Vitamarket.pl
Blog - Ból pleców Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Ból pleców
Ból pleców

Bóle pleców to dolegliwość, na którą skarży się okresowo bądź stale większość osób dorosłych. Coraz częściej dotyczą one również dzieci i młodzieży. Sprzyja im otyłość i siedzący tryb życia. Często na ból kręgosłupa skarżą się kobiety oczekujące dziecka, szczególnie pod koniec ciąży.
Bóle wywołane napięciem mięśni przykręgosłupowych mogą być przenoszone poprzez nerwy do odległych okolic ciała i wywołać np. ból głowy, ramienia, podudzia.

Objawy bólu pleców

W przypadku typowego bólu pleców nie ma problemu z ustaleniem rodzaju dolegliwości. Bóle wywołane przez zapalenie, nowotwór zazwyczaj są dobrze zlokalizowane, ale mogą promieniować.

Przyczyny bólu pleców

Ból pleców może być spowodowany:

  • przeciążeniem mięśni (co może być wynikiem wady postawy lub długotrwałej pracy w niewygodnej pozycji, a także przewlekłego stresu prowadzącego do nadmiernego napięcia mięśni)
  • zapaleniem przyczepów więzadeł
  • zapaleniem, nowotworem lub urazem kości
  • uciskiem krążka międzykręgowego ("dysku") na korzeń nerwu
  • zwyrodnieniem krążków międzykręgowych prowadzącym do ograniczenia ruchomości trzonów kręgów
  • uciskiem opony rdzeniowej lub guza w obrębie kanału kręgowego na korzenie nerwów

Leczenie naturalne

Tak jak w przypadku innych dolegliwości, najważniejsze jest zapobieganie. Polega ono na dbaniu przez całe życie o harmonijny rozwój mięśni kręgosłupa. Wskazana jest aktywność ruchowa aż do późnej starości. Szczególnie korzystne jest pływanie, spacery (zalecane w każdym wieku). Ból pleców wywołany nieprawidłową postawą można złagodzić przez wypoczynek, masaże gimnastykę. Niekiedy przed rozpoczęciem zajęć ruchowych powinniśmy zasięgnąć porady u odpowiedniego terapeuty, aby dobrał zestaw ćwiczeń odpowiedni do wieku i wydolności fizycznej.

Jeśli pracujemy w pozycji siedzącej, to biurko i krzesło powinny mieć odpowiednią wysokość. Co godzina powinniśmy zrobić przerwę, wstać i przejść się chociaż kilka kroków. Przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów z podłogi prostujemy zgięte wcześniej w kolanach nogi. Dzięki temu plecy są przez cały czas wyprostowane. Spać powinniśmy na twardym materacu lub możemy podłożyć pod niego deskę.

Należy unikać sytuacji wywołujących stres.

Bardzo ważne jest zachowanie wyprostowanej sylwetki ciała, w czym pomagają ćwiczenia relaksacyjne (np. leżenie na plecach na twardej, płaskiej powierzchni z nogami zgiętymi w kolanach, z rękami położonymi na brzuchu i podłożoną pod głową książką). Jeżeli w trakcie ćwiczeń dojdzie do bólu, to należy natychmiast je przerwać.

Przy bólu wywoływanym przez proces zapalny lub nowotwór - postępowanie zależy od przyczyny.

Dietetyka

Należy stosować dietę bogatą w warzywa i owoce. Powinniśmy natomiast ograniczyć spożycie soli, cukru, tłuszczów zwierzęcych, alkoholu i mocnej herbaty i kawy. Można stosować preparaty z wiesiołka w gotowych kapsułkach.

Aromaterapia

W celu złagodzenia bólów pleców aromaterapeuci zalecają gorące kąpiele, do których należy dodać po kilka kropel olejku lawendowego, rumiankowego, rozmarynowego i eukaliptusowego.

Masaż

Nie wolno uciskać kręgosłupa bezpośrednio. Powinny być masowane całe plecy, a szczególnie miejsca najbardziej bolesne. Możemy użyć olejków aromatycznych w mieszaninie z olejem podstawowym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium