Vitamarket.pl
Blog - Kaszel i krup Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Kaszel i krup
Kaszel i krup

Kaszel jest czynnością odruchową z udziałem przepony, ściany klatki piersiowej i gardła. Jest to naturalny sposób pozbywania się wszystkiego co przeszkadza w oddychaniu: kurzu, dymu itp., a więc stanowi swoistą reakcję obronną organizmu na różnorodne czynniki. Jeżeli spowoduje go zakażenie (np. grypą) lub stan zapalny dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli), jest bardziej dokuczliwy niż bolesny. Istnieje kilka rodzajów kaszlu: suchy i podrażniający lub wilgotny. Krup charakteryzuje się ostrym, przeraźliwym, szczekającym kaszlem i towarzyszącymi mu trudnościami z oddychaniem.

Objawy kaszlu

Kaszel powstający przy przeziębieniu trwa około 10 dni i towarzyszy mu wydzielanie bezbarwnej lub podbarwionej krwią plwociny. Przy rozpoznanym krupie wydobywający się kaszel jest szczekający lub nawet dudniący. Na ogół jest on męczący, sprawia kłopoty w oddychaniu i może nawet doprowadzić do utraty tchu.

Przyczyny

Przyczyny kaszlu mogą być różne w zależności od obserwowanych objawów. Kaszel suchy jest wynikiem infekcji, przeziębienia lub zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Przy przeziębieniu zapobiega on spływaniu do tchawicy nadmiaru wydzieliny z nosa. Kaszel może być też spowodowany obecnością ciała obcego, znajdującego się w gardle. Kaszel wilgotny może być wynikiem zapalenia dużych i średnich oskrzeli na skutek alergii lub infekcji. Stały kaszel nocny lub kaszel, który nie chce ustąpić, a pojawia się przy każdym przeziębieniu, może być spowodowany astmą. Krup powstaje na skutek zapalenia, powodującego opuchnięcie lub częściowe zamknięcie krtani i tchawicy. Może to być spowodowane bakteryjną lub wirusową infekcją krtani, nagłośni lub tchawicy, bądź też alergią.

Leczenie naturalne

Kaszlu na ogół nie powinno się hamować, gdyż może to być sposób organizmu na pozbycie się lub zapobieżenie zakażeniu. Podstawową zasadą jest unikanie czynników drażniących, np. dymu tytoniowego, zanieczyszczeń miejskich itp. Przy funkcjonującym w domu centralnym ogrzewaniu pomieszczenie należy nawilżać i często wietrzyć.

Ziołolecznictwo

Wyjątkowo pomocny bywa napar z szanty zwyczajnej. Trzeba zanurzyć kilka liści w filiżance wrzącej wody, zostawić na 10 minut do naciągnięcia i pić 3 razy dziennie po łyżeczce (dzieci poniżej 12 roku życia przyjmują połowę dawki). Dzieciom często podaje się napar z kory wiśni, a przy mokrym kaszlu napar z kwiatu bzu czarnego, najczęściej w formie herbatki, 3 filiżanki w ciągu dnia. Zalecane są również do picia ciepłe napary z podbiału oraz werbeny pospolitej. Skutecznym sposobem są także okłady z nalewek ziołowych, nacieranie klatki piersiowej i dzieci ręcznikiem zmoczonym w gorącej wodzie z dodatkiem 3 kropli nalewki z hizopu lub tymianku - przy kaszlu mokrym, a z dziewanny lub lukrecji - przy kaszlu suchym.

Aromaterapia

Stosowne olejki można dodawać do gorącej wody i wdychać powstałą z nich parę. Zaleca się: olejek eukaliptusowy , tymiankowy, cyprysowy i olejek z drzewa sandałowego. Do wody należy dodać 3 krople wybranego olejku i wdychać parę nie dłużej niż 10 minut. Zabieg ten powinien być powtarzany 3 razy dziennie. Olejki można ewentualnie rozpylać w pokoju, nie wolno zaś nasączać nimi poduszki lub ubrania. Innym sposobem wykorzystania aromaterapii może być masaż klatki piersiowej i pleców rozcieńczonym olejkiem eukaliptusowym, tymiankowym, sandałowym, kadzidłem lub olejkiem mirrowym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium