Vitamarket.pl
Blog - Zapalenie spojówek Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek

Jest to stan zapalny spojówki, cienkiej błony śluzowej, pokrywającej wewnętrzną powierzchnię powiek i gałkę oczną.

Zapalenie spojówek trwa około siedem dni i może ustąpić samoistnie.

Objawy zapalenia spojówek

Człowiek cierpiący na zapalenie spojówek zazwyczaj skarży się na uczucie pisaku w oczach i stałe łzawienie. Ma obrzęknięte powieki, zaczerwienione oczy. Wypływająca z oka wydzielina (śluzowa lub śluzowo-ropna. W zależności od etiologii zakażenia) powoduje zlepianie się powiek w czasie snu. U niemowląt zaczerwienienie oczy może być wynikiem zatkania przewodu łzowego.

Przyczyny zapalenia spojówek

Czynnikiem wywołującym zapalenie spojówek są bakterie (gronkowce, paciorkowce), czasami zakażenie jest mieszane, tzn. do zakażenia wirusowego po pewnym czasie dołącza się zakażenie bakteryjne, co znacznie utrudnia leczenie. Niekiedy zapalenie spojówek powodują wirusy. Do przyczyn zapalenia spojówek należą również podrażnienia środkami chemicznymi, zmiany spowodowane energią promienistą, podrażnienia mechaniczne (kurz) oraz uczulenie na pyłki traw lub źle dobrane kosmetyki. Do zakażenia może dojść nawet u noworodka, w czasie porodu, gdy kobieta cierpi na opryszczkowe zapalenie narządów rodnych.

Leczenie naturalne

Lekarz może zlecić pobranie wydzieliny na posiew i w razie potrzeby zastosowanie antybiotyku. Jednak za nim udamy się do niego w przypadku stanu zapalnego o niewielkim nasileniu, powinniśmy się stosować do podanych niżej rad:

  • Często myj ręce, jeśli znajduje się w nich ropna wydzielina w ten sposób zapobiegniesz rozszerzaniu się zapalenia
  • Unikaj dotykania oczu brudnymi rękami
  • Zmień kosmetyki, najlepiej zacznij stosować kosmetyki hipoalergiczne.
  • W żadnym wypadku nie pożycza się nikomu swoich kosmetyków, jak również nie korzystaj z cudzych.
  • Unikaj przebywania w zanieczyszczonych pomieszczeniach (kurz, pył, dym tytoniowy).
  • Zawsze przed snem przewietrz sypialnie
  • Duże znaczenie ma staranne, delikatne oczyszczanie oczu z zalegającej wydzieliny kilka razy dziennie.

Hydroterapia

Ciepłe, wilgotne okłady skuteczne są w łagodzeniu objawów oraz w rozmiękczaniu wydzieliny na rzęsach. Koniecznie należy używać jałowych gazików na każde oko. Można również stosować kompresy z soli fizjologicznej (0.9% roztwór NaCl), dostępnej w gotowej postaci w aptekach lub po przygotowaniu w domu (1/2 łyżeczki soli kuchennej na szklankę przegotowanej letniej wody).

Ziołolecznictwo

Zalecane jest przemywanie oczu 2 razy dziennie słabą herbatką z rumianku lub okłady ze świetlika łąkowego, rumianku, bławatka, nagietka lekarskiego, jeżówki wąskolistnej.
Można również stosować przemywanie oczy kilka razy dziennie płynem przygotowanym z 2 łyżek stołowych sproszkowanego gorzknika kanadyjskiego zmniejszanych z 1 łyżeczką soli kuchennej i 200 mg witaminy C i 200 ml wody.

Homeopatia

W początkowym okresie doustnie zalecane jest Aconitum D6 lub Belladonna D6. Przy nadwrażliwości na światło pomocny jest świetlik w postaci kropli lub doustnie. Ulgę przynosi również przemywanie oczu 3 razy dziennie płynem sporządzonym z 1 części nalewki ze świetlika lekarskiego i 10 części przegotowanej wody. Równocześnie można podawać 4 razy dziennie po 5 tabletek Ferrum phos D6 rozpuszczonych w gorącej wodzie (stosować 3 dni)

  • Przy silnym bólu i swędzeniu - Apis mellifica D6
  • Przy bolesnych i sklejonych powiekach - Mercurius corrosivus
  • Przy wydzielinie z oka i swędzeniu - Pulsatilla
  • Przy łzawieniu - Arsenicum album
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium