Vitamarket.pl
Blog - Zaburzenia poporodowe Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Zaburzenia poporodowe
Zaburzenia poporodowe

Okres poporodowy, w którym u kobiety cofają się ciążowe i porodowe zmiany ogólnoustrojowe w obrębie narządów rodnych i całego organizmu, nazywamy połogiem. Trwa on zwykle ok. 6-8 tygodni i mogą mu towarzyszyć takie dolegliwości, jak: bóle pleców, bóle głowy, hemoroidy, zły nastrój, dolegliwości bólowe w okolicach gdzie zostało założone szwy. Niektóre zmiany ciążowe oraz porodowe, np. rozstępy skórne, pozostają jako trwałe znamiona przebytej ciąży i porodu. Czasami dochodzi jednak do poważniejszych powikłań poporodowych. Należą do nich takie stany, jak zakażenia ran poporodowych (pochwy, krocza, macicy, otrzewnej po cięciu cesarskim). Obecnie zdarzają się one rzadko ze względu na surowe przestrzeganie zasad aseptyki. Innymi powikłaniami mogą być: zakrzepowe zapalenie żył kończyn dolnych, późne krwawienie poporodowe, zapalenie gruczołu sutkowego i psychoza poporodowa.

Radość z narodzin dziecka zakłócają czasami bóle w dolnej części brzucha, przedłużające się krwawienie i depresja.

Objawy zaburzeń poporodowych

W połogu występuje wiele objawów, które chociaż nie są przyjemne, mieszczą się w granicach normy i nie stanowią wskazania do leczenia.

Należą do nich:

  • skurcze macicy, odczuwane jako ból w dolnych okolicach brzucha, często nasilające się w trakcie karmienia piersią
  • trudności w oddawaniu moczu i stolca
  • krwawienie z pochwy, może występować tylko kilka dni po porodzie, ale może też utrzymywać się dłużej; jeżeli niepokoi kobietę, najlepiej zasięgnąć porady ginekologa
  • bóle okolic, w których założono szwy, większość z nich ulega wchłonięciu w ciągu 1-2 tygodni, a szwy zewnętrzne mogą wypaść same lub zdejmuje je położna
  • depresja poporodowa, odczuwana zwykle silniej, gdy pojawia się laktacja; związana jest z gwałtowną zmianą poziomu hormonów, gdy trwa dłużej niż 4 tygodnie lub jest szczególnie głęboka, należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Leczenie naturalne

Ziołolecznictwo

W podrażnieniu blizn krocza zaleca się zewnętrznie żywokost lub nagietek lekarski. Zioła ściągające, takie jak kasztanowiec zwyczajny, można przykładać bolące, obrzmiałe żyły. W celu zapobieżenia infekcji warto brać kąpiele z dodatkiem garści żywokostu, mącznicy lekarskiej i tasznika pospolitego, parzonych przez 10 minut, jeszcze lepsze efekty przynosi dodanie do wody główki czosnku. W trudnościach z oddawaniem moczu należy wziąć ciepłą kąpiel lub polewać sobie krocze wodą z dodatkiem ziołowych środków dezynfekujących i nie unikać ruchu. Także w trudnościach w oddawaniu stolca zaleca się dużo ruchu oraz picie dużej ilości płynów i spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, najlepiej otrąb.

Dietetyka

Terapeuci polecają uzupełnienie diety pokarmami bogatymi w witaminę B i chrom, gdyż stabilizują one energię, oraz bogatymi w witaminę E, gdyż przyspiesza ona proces gojenia się ran. Należy więc spożywać dużo ziaren, orzechy, migdały, otręby, warzywa strączkowe (z umiarem), wszystkie warzywa zielone, oleje, głównie sojowy.

Homeopatia

Dolegliwości poporodowe likwidują m.in.

  • Igntia - w bólach głowy
  • Ruta - w bólach głowy związanych z wyczerpaniem
  • Pulsatilla - w hemoroidach przez 3 dni co 4 godziny
  • Arnica - łagodzi bóle i stan zapalne.

Aromaterapia

Podrażnienia krocza po założeniu szwów można leczyć przyrządzoną przez terapeutę mieszanką olejków lawendy i rumianku.

Chromoterapia

Zaleca używanie bielizny lub prześcieradeł w kojącym kolorze zielonym lub w przypadku fizycznego urazu w kolorze pomarańczowym, przyspieszającym zrastanie i gojeni się skóry.

Ćwiczenia

Bardzo istotne jest wykonywanie zestawu ćwiczeń fizycznych, dzięki którym powraca nie tylko dawny, dobry wygląd, ale także poprawia się samopoczucie, kondycja fizyczna i psychiczna. Ćwiczenia zapobiegają obniżanie się narządu rodnego czy też problemom z nie trzymaniem moczu w przyszłości. Najlepiej, gdy taki zestaw ćwiczeń, dopasowany jest do indywidualnych potrzeb oraz zaleci go położna lub lekarz.

W jadłospisie kobiety powinny dominować pokarmy bogate w witaminy B i E

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium