Vitamarket.pl
Blog - Egzema Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Egzema
Egzema

Egzema to jedna z najczęstszych chorób skóry, zazwyczaj ma podłoże alergiczne. Występuje niezależnie od płci i wieku. Jest to powierzchniowy stan zapalny skóry o charakterze wykwitów złożonych grudek zapalno-wysiękowych i pęcherzyków. W przebiegu choroby występuje okres rumieniowy, grudkowy i sączący. Zmiany wypryskowe są rozsiane i nierzadko dotyczą całej skóry. Przebieg choroby jest przewlekły i nawrotowy, trwa miesiące, a nawet lata. Moją jej towarzyszyć świąd i pieczenie skóry, co niekiedy prowadzi do bezsenności i wyczerpania nerwowego. Najczęstszym rodzajem wyprysku jest atopowe zapalenie skóry, które pojawia się zwykle w pierwszym roku życia. W tym przypadku, może współistnieć z innymi schorzeniami o podłożu alergicznym, np. z katarem siennym lub astmą. Atopowe zapalenie skóry może ustąpić w okresie dojrzewania, bądź utrzymywać się przez całe dorosłe życie. Wyprysk łojotokowy ograniczony jest zazwyczaj do obszaru owłosionej skóry głowy oraz brwi (inna lokalizacja zmian to miejsca za uszami i okolica międzyłopatkowa).
Jedna z odmian wyprysku łojotokowego obserwowana jest u niemowląt. Innym rodzajem tego schorzenia jest wyprysk podudzia, występujący głównie u osób starszych u których dochodzi do wtórnego zakażenia bakteryjnego. Sprzyjają mu zaburzenia ukrwienia skóry, w następstwie żylaków, zakrzepów, zapaleń naczyń. Zmiana może dotyczyć niekiedy całego podudzia. Skłonność do egzemy utrzymuje się przez całe życie.

Objawy egzemy

Istnieje kilka klinicznych odmian egzemy. Zmiany chorobowe polegają na występowaniu powierzchniowego stanu zapalnego naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Charakterystyczne są wielopostaciowość i ewolucja zmian. Zasadniczym wykwitem są grudki zapalne skórno-naskórkowe i pęcherzyki. Układ zmian na skórze jest symetryczny, główna lokalizacja to grzbietowa powierzchnia dłoni.
Może dochodzić do wysuszania i złuszczania skóry. U osób i jasnej karnacji zmiany chorobowe są barwy brązowo-szarej, u osób o ciemnej karnacji zaś obszary zmienione chorobowo stają się ciemniejsze bądź jaśniejsze niż otaczająca je skóra.
Łagodna postać choroby może polegać jedynie na suchości skóry. Wyróżnia się postać ostrą, podostrą i przewlekłą. Egzema jest czasami efektem alergii pokarmowej. Wyprysk atopowy występuje najczęściej u niemowląt i dzieci.

Przyczyny

Nie do końca są wyjaśnione. Czynniki predysponującymi do wystąpienia wyprysku są:

  • skłonność rodzinna do reakcji alergicznych
  • warunki środowiska zewnętrznego, w których człowiek przebywa
  • zaburzenia ogólnoustrojowe
  • wewnątrzustrojowe źródła zakażenia
  • pasożyty przewodu pokarmowego

Bardzo ważne znaczenie ma również stan układu nerwowego.

Czynnikami uczulającymi są często:

  • niektóre pokarmy (np. mleko krowie, poziomki, ryby)
  • leki (np. wiele antybiotyków, aspiryna, sulfonamidy)
  • niektóre kosmetyki
  • związki chemiczne z otoczenia chorej osoby (np. chrom, nikiel, kobalt, formalina, detergenty)
  • ubrania wykonane z wełny lub materiałów syntetycznych.

U niektórych ludzi objawy nasilają się po kontakcie ze zwierzętami domowymi (kotami, świnkami morskimi) czy z niektórymi roślinami.
Wyprysk kontaktowy jest wywołany przez substancje, z którymi skóra styka się bezpośrednio. Może to być np. sztuczna biżuteria, paski do zegarków, guma, a także źle dobrane kosmetyki czy farby do włosów.
Inny rodzaj egzemy, to wyprysk pieniążkowaty, nazwany tak od okrągłego kształtu zmian na skórze.

Leczenie naturalne

Najważniejsze jest ustalenie czynnika wywołującego wyprysk i próba jego eliminacji z otoczenia chorego. Zasadniczą rolę odgrywa leczenie wewnętrzne, podczas gdy leczenie zewnętrzne ma rolę pomocniczą.
Tradycyjnym sposobem leczenia egzemy jest przykładane do chorych miejsc wilgotnych liści kapusty.

Nasze rady:

  • Używaj zawsze ubrań (szczególnie bielizny) oraz pościeli wykonanych z materiałów naturalnych
  • Sprzątaj regularnie mieszkanie, często odkurzaj i zmywaj na mokro podłogę
  • Zrezygnuj z trzymania w domu zwierząt futerkowych ptaków
  • Temperatura w mieszkaniu nie powinna być zbyt wysoka
  • Powietrze w mieszkaniu nie może powinno być zbyt suche, korzystaj z nawilżaczy
  • Do mycia skóry używaj łagodnych preparatów
  • Kąp się w wodzie o temperaturze pokojowej
  • Zawsze po kąpieli korzystaj ze środków o działaniu natłuszczająco- nawilżającym
  • Unikaj kontaktu z substancjami wywołującymi zmiany chorobowe na skórze (biżuteria wykonana z niklu i gumy)
  • Do prania używaj proszków, które nie naśladują zmian skórnych, lub pierz w płatkach mydlanych
  • Ze swojej diety postaraj się wyeliminować mleko, jaja, orzechy, pomidory
  • Unikaj sytuacji stresowych, gdyż urazy psychiczne nasilają odległości
  • Nie stosuj kremów z lanoliną

Homeopatia

Wśród wielu preparatów homeopatycznych najczęściej stosowane są:

  • Rhus, toxicodedron - przy silnie swędzącym wyprysku z suchą skórą na dłoniach
  • Sulfur - przy piekącej, suchej skórze, gdy drapanie wywołuje dotkliwy ból
  • Graftes - jeśli zmiany są sączące, a wydzielina kleista, przy umiejscowieniu na twarzy lub za uszami

Wykorzystywane są również: Apis, Psorinum, Thuja. W początkowym okresie terapii wyprysk może się nasilać, dlatego preparaty homeopatyczne są stosowane tylko raz dziennie w rozcieńczeniu D 30.

Dietetyka

Chorzy z wypryskami powinni stosować dietę lekko strawną, z ograniczoną ilością tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych, bez ostrych przypraw np. musztardy, chrzanu, grzybów w occie, śledzi i napojów alkoholowych.
Jeśli wyprysk utrzymuje się od wieku niemowlęcego, to korzystne jest powstrzymanie się przez okres 3 tygodni od spożycia mleka krowiego i jego przetworów. Wyprysk mogą nasilać pokarmy zawierające gluten. Aby potwierdzić to przypuszczenie, należy wykluczyć z diety produkty mączne na okres 1-2 miesięcy. W tym czasie najczęściej dochodzi do wyciszenia objawów. Ważne jest również dieta o codzienne wypróżnianie.

Ziołolecznictwo

W egzemie tak jak w przypadku wielu innych chorób skóry, duże znaczenie ma uzyskanie spokoju i ładu wewnętrznego, dlatego wskazane są zioła o działaniu kojącym. Wykorzystuje się wówczas ich działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, uszczelniające ścianę naczyń krwionośnych, zwężające światło drobnych naczyń. Jednym z najskuteczniejszych ziół o działaniu przeciwświądowym jest gwiazdnica pospolita. Wykorzystywany jest zimny napar przygotowany ze świeżych ziół, który stosuje się w formie okładu. Może także przygotować krem lub maść z gwiazdnicy.
W ciężkich postaciach egzemy jako terapię uzupełniającą można wykorzystać odwar lub proszek z korzeni z lukrecji.
Korzystnie działa też wyciąg z korzeni kozłka lekarskiego oraz sok z korzeni łopianu (zaleca się stosowanie 3 razy dziennie po 30-40 kropli).
W leczeniu miejscowym najczęściej stosuje się ziołowe preparaty o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym, antyseptycznym i antyalergicznym. Przy sączących zmianach zaleca się okłady z naparu kwiatów rumianku (łyżkę kwiatów zalać szklanką gorącej wody). Osuszenie zmian w wyprysku zapewnia również napar z fiołka trójbarwnego, pokrzywy lub kończyny łąkowej.
Niektórzy przykładają gaziki z herbaty, która w swoim składzie zawiera liczne garbniki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i ściągającym. Kiedy ustąpi sączenie to znak, że można rozpocząć miejscowe leczenie maściami ziołowym

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium