Vitamarket.pl
Blog - Haluksy (Paluchy Koślawe) Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Haluksy (Paluchy Koślawe)
Haluksy (Paluchy Koślawe)

Haluksem określa się zniekształcenie stawu pomiędzy paliczkiem bliższym paliczkiem bliższym palucha stopy, stanowiącym jego podstawę, a kością do niego przylegającą, czyli kością przodostopia. Haluksy mogą występować jedno- lub dwustronnie. Jest to dolegliwość występująca przeważnie u kobiet.

Objawy

W początkowym stadium choroby haluksy, poza nieestetycznym wyglądem, nie dają większych dolegliwości. Z czasem jednak, gdy stale noszone nieodpowiednie obuwie i but ciągle naciska na wystający staw, skórę nad nim zaczyna obrastać zrogowaciały naskórek. Powstaje więc nagniotek lub modzel, który sprawia czasem tak duże dolegliwości, że uniemożliwia wręcz chodzenie. Ponadto stały ucisk na staw niejednokrotnie powoduje pojawienie się w kaletce stawowej płynu wysiękowego. Płyn taki może ulec zapaleniu bądź zainfekowaniu, co prowadzi do dalszej destrukcji stawu.

Przyczyny

Wydaje się, że główną przyczyną tej dolegliwości jest skłonność uwarunkowana dziedzicznie. Bardzo duże znaczenie ma jednak rodzaj noszonego obuwia, szczególnie u osób predysponowanych. I tak, noszenie obuwia na wysokim obcasie, z wąskimi czubkami oraz źle dopasowane do stopy (zbyt wąskiego lub w przypadku dzieci zbyt małego), jest odpowiedzialne za pojawienie się przeróżnych odkształceń w obrębie stopy, a w tym za pojawienie się palucha koślawego.

Leczenie naturalne

Ziołolecznictwo

W zapaleniu stawu działanie wspomagające w zwalczaniu tej dolegliwości mają następujące zioła:

  • bobrek trójlistny
  • nasiona selera
  • gwajakowiec lekarski
  • pochrzyn
  • żółtodrzew

Miejscowo można stosować okłady nasączone naparem z:

  • siemienia lnianego
  • prawoślazu lekarskiego
  • żywokostu
  • wiązu

Wszystkie te zioła łagodzą stan zapalny, a poprzez to obrzęk i dolegliwości bólowe. Jeśli ból stawu przeszkadza w zasypianiu można też wypić przed snem napar z rumianku lub melisy.

Naturoterapia

W celu łagodzenia dolegliwości bólowych poleca się moczenie stóp w gorącej wodzie z dodatkiem soli gorzkiej, czyli siarczanu magnezowego. Delikatny masaż stopy za pomocą dostępnych na rynku kremów do stóp poprawia krążenie w stopach, a także pomaga rozruszać chory staw. Jeśli dojdzie do zapalenia kaletki stawowej, konieczne jest oszczędzanie stawu tj. ograniczenie chodzenia. Bezwzględnie należy zaprzestać chodzenia w zbyt ciasnym lub dopasowanym obuwiu, zresztą dolegliwości bólowe zapewne będą to skutecznie uniemożliwiały. Można stosować wtedy okłady z zimnej wody lub lodu, które zmniejszają obrzęk i działają przeciwzapalnie. Wskazana jest w tym czasie również dieta zawierająca dużą ilość witamin, głównie witaminy C, która ma za zadanie zwiększyć wydolność organizmu w walce ze stanem zapalnym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium