Vitamarket.pl
Blog - Ciemieniucha Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Ciemieniucha
Ciemieniucha

Jest to rodzaj łojotokowego zapalenia skóry, występującego u małych dzieci. Pojawia się ono najczęściej na głowie, między włosami, ale również może wystąpić na twarzy, szyi, za uszami i w innych miejscach. Dolegliwość na ogół nie jest groźna i w sumie dość łatwa do wyleczenia, jeżeli oczywiście nie dojdzie do poważniejszej infekcji. Ciemieniucha najczęściej pojawia się między 3 a 9 miesiącem życia dziecka i zwykle trwa do około roku.

Ciemieniucha to brązowe strupki lub tłuste łuski łojotokowe.

Ciemieniucha - objawy

Są to brązowe strupki bądź też grube, żółte łuski, pojawiające się na skórze dziecka pojedynczo, lub jako skupiska. W postaci czerwonej, łuskowatej wysypki, mogą się one czasami przenieść na buzię, tułów i pośladki. Mimo, że wyglądają brzydko i dość groźnie, dziecko nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Przyczyny

Przyczyny nie są jednoznaczne i może być ich kilka. Jednym z powodów pojawienia się ciemieniuchy może być infekcja grzybicza lub też niewłaściwa higiena.

Leczenie naturalne

Skóra dziecka powinna być codziennie myta delikatnym szamponem. Włosy po umyciu należy czesać miękką szczoteczką. Wypróbowanym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy jest okład stosowany na noc z ciepłej oliwki z oliwek lub olejku arachidowego, które mają właściwości zmiękczające i powinny pomóc w usunięciu łuszczącej się skóry. Następnego dnia usunięcie zmiękczonych łusek nie powinno sprawiać żadnego problemu.
Można także strupki na głowie dziecka natrzeć zwykłą oliwką niemowlęcą, która je zmiękczy. Należy ją pozostawić na głowie przez 12 do 24 godzin, po czym delikatnie wyszczotkować włosy, aby rozkruszyć strupki. Na zakończenie powinno się umyć dziecku głowę, a większość łusek podczas mycia po prostu odpadnie.
Jeśli wysypka przeniesie się na inne części ciała, należy zadbać aby pozostały one czyste i suche. Nie powinno używać się w tym czasie mydła, mleczka, ani żadnych płynów do kąpieli dla niemowląt.

Homeopatia

Homeopaci zalecają przede wszystkim maść Calendula Lycopodium jest wskazane, gdy nie następuje poprawa, a skóra nadal jest sucha i łuszcząca. Stosowanie tego leku jest możliwe tylko wtedy, jeżeli nie doszło jeszcze do żadnej infekcji.

Aromaterapia

Skuteczna bywa mieszanka silnego olejku lawendowego i olejku z nasion moreli. Można również do olejku arachidowego dodać kroplę olejku palisandrowego i stosować zamiast kremu ochronnego.
Chore miejsca należy natłuszczać oliwką dla niemowląt, po jakim czasie umyć i wyszczotkować włosy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium