Vitamarket.pl
Blog - Brodawki Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Brodawki
Brodawki

Brodawki to grudkowate naroślą na skórze o kolorze cielistym lub brązowym. Są częstą dolegliwością wieku młodzieńczego. Brodawki zwane niekiedy kurzajkami to choroba zakaźna o pochodzeniu wirusowym. Wirus zostaje przeniesiony z jednej osoby na drugą drogą bezpośredniego kontaktu. Dochodzić może także do samozaszczepienia brodawek, tzw. do ich powstania w różnych okolicach ciała poprzez samozakażenie.

Objawy

Brodawki mogą być pojedyncze lub mnogie. Umiejscowienie ich jest różne. Znanych jest kilka rodzajów brodawek.

  • Brodawki zwykłe mają średnicę ok. ½ cm. Występują na dłoniach, kolanach, twarzy.
  • Brodawki płaskie (młodocianych) są to grudki leżące prawie w poziomie skóry, niekiedy swędzące, wyrastają na twarzy w okolicy ust lub na dłoni.
  • Brodawki stóp mają postać guzików, głęboko wnikających w skórę, umiejscowione są na podeszwach stóp, wywołują ból podczas chodzenia.
  • Brodawki płciowe ( kłykciny, kończyste) mają kształt kalafiorowy występują w okolicy narządów płciowych.

Przebieg choroby jest zwykle przewlekły, wielomiesięczny lub wieloletni.
Nawet jeśli zmiany są bardzo rozległe, to mogą one ustąpić samoistnie bez pozostawienia blizn. W przypadku brodawek płciowych, u wielu kobiet może dochodzić do dysplazji, a w konsekwencji nawet do inwazyjnego raka szyjki macicy. Dlatego kobieta, która zachorowała na kłykciny kończyste, zwłaszcza wymaga długoletniej obserwacji lekarskiej.

Okłady z czosnku i cebuli są wypróbowanymi środkami leczącymi brodawki.

Przyczyny

Czynnikiem powodującym powstanie brodawek jest HPV (Human Papilloma Virus). Dotychczas poznano ok. 60 jego rodzajów. Doprowadza on do nieprawidłowego wzrostu zakażonych komórek skóry.

Leczenie naturalne

Zazwyczaj brodawki zwykle ustępują samoistnie, lecz większość ludzi dotkniętych tą zmianą stara się ją usuwać, uznając ją za defekt kosmetyczny. Nie wolno rozdrapywać brodawek, gdyż to prowadzi do ich rozprzestrzeniania. W przypadku brodawek płciowych należy powstrzymać się od współżycia seksualnego, aż do czasu pełnego wyzdrowienia.

Ziołolecznictwo

Leki ziołowe w większości przypadków przynoszą znaczącą poprawę, do wyleczenia włącznie np. maść z jaskółczym zielem (glistnikiem), która ma działanie kojące, przeciwbólowe oraz bakteriobójcze. Również świeży sok z glistnika skutecznie usuwa brodawki. Przed zastosowaniem należy wieczorem zeskrobać delikatnie pumeksem powierzchnią brodawki, posmarować świeżym sokiem i poczekać, aż zaschnie. Zabieg należy powtarzać codziennie przez 10-20 dni. Innym zalecanym do stosowania miejscowego ziołem jest podofilina z kłaczy stopkowca. Roztworem podofiliny należy posmarować brodawkę i poczekać, aż płyn wyschnie. Zabieg można stosować co 4 dni (przeciętnie 8 zabiegów) Ze względu na silne działanie drażniące podofiliny na skórę nie jest zalecana w przypadku dzieci i kobiet w ciąży.
Kolejnym środkiem leczniczym jest olej lniany, skuteczny zwłaszcza w przypadku brodawek u stóp. Stosuje się go przez kilka tygodni, w formie opatrunku, zmienianego co 2 dni.

Homeopatia

Spośród środków homeopatycznych stosuje się Calc. Carb.i Kali mur. D6- dwa razy dziennie przez 7 dni oraz preparaty Tuja, Causticum, Antimonium.

Aromaterapia

Brodawki smaruje się olejkiem cebulowym lub czosnkowym sześć razy dziennie, a u dzieci dwa razy dziennie. Można również przykładać na zmiany skórne siekaną cebulę lub czosnek który przymocowujemy bandażem i pozostawiamy na noc

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium