Vitamarket.pl
Blog - Przepuklina Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Przepuklina
Przepuklina

Mianem przepukliny określa się przemieszczenie poza fizjologiczne granice jam ciała, wyścielających je błon surowiczych wraz ze znajdującymi się w nim trzewiami. Każda przepuklina składa się z wrót, czyli otworu przez który dochodzi do przemieszczania worka przepuklinowego i jego zawartości. Przepukliny powstają w naturalnych otworach i kanałach powłok ciała są to miejsca tzw. Zmniejszonej oporności. Najczęściej występują przepukliny brzuszne, należą do nich: przepuklina pachwinowa, przepuklina udowa, przepuklina pępkowa, przepuklina pooperacyjna (w bliźnie), przepuklina kresy białej (linii środkowej brzucha).

Przepuklinie towarzyszą bóle o zmiennym natężeniu. Ćwiczenia gimnastyczne wzmacniają mięśnie powłoki brzusznej, zapobiegając powstaniu przepukliny.

Objawy przepukliny

Widoczne jest uwypuklenie powłok ciała spowodowane obecnością worka przepuklinowego. Towarzyszą temu bóle o zmiennym nasileniu. Niebezpieczne są powikłania. W przebiegu choroby może dojść do powstania tzw. Zrostów, czyli wytworzenia się niefizjologicznych pasm tkanek, na których mogą „ zwiększać się” jelita. Prowadzi to do ich mechanicznej niedrożności, czyli całkowitego zatrzymania pracy jelit, a jest to stan zagrażający życiu człowieka. Może też nastąpić tzw. Uwiężnięcie przepukliny, tj. zaciśnięcie się zawartości worka (najczęściej jest to jelito) na poziomie wrót. Takiej przepukliny nie można odprowadzić bez interwencji chirurga, a jej dalsze pozostawanie w tej pozycji grozi martwicą jelit.
Stan taki zagraża także życiu. Do częstych przepuklin, oprócz wymienionych wcześniej, należą:

  • przepuklina mosznowa, powstająca w wyniku przedostania się do trzewi do worka mosznowego
  • przepuklina roztworu przełykowego przepony, w której narządu jamy brzusznej przedostają się do klatki piersiowej

Ta ostatnia przepuklina może powstać np. w wyniku urazu i bywa także poważna w skutkach, gdyż płuca uciskane przez przedostające się do klatki piersiowej narządy nie mogą prawidłowo funkcjonować, dochodzi wtedy do niewydolności oddechowej. Czasami jednak nasilenie objawów owej przepukliny jest niewielkie. Może wystąpić wówczas zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku, pojawiają się zaburzenia połykania lub bóle zamostkowe.

Przyczyny

Przepukliny mogą mieć charakter wrodzony mogą, też wystąpić po niepoprawnym zaopatrzeniu powłok ciała w trakcie zabiegu operacyjnego. Czasami dochodzi do nich na skutek urazu, a także powstają u ludzi starszych z powodu osłabienia ich aparatu mięśniowego. Na tego typu patologie narażone są także osoby otyłe.

Leczenie choroby

Przepukliny leczy się w zasadzie jedynie operacyjnie. Można im zapobiegać przez uprawianie ćwiczeń ogólnorozwojowych i wzmacniających mięśnie. Ponadto istotne jest prawidłowe zaopatrzenie rany i poszczególnych warstw tkanek, podczas leczenia operacyjnego, gdyż zmniejsza to znacznie prawdopodobieństwo występowania przepukliny w bliźnie pooperacyjnej. Dawniej osoby, które nie mogły lub nie chciały poddać się leczeniu operacyjnemu stosowały tzw. pasy przepuklinowe, które od zewnątrz wzmacniały czy też zastępowały całkowicie aparat mięśniowy. W dzisiejszych czasach nie chroni ono przed występowaniem powikłań, takich jak niedrożność jelit czy uwięźnięcie przepukliny. Postęp jaki dokonał się w medycynie, umożliwia teraz leczenie operacyjne właściwie prawie każdego pacjenta i nie ma powodów bez potrzeby narażać się na występowanie zagrażających życiu powikłań.

W przebiegu choroby może dojść do zaciśnięcia jelita, prowadzącego do niedrożności układu pokarmowego.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium