Vitamarket.pl
Blog - Owrzodzenie jamy ustnej Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Owrzodzenie jamy ustnej
Owrzodzenie jamy ustnej

W jamie ustnej może powstawać wiele rodzajów zmian chorobowych. Zdarzają się uszkodzenia śluzówki spowodowane urazem, czynnikami infekcyjnymi, niedoborami żywieniowymi lub świadczące o patologii ogólnoustrojowej.

Objawy

Zmiany patologiczne mogą mieć charakter nadżerek, tj. ubytków w błonie śluzowej, które są zwykle bardzo bolesne, zwłaszcza pod wpływem spożywania niektórych pokarmów (gorących, kwaśnych, ostro przyprawionych). Mogą być pokryte nalotem o różnym zabarwieniu, w przypadku infekcji grzybiczej, jest to nalot białowy, który bardzo łatwo, daje się usunąć za pomocą szpatułki lub wacika. Niektóre zmiany nie dają dolegliwości bojowych, ale mogą powiększać się lub zmieniać swoje kształty. Wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Przyczyny

Jest wiele czynników, które mogą powodować choroby błony śluzowej jamy ustnej. Do najczęściej występujących przyczyn, tych dolegliwości należą:

  • Bakterie i wirusy, np. wirus opryszki, grzyby, najczęściej Candida albicans
  • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, w tym przede wszystkim w zakresie stomatologicznym
  • Niedobory witamin i mikroelementów , przede wszystkim witamin A i E, witaminy z grupy B, w tym witaminy B12 (najczęściej występujący niedobór w chorobie zwanej anemią Addisona-Biermera)
  • Nowotwory jamy ustnej lub stany określane jako przednowotworowe np. leukoplakia
  • Czynniki drażniące np. dym papierosowy, owrzodzenia spowodowane radioterapią stosowaną w celu leczenia innych zmian nowotworowych usytuowanych w pobliżu jamy ustnej.

Leczenie naturalne

Aromaterapia

Jednym z najbardziej odpowiednich leków jest balsamowiec mirra. Miejscowo można stosować olejek z tej rośliny. Działa on przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie, a także wykazuje dość silne właściwości grzybobójcze, co jest szczególnie przydatne w wypadku zakażenia Candida albicans. Podobne działanie wykazują olejki: anyżowy, miętowy i eukaliptusowy.

Homeopatia

Można stosować następujące środki:

  • Borax - przy małych, bolesnych owrzodzeniach, które mogą krwawić, np. podczas jedzenia
  • Mercurius solubilis - przy nieprzyjemnym metalicznym smaku w jamie ustnej, a także przy pleśniawkach
  • Natri sulphurici - przy owrzodzeniach sprawiających dolegliwy ból.

Dietetyka

Ponieważ jedną z przyczyn nawracających owrzodzeń w jamie ustnej są niedobory pokarmowe, należy szczególną uwagę zwrócić na jakość diety. Składniki pokarmowe, których najprawdopodobniej brakuje osobom z tymi problemami to: witamina C, witamina B2 i cynk. Należy spożywać więc odpowiednią ilość zielonych warzyw liściastych, świeżych owoców, pieczywa pełnoziarnistego, a także mięsa i ryb. Do leczenia miejscowego stosowany jest także olej z kiełków pszenicy, preparat z wosku pszczelego (propolis) lub witaminy A i D w postaci kropli.

Ziołolecznictwo

Do leczenia miejscowego stosowane są nalewki, które przyspieszają gojenie się ran, mają działanie przeciwzapalne i odkażające. Najskuteczniej działa nalewka z balsamowca mirry, ale również popularne są w leczeniu: nagietek i szałwia lekarska oraz tymianek pospolity. Zażywanie nalewki lub tabletek z jeżówki purpurowej jest także jak najbardziej wskazane, gdyż wiele owrzodzeń powstaje na tle zaburzeń odporności.

Dieta bogata w warzywa i owoce zapewnia organizmowi witaminy i składniki mineralne niezbędne do zwalczania choroby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium