Vitamarket.pl
Blog - Nadciśnienie tętnicze Vitamarket.pl

Darmowa dostawa już od 250 zł

Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem bardzo skomplikowanym o różnorodnej etiologii. Dominującą rolę odgrywają zaburzenia autonomicznego układu nerwowego oraz układu renina - angiotestyna - angiotensynogen (RAA). Głównym objawem schorzenia jest podwyższone ciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mm Hg (wg WHO).
Nadciśnienie należy do najpowszechniejszych obecnie chorób, ale jest to też dolegliwość trudna do leczenia i trzeba ją leczyć przez całe życie, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do groźnych chorób serca i krążenia.
Utrzymujące się wysokie nadciśnienie powoduje postępującą degradację naczyń co zwiększa ryzyko zapadalności na choroby serca i nerek oraz wystąpienia udaru mózgu. Z drugiej strony rzadko, która dolegliwość tak dobrze reaguje na łagodne metody naturalnej medycyny, w wielu wypadkach można wręcz zrezygnować z leków chemicznych.

Nadciśnienie niemal zawsze łagodzone jest za sprawą bardziej naturalnego trybu życia i diety. Dzięki nim można znacznie zmniejszyć ilość zażywanych leków.

Najwyższe ciśnienie krwi panuje w dużych tętnicach w pobliżu serca, które jest główną pompą tłoczącą krew i wytwarzającą ciśnienie.

Przyczyna nadciśnienia

Istotna przyczyna nadciśnienia tętniczego nie została definitywnie ustalona i nadal istnieje w tej sprawie dużo hipotez i różnych spekulacji. Często zdarzają się przypadki nadciśnienia z powodu przeżyć psychicznych i zdenerwowania. U większości pacjentów występuje tzw. samoistne nadciśnienie tętnicze, to znaczy, że nie można jednoznacznie określić jego przyczyny. Ryzyko wystąpienia nadciśnienia jest wyższe u osób otyłych, nadużywających alkoholu i u diabetyków.

U niewielkiej ilości chorych nadciśnienie tętnicze może być spowodowane:

  • cukrzycą i innymi schorzeniami
  • chorobami nerek
  • ciążą
  • zażywaniem niektórych leków, np. antykoncepcyjnych lub sterydów

Objawy

Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, choroba nadciśnieniowa często przebiega bezobjawowo.

W początkowej fazie choroby chory skarży się na bicie serca, ból głowy, szum w uszach, bezsenność i zmęczenie. Ból głowy lokuje się głównie u podstawy czaszki lub obejmuje czoło. W późniejszym okresie może zostać zaatakowane serce, nerki i układ nerwowy.

Nie leczone nadciśnienie ma tendencje do powolnego, lecz stałego narastania w ciągu wielu lat.

Czasem jednak dochodzi do gwałtownego skoku ciśnienia tętniczego, z ciśnieniem rozkurczowym przekraczającym 1300 mm Hg, a skurczowym sięgającym 250 mm Hg lub wyżej. Taki stan może utrzymywać się przez szereg godzin i dni. Nagły wzrost ciśnienia może być sygnałem nadciśnienia złośliwego. Choć występuje rzadko, wymaga natychmiastowego leczenia, grozi bowiem uszkodzeniem naczyń krwionośnych w nerkach, gałkach ocznych lub mózgu. Nie leczone może się skończyć śmiercią w ciągu 6 miesięcy.

Normy ciśnienia:

 

Wiek Normy ciśnienia w mm Hg skurczowe / rozkurczowe
Mężczyźni Kobiety
noworodek 77/42 77/42
1 rok 96/66 96/66
10 lat 103/69 103/70
15 lat 112/76 112/76
20 lat 123/76 116/72
30 lat 126/79 120/75
50 lat 135/83 137/84
60 lat 142/85 144/85
80 lat 145/82 157/83

Naturalne metody leczenia nadciśnienia tętniczego

  • Akupunktura- za jej pomocą można zidentyfikować pola, w których przepływ energii jest zablokowany. Na wybór sposobu leczenia wpływa styl życia i sposób odżywiania pacjenta oraz uwarunkowania dziedziczne
  • Akupresura - bardzo dobre wyniki w leczeniu nadciśnienia tętniczego, jednakże należy ją stosować pod kontrolą lekarza
  • Dietetyka - dieta dla osoby z podwyższonym ryzykiem choroby nadciśnieniowej powinna składać się z dużej ilości owoców i warzyw. Dobrze jest stosować olej rybny do przyrządzenia potraw. Ważne jest ograniczenie spożywania tłuszczów i słodyczy. Przy opracowaniu właściwej diety należy brać pod uwagę przyczyny powstania choroby
  • Leki kwiatowe Bacha - wpływają korzystnie zwłaszcza w przypadku nadciśnienia spowodowanego przeżyciami psychicznymi i zdenerwowaniem
  • Naturoterapia - prawdopodobnie zasugeruje dietę nie zawierającą tłuszczów zwierzęcych, soli, słodyczy oraz środków stymulujących, takich jak kofeina i nikotyna. Dietę opracowuje się indywidualnie dla każdego pacjenta, uwzględniając stadium zaawansowania choroby, przyczynę choroby, zapotrzebowanie organizmu na pewne mikroelementy zwłaszcza na magnez i potas.
  • Technika Alexandra - rezultatem jej stosowania jest znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego. Napięcie mięśni utrudnia proces pompowania krwi, natomiast ich rozluźnienie odciąża serce, przez co ciśnienie spada. Efekt ten wynika prawdopodobnie z faktu, że większość żył przepływa przez mięśnie, więc jakiekolwiek ich napięcie utrudnia przepływ krwi przez ściśnięte żyły.
  • Techniki relaksacyjne - jednym z filarów leczenia nadciśnienia metodami naturalnymi jest równoważenie za sprawą wewnętrznego spokoju, czyli unikania odciążających stresów, niezależnie od ich pochodzenia i natury. Uwolnić się od nich pomogą techniki relaksacyjne.
  • Ziołolecznictwo - przy chorobie nadciśnieniowej dąży w pierwszej kolejności do zmniejszenia pobudliwości OUN, usprawnienia funkcji wydalniczej nerek, czynności detoksykacyjnej miąższu wątrobowego oraz ogólnego wzmocnienia organizmu. Zaleca zioła rozszerzające naczynia krwionośne i obniżające ciśnienie, działające na mięsień sercowy i łagodny stres.

Domowe sposoby leczenia nadciśnienia tętniczego

Sok z buraków - dwa buraki umyć, obrać cienko ze skórki i zetrzeć na drobnej tarce. Odcisnąć przez gazę, wlać do garnuszka a ten wstawić do większego pojemnika z wrzątkiem, żeby sok się zagrzał. Po podgrzaniu dodać do tego soku łyżeczkę świeżego soku grejpfrutowego lub łyżeczkę miodu. Pić dwa razy dziennie po 1 szklance przez 14 dni.

Sok z selerów - dwa lub trzy duże selery obrać i zetrzeć na drobnej tarce, ewentualnie zmiksować i wycisnąć z nich sok. Tak przyrządzony sok należy pić 2 razy dziennie po pół szklanki dodając po łyżce stołowej soku z dzikiego bzu lub świeżo wyciśnięte pomarańcze.

Wino z czosnkiem - Drobno posiekany czosnek w ilości 10 dag zalać butelką wytrawnego, czerwonego wina. Zamknąć całość szczelnie i odstawić na około 8 dni. Pić 2 razy dziennie po jednej łyżce przed jedzeniem. UWAGA , jest to sposób na nadciśnienie dla osób ze zdrową wątrobą!

Ocet jabłkowy - do szklanki przegotowanej wody wlać 2 łyżeczki octu jabłkowego i pić 3 razy dziennie po 1 szklance
Wywar z sałaty - stołową łyżkę świeżych, rozdrobnionych liści sałaty zalać szklanką wrzątku, odstawić do naciągnięcia, przecedzić, ostudzić i pić 3 razy dziennie.

Napar z tasznika - łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku, zostawić do naciągnięcia, pić 2 razy dziennie po szklance do momentu, kiedy ciśnienie unormuje się.

Nasiona wiesiołka - zemleć w młynku do kawy lub utłuc w moździerzu i przyjmować po jednej małej łyżeczce 2 - 3 razy dziennie.

Pestki z dyni - 50 pestek z dyni podzielić na 5 porcji po 10 sztuk. Co trzy godziny w ciągu dnia zjadać jedną porcję 10 sztuk. Pamiętać, żeby pierwsza porcja była zjedzona na czczo.

Napar ziołowy - 100 g ziela jemioły, po 50 g ziela barwnika pospolitego, serdecznika, skrzypu, liścia ruty, kwiatostanu głogu, koszyczka, rumianku, liścia poziomki, kłącze perzu. Wszystkie zioła wymieszać ze sobą starannie i przesypać do torby papierowej. Parzyć jedną łyżkę na szklankę wrzątku, pod przykryciem przez 30 minut. Pić ciepłe 3 razy dziennie po jedzeniu.

Poduszeczka chmielowa - zrobić z płótna lnianego lub bawełnianego poduszeczkę i wypełnić ją - do wyboru - suszonymi szyszkami chmielu, kwiatami polnej koniczyny białej albo widlakiem i kłaść ją obok głowy, ewentualnie spać na niej. Olejki eteryczne zawarte w tych roślinach są wdychane podczas snu i mają działanie obniżające ciśnienie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium