś istniej duże ryzyko poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc lub zapalenie opon mózgowych. Gdy dziecko raz zachoruje na ospę, jego organizm na ogół trwale uodparnia się na wywołujący ją wirus. Zdarzają się jednak przypadki, że uśpiony w organizmie zarazek (zwykle w tkance nerwowej) może pojawić się znów po latach w postaci półpaśca.

Objawy ospy wietrznej

Pojawienie się wysypki poprzedza zwykle okres złego samopoczucia, bóle głowy i podwyższona temperatura ciała, która utrzymuje się przez ok. 24 godziny. Po okresie inkubacji pojawiają się niewielkie, czerwone wykwity (grudki), zwykle najpierw na tułowiu, potem na kończynach, twarzy na nawet na ustach, skórze głowy, wokół odbytu, na członku również w pochwie i uszach. Po pewnym czasie plamki powiększają się i zmniejszają w wypełnione płynem pęcherzyki, które pękają, tworząc niewielkie strupki. Pęcherzyki na ogół swędzą i należy pilnować, aby dziecko ich nie rozdrapywało, bo grozi to infekcją i powstaniem blizn. W większości przypadków dzieci wracają do zdrowia po mniej więcej 10 dniach choroby.

Przyczyny

Wirusem ospy wietrznej można się zarazić drogą kropelkową lub poprzez kontakt skóry z płynem wypełniającym pęcherzyki na skórze chorego. Choroba jest najbardziej zaraźliwa w okresie dwóch dni przed wystąpieniem wysypki i przez następny tydzień, aż do chwil, gdy wszystkie pęcherzyki przekształcają się w strupki.

Leczenie naturalne

Dziecko chorujące na ospę wietrzną powinno mieć zapewniony spokój, może leżeć w łóżku, ale nie musi ukojenie przynoszą mu zimne natryski, które łagodzą swędzące wykwity.

Obcinanie dziecku paznokci zmniejsza ryzyko zainfekowania miejsc chorobowo zmienionych podczas ich drapania.

Aromaterapia

Znakomitym środkiem łagodzącym objawy wysypki są kąpiele z dodatkiem olejków aromatycznych i lekkie masaże. Zalecane są 2,5 % roztwory, takich olejków, jak olejek z krzewu herbacianego, rumianku lub lawendy.

Naturoterapia

Zaleca się dietę zawierającą duże ilości surowych warzyw, owoców oraz ich soków. Za skuteczne uważa się picie wody z miodem lub soków pomarańczowego czy cytrynowego. Inną możliwością pobudzenia sił odpornościowych organizmu jest kontrolowany przez temperaturę post trwający 24-36 godzin.

Ziołolecznictwo

Istnieje wiele ziół łagodzących objawy ospy. Pęcherzyki można smarować naparem z kwiatów czarnego bzu, który łagodzi stany zapalne, nalewką z żywokostu lub olejkiem lawendowym. Picie naparów ziołowych obniża gorączkę i skraca okres rekonwalescencji. Można stosować również czosnek w kapsułkach ( 3 razy dziennie) i pić herbatkę z krwawnika pospolitego oraz kwiatu limonu (szklankę co 2 godziny).

Homeopatia

Wśród wielu środków zalecanych przez homeopatów można zwrócić szczególną uwagę na:

  • Aconitum lub Belladonnę- stosowane są w osłabieniu i złym samopoczuciu, w pierwszych dniach choroby.
  • Antimonium tart. - lek ten pomaga w gojeniu się pęcherzy
  • Rhux tox - jeśli występuje bardzo wysoka gorączka, dziecko ogarnia niepokój i uczucie wyczerpania, lek ten łagodzi rozdrażnienie.
  • Sulphur - stosuje się w uciążliwej wysypce lub gorączce.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium