Vitamarket.pl
Blog - Przetrwały zespół przeciążeniowy Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Przetrwały zespół przeciążeniowy
Przetrwały zespół przeciążeniowy

W niektórych sytuacjach, związanych z charakterem pracy człowieka lub uprawianiem pewnego rodzaju sportów, dochodzi do uszkodzeń takich elementów układu ruchu, jak ścięgna, wiązadła, mięśnie czy stawy. Uszkodzenia te wywołują oczywiście pewne dolegliwości, które określane są mianem przetrwałego zespołu przeciążeniowego.

Objawy

Dolegliwości bólowe dotyczą najczęściej dłoni, ramion, barków i szyi. Mogą pojawiać się bóle mięśniowe lub stawów, sztywność, mrowienie, kłucie, obrzęk i inne zaburzenia czynności ruchowych. Do objawów zalicza się także: zapalenie ścięgna lub pochewki ścięgna, zapalenie nadkłykcia w obrębie kości nadgarstka lub zespół cieśni nadgarstka.

Masaż i gimnastyka pozwalają zwalczyć ból i są ważnymi elementami leczenia choroby.

Przyczyny

Za główne przyczyny opisanych wyżej uszkodzeń uważa się:

  • długotrwałą statyczną pozycję
  • często powtarzane te same ruchy
  • stałe, zbyt duże napięcie mięśni spowodowane stresem

Do problemów takich dochodzi np. u osób pracujących długo w jednostajnej, siedzącej pozycji, podczas pracy przy komputerze, przy kasie w supermarkecie, przy taśmie produkcyjnej w różnych zakładach pracy. Również sportowcy są narażeni na tego rodzaju problemy i to nie tylko wtedy, gdy ich trening nie jest
prowadzony zbyt profesjonalnie. Mechanizm powstania patologii jest następujący:

Jeżeli mięśni pozostają przez długi czas unieruchomione, prowadzi to do spadku przepływu przez nie krwi. Wtedy odżywianie mięśni staje się niewystarczające, ponadto gromadzą się w nich toksyczne produkty przemiany materii i dochodzi do ich przetrwałego zmęczenia. Inny mechanizm jest taki, iż podczas wielokrotnie powtarzanego tego samego ruchu, oraz występują nieprawidłowe napięcia mięśni czy ścięgien, co powoduje z kolei dolegliwości bólowe.

Leczenie naturalne

Najważniejsze jest by pamiętać o możliwościach powstania zespołu przetrwałego przeciążenia i zapobiegać mu, stosując odpowiednie przerwy w pracy i rozsądną dawka ćwiczeń fizycznych, w przypadku gdy uprawiamy jakiś sport. Nie należy czekać zbyt długo z podjęciem terapii, gdyż postacie zaawansowane leczą się dużo trudniej niż początkowe stadia choroby.

Fizjoterapia

Fizjoterapia to dziedzina niewątpliwie uznawana także przez medycynę konwencjonalną, ale należy pamiętać, że wykorzystuje ona wiele metod naturalnych, takich jak: masaże, hydroterapię, różnego rodzaju ćwiczenia, czyli rehabilitację ruchową.

Picie naparów z lipy likwiduje napięcia nerwowe, towarzyszące dolegliwością.

Homeopatia

Sztywność szyi, ból kręgosłupa, nocne bóle krzyża, nasilające się przy wstawaniu, oraz napięcia mięśni obejmując cały kręgosłup można leczyć preparatem Nux vomica. Silne skurcze mięśni z bólem, które wzmagają się przy poruszaniu, zapalenie pochewek ścięgnistych z typowymi, kłującymi bólami dobrze leczy się preparatem Bryonia. Ponadto w bólach mięśniowych i kostno-stawowych dobre efekty daje stosowanie następujących leków: Acidum formicicum, Colocynthis, Urtica urens i Rhus toxicodendron.

Ziołolecznictwo

Można osiągnąć dobry efekt terapeutyczny, stosując zioła o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz zioła zmniejszające napięcia nerwowe. W tym celu, przeciwbólowo, poleca się wierzbę czarną, kozłek lekarski, sałatę jadowitą, rozmaryn lekarski, chmiel zwyczajny. Właściwości przeciwzapalne mają m.in. bobrek trójlistny, nasiona selera, żółtodrzew i krwawnik pospolity. W celu złagodzenia napięcia nerwowego stosuje się: pierwiosnek lekarski, kwiat lipy, jemiołę, dziurawiec zwyczajny, melisę lekarską i inne środki, które można dobrać indywidualne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium