Vitamarket.pl
Blog - Ciąża - zalecenia ogólne Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Ciąża - zalecenia ogólne
Ciąża - zalecenia ogólne

Początek życia

Około 14 dnia cyklu miesiączkowego z jednego z jajników zostaje uwolniona komórka jajowa - proces ten nazywany owulacją. Strzępki jajowodu przechwytują komórkę jajową i gdy w jajowodzie spotka się ona z plemnikami, dochodzi do zapłodnienia.

Wczesne objawy ciąży:

  • przedłużający się brak miesiączki
  • powiększone, nadwrażliwe piersi
  • mdłości i wymioty
  • częste oddawanie moczu
  • osłabienie, zawroty głowy, uczucie senności
  • chwiejność nastroju
  • wyraźna niechęć do niektórych pokarmów i zapachów.

Większość tych zmian w organizmie kobiety w ciąży związana jest ze wzrostem poziomu żeńskich hormonów płciowych, do którego przystosowuje się ona najczęściej dopiero ok. 12 tygodnia ciąży.

Rozpoznanie

Testy ciążowe polegają na stwierdzeniu w moczu lub surowicy kobiety ciężarnej obecności hormonu o nazwie gonadotrropina kosmówkowa. Jeśli nie pojawi się druga z kolei miesiączka, lekarz może rozpoznać ciążę badaniem ginekologicznym.

Ultrasonografia umożliwia uwidocznienie pęcherzyka ciążowego już w 5 tygodniu ciąży.

Czego należy unikać

Nie można palić papierosów, należy unikać alkoholu oraz wszystkich środków farmakologicznych, z wyjątkiem zalecanych przez lekarza. Przez kontakt z odchodami psów i kotów oraz przez spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa można się zarazić pasożytami o nazwie Toxoplasma gondii, które przyczyniają się do groźnych uszkodzeń organizmu dziecka w czasie życia płodowego. Należy także unikać zachorowań na wszelkie infekcje wirusowe, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Ćwiczenia

Podczas ciąży mięśnie dna macicy otaczające odbyt, pęcherz moczowy i macicę stają się wiotkie i rozciągliwe. Należy wykonywać ćwiczenia wzmacniające tę grupę mięśni co najmniej trzy lub cztery razy dziennie. Najlepiej wykonywać je w pozycji leżącej na plecach, ale można także stojąc lub siedząc. Polegają one na zaciskaniu mięśni pochwy, tak jakby chciało się zatrzymać strumień moczu. Trzeba to wykonać 10 razy w jednej serii. Ćwiczenia te przydają się tak że w drugim okresie porodu, gdy umiejętność odprężania mięśni może zmniejszyć ryzyko pęknięcia krocza i ułatwić dziecku przyjście przez kanał rodny.

  • pozycja krawca - to ćwiczenie wzmacnia kręgosłup, mięśnie ud i dna miednicy Należy usiąść z wyprostowanymi plecami i złączonymi stopami, przyciągniętymi jak najbliżej tułowia. Chwycić nogi w kostkach i łokciami przeciskać uda do podłogi, utrzymywać się w tej pozycji przez 20 sekund i powtarzać ćwiczenie wiele razy.
  • pozycja kuczna - uelastycznia stawy biodrowe, a także wzmacnia kręgosłup i mięśnie ud. Jeśli cierpisz na bóle krzyża, przynosi ulgę. Można wykonywać to ćwiczenie przy krześle. Należy stanąć z lekko rozsuniętymi stopami twarzą do krzesła. Utrzymując prosty kręgosłup, skierować kolana na zewnątrz i przykucnąć, trzymając się krzesła. Podczas tego ćwiczenia staraj się utrzymać stopy płasko na podłodze i rozciągaj mięśnie wewnętrznej strony ud. Pozostań w tej pozycji jak najdłużej.

Większość kobiet może bezpiecznie ćwiczyć przez cały okres ciąży.

Poradnia K

Po raz pierwszy należy zgłosić się do poradni dla kobiet nie później niż w 12 tygodniu ciąży, a następnie regularnie co miesiąc, chyba że lekarz wyznaczy inne terminy wizyt. Za każdym razem lekarz i położna przeprowadzają rutynowe badania, sprawdzając, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Podczas wizyty lekarz
przeprowadza badanie ginekologiczne, kontroluje wyniki badań krwi i moczu, mierzy ciśnienie tętnicze, waży pacjentkę, słucha tętna płodu.

Dieta

Dziecko ma tylko jedno źródło pożywienia - matkę. Stosowanie podczas ciąży urozmaiconej i racjonalnej diety jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Nie należy jeść za dwoje. Wystarczy spożywać świeże, naturalne pokarmy. W diecie trzeba zwiększyć udział surowych warzyw i owoców, produktów zawierających wapń oraz ograniczyć cukier, sól i konserwy.

Badanie ultrasonograficzne jest obecnie badaniem rutynowym i każda ciężarna kobieta powinna je mieć wykonanie chociaż raz, ponieważ jest ono metodą nieinwazyjną, a może zapobiegać wielu przykrym niespodziankom. Badanie służy sprawdzeniu czy dziecko prawidłowo się rozwija, określenie wieku, ciężaru ciała płodu, położenia dziecka względem łożyska, wykrywaniu wad wrodzonych, zwłaszcza dotyczących kręgosłupa, mózgu i wad układu sercowo-naczyniowego.

5-8 tydzień

Wielkość zarodka wynosi od ok. 6 mm na początku piątego tygodnia ciąży do 2,5 cm pod koniec ósmego tygodnia. Zarodek ma już wykształcone wszystkie ważne narządy wewnętrzne, ale są one jeszcze dość prymitywne, a ich położenie nie jest ostateczne. Głowa jest duża, tworzy się twarz. Ramiona i nogi są już wyraźnie wyodrębnione.

12 tydzień

Płód ma już długość ok. 6,5 cm. Rozwój mięśni pozwala dziecku na większą ruchliwość, potrafi ono już zaciskać dłoń w piąstkę. Zaczyna poruszać mięśniami twarzy, potrafi ssać i połykać otaczający go płyn. Zaczyna oddawać mocz. Wykształciły się i w większości zaczęły funkcjonować wszystkie narządy wewnętrzne dziecka, wobec czego infekcje matki i lekarstwa stanowią mniejsze zagrożenie. Najwyższy już czas zgłosić się do poradni K.

16 tydzień

Rozwój dziecka - wyrastają brwi i rzęs, skóra dziecka jest cienka, naczynia krwionośne są przez nią wyraźnie widoczne. Narządy płciowe są na tyle rozwinięte, że można już określić płeć dziecka. Dziecko jest już bardzo ruchliwe, choć matka tego jeszcze nie czuje. Jego serce bije dwa razy szybciej niż serce dorosłego.

Zmiany w organizmie matki - samopoczucie matki jest zazwyczaj dużo lepsze. Mogą wystąpić zmiany w zabarwieniu skóry. Brodawki piersi ciemnieją, natomiast na środku brzucha może pojawić się ciemna linia, która zanika zaraz po porodzie. Powinno dojść do około trzykilogramowego przyrostu
masy ciała. Wskazane jest, aby w tym okresie kobieta zaczęła ćwiczyć umiejętności relaksu i oddychania w czasie porodu.

Wzrasta dzienne zapotrzebowanie na żelazo. Dziecko musi zmagazynować je na okres po urodzeniu, natomiast organizm matki zwiększa produkcję krwi, potrzebna jest więc większa ilość żelaza. Łatwiej przyswajalne jest żelazo pochodzące ze źródłem zwierzęcych, ale spora jego ilość zawarta jest także w roślinach strączkowych, szpinaku i suszonych owocach np. w morelach.

Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju centralnego układu nerwowego dziecka. Organizm nie magazynuje kwasu foliowego, a podczas ciąży wydala go o wiele więcej niż normalnie, dlatego trzeba koniecznie dostarczyć go codziennie w diecie. Dobrym źródłem kwasu foliowego są surowe warzywa zielone, takie jak:

  • szpinak
  • sałata
  • brokuły
  • orzechy laskowe
  • fistaszki
  • ciemne pieczywo.

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety, w którym w ciągu około 40 tygodni rozwija się dziecko - nowa istota ludzka.

20 tydzień

Rozwój dziecka - na głowie pojawiają się włosy, rozwija się zawiązki zębów. Dziecko jest bardzo aktywne. Kobieta odczuwa jego pierwsze ruchy. Może ono nawet reagować na odgłosy świata zewnętrznego. Tworzy się maź płodowa chroniąca skórę dziecka. Płód ma już ok. 25 cm długości i waży ok. 340 g.

Zmiany w organizmie kobiety - mogą się pojawić typowe dolegliwości okresu ciąży, np. krwawienie z dziąseł lub upławy. Stawy i więzadła ulegają rozluźnieniu, co może wywoływać bóle krzyża. W gruczołach może się pojawić siara - jest to mleko pierwotne, zawierające największą ilość ciał odpornościowych, które matka przekazuje dziecku, karmiąc je tuż po urodzeniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium