Vitamarket.pl
Blog - Usunięcie macicy Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Usunięcie macicy
Usunięcie macicy

Usuniecie macicy to zabieg chirurgiczny, w którym w zależności od wskazań do operacji wieku pacjentki dokonuje się usuniecie macicy wraz z przydatkami tj. jajowodami i jajnikami, bądź samej macicy bez przydatków. Usunięta może być macica wraz z jej szyjką lub tylko trzon macicy. Istnieją dwa dostępy operacyjne: przez powłoki brzuszne i przez pochwę. Są one stosowane przez chirurga w zależności od warunków anatomicznych i leczonego schorzenia.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu są:

  • nowotwór szyjki macicy,
  • zaawansowany nowotwór szyjki macicy,
  • nowotwór jajnika,
  • nieodpowiednie do wyłuszczenia lub nawracające mięśniaki macicy,
  • rozległa endometrioza, nie poddające się leczeniu innymi metodami,
  • krwotok położniczy z macicy,

Operacja usunięcia macicy przeprowadzona u kobiety, która miesiączkuje, prowadzi do zaniku miesiączki.

Leczenie naturalne

Opieka pooperacyjna ma na celu zapobieganie powstawaniu powikłań poprzez:

  • ćwiczenia ruchowe (bierne i czynne) - usprawniają krążenie, szczególnie krwi żylnej w kończynach dolnych i miednicy, co zapobieganie zakrzepicy
  • ruch i pionizowanie - ułatwia pracę jelit, oddawanie moczu i stolca


Następnym etapem jest przywracanie ogólnej sprawności fizycznej i psychicznej poprzez aktywny udział chorej w czynnościach fizjologicznych, utrzymaniu higieny osobistej, odżywianiu, terapii zajęciowej.

Dietetyka

Wiele składników pokarmowych może wykorzystać w okresie rekonwalescencji, jednak dopiero po powrocie jelit do normalnej pracy.

Czynniki przeciwbólowe zawarte są w następujących składnikach pokarmowych: kawie, chili, goździkach, czosnku, imbirze, cebuli, mięcie pieprzowej.

Czynniki wzmacniające odporność, a tym samym warunkujące prawidłowy przebieg gojenia to; czosnek, jogurt, karoten(marchew, szpinak, dynia, jarmuż), witamina C (papryka, cytrusy, brokuły, szpinak), witamina E (orzechy, oleje), cynk (małże, ziarna).

Czynniki hormonalne liczne rośliny zawierają estrogeny, które działają wprawdzie słabiej niż te produkowane przez organizm ludzki, ale nie mają za to działań ubocznych. Szczególnie silna aktywność estrogenopodobna występuje w roślinach strączkowych, głównie soi. Ponadto taką aktywność wskazują: jabłka, brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, kukurydza, kminek, siemię lniane, marchewka, ananas, orzeszki ziemne, ryż i sezam.

Ziołolecznictwo

Zielarze podają następujące zioła: rumianek, by zapobiec infekcji, mniszek lekarski, by przywrócić normalne funkcjonowanie jelit, żeń-szeń i kolę błyszczącą (przez długi czas po operacji), aby wzmocnić ogólną witalność.

Homeopatia

W zaburzeniach hormonalnych po menopauzie stosuje się kompleks Cimicifuga 9, w którego skład wchodzą:

  • Cimicifuga D6
  • Belladonna D6
  • Cocculus D6
  • Sepia D6
  • Sabina D6.

Aromaterapia

Stosowana po operacji zapobiega infekcjom, przyspiesza gojenie i pomaga osiągnąć równowagę psychiczną. Terapeuci wykonują delikatny masaż brzucha, posługując się olejkami lawendowymi lub geraniowym, przeciwdziałając w ten sposób stanom zapalnym i skracając czas gojenia rany. Wyczerpanie po zabiegu można próbować załagodzić olejkami bergamotowym lub sandałowym.

Dieta pooperacyjna powinna zawierać produkty bogate w estrogeny, np. soję i warzywa strączkowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium