Vitamarket.pl
Blog - Łupież Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Łupież
Łupież

Łupież polega otrąbistym złuszczaniu owłosionej skóry głowy. Jeśli skóra głowy nie ma cech łojotoku występuje łupież zwykły, jeżeli natomiast skóra jest łojotokowa, tworzą się łuski większe przesiąknięte łojem, przylegające do skóry.

Objawy łupieżu

Łupież nie występuje u dzieci do 5 roku życia, pojawia się najczęściej dopiero po ukończeniu 10 lat. Jego nasilanie związane jest z okresem dojrzewania, a więc dotyczy osób pomiędzy 12 a 20 rokiem życia. W tym czasie występuje z jednakowym nasileniem u obu płci. U dzieci i niektórych starszych ludzi łupież ma postać suchą i nie dochodzi do łysienia. U części osób pomiędzy 17 a 24 rokiem życia nasila się łojotok i powstaje łupież tłusty. Ma on brudnożółte zabarwienie, włosy przetłuszczające się, mogą wypadać. Często towarzyszy mu świąd owłosionej skóry głowy.

Przyczyny łupieżu

Złuszczenie się naskórka owłosionej skóry głowy jest stanem fizjologicznym, jego nasilenie jest różne w różnych okolicach skóry. Czasami jednak intensywność złuszczania jest nadmierna i wtedy mówimy o łupieżu. Od wielu lat dyskutowana jest rola drobnoustrojów w powstawaniu łupieżu. Najprawdopodobniej głównym winowajcą tej dolegliwości jest Pityrosporium ovale, który przyczynia się do nasilenia zmian. Jest to drobnoustrój zaliczany do grzybów. Poza tym stwierdzono, że stosowanie środków przeciwgrzybicznych przynosi poprawę w leczeniu łupieżu, w przeciwieństwie do środków antybakteryjnych, które nie dają spodziewanych rezultatów.

Walka z łupieżem polega na stosowaniu środków przeciwgrzybicznych.

Leczenie naturalne - ziołolecznictwo

W skórę głowy należy codziennie wcierać herbatkę z rozmarynu lub wyciąg z czarnej rzepy (można kupić w aptece specjalny preparat lub przygotować sok z rzepy samodzielnie). Do płukania włosów najlepiej używać wody z dodatkiem kilku kropel nalewki z tymianku. Można również sporządzić napar z pokrzyw lub z nagietka i po umyciu płukać nim włosy. Łopian i pokrzywa stosowane wewnętrznie działają tonizująco na skórę głowy. Naturalne szampony przeciwłupieżowe zawierają napary z rozmarynu lub lawendy. Dobrym sposobem jest też stosowanie biojogurtu lub odżywki do włosów. Należy go pozostawić na 10 min, a następnie zmyć naparem z tymianku z dodatkiem 2 łyżek octu. Można również stosować płukanki z pietruszki, z rumianku z dodatkiem soku z cytryny lub z octu jabłkowego rozcieńczonego wodą. W łupieżu tłustym, łojotokowym stosuje się dodatkowo następujące zioła:

  • liść bobrka trójlistnego
  • liść szałwii
  • ziele jemioły
  • liść ruty
  • korzeń kozłka lekarskiego
  • korzeń łopianu
  • korę wierzby.

Aromaterapia

Dobre efekty przynosi wcieranie we włosy olejku lawendowego.

Dietetyka

Polecane jest picie tranu z wątroby dorsza lub halibuta. Preparaty te mają wysoką zawartość witamin A i E, dzięki czemu odżywiają suche cienkie i matowe włosy.

Homeopatia

Polecane jest wcieranie w skórę głowy kremu Calendula. Inne zalecane preparaty to Arsenicum, Graphites, Kali mur i Sepia.

Dieta lecznicza powinna składać się z dużej ilości tłustych ryb i warzyw.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium